Legenda silnika Lamborghini V12 budowana jest od lat 60. ubiegłego wieku. W 1966 roku, po raz pierwszy zamontowano go w innowacyjny sposób, w tylno-środkowej pozycji supersamochodu P400 Miura. Od 2023 roku dostępna będzie nowa hybrydowa wersja tej kultowej jednostki napędowej.


Lamborghini Miura to pierwszy samochód na świecie wyposażony w położoną centralnie i poprzecznie jednostkę napędową. 2022 rok jest ostatnim dla produkcji silnika spalinowego V12. Z tego względu marka przypomina historię P400 – klasyka, w którym występuje unikatowy 12-cylindrowy silnik, będący sercem modeli włoskiej marki. Zastąpienie maszyny hybrydową wersją, jest krokiem milowym w procesie rozwoju marki Lamborghini.

Ferruccio Lamborghini: ,,Ten samochód zapewni nam status legendy”
Niecałe dwa lata po założeniu Lamborghini w 1963, zakład z Sant’Agata Bolognese był wciąż niewielki, ale zdołał ugruntować swoją czołową pozycję na rynku grand tourerów. Pierwszy model marki 350 GT produkowano w sposób ciągły, co zapewniło mocną pozycję marki w świecie motoryzacji. Ferruccio Lamborghini projektował swoje samochody w nieszablonowy sposób. Jego pragnienie stworzenia jeszcze bardziej oszałamiającego samochodu, zapierającego dech w piersiach, zostało odzwierciedlone w modelu Miura. Producent postawił na młody zespół odpowiedzialny za rozwój oraz produkcję w fabryce Automobil Lamborghini. Nad projektem Miury pracowali Giampaolo Dallara oraz Paolo Stanzani. Pojazdy wyposażono w 4-litrowy silnik 60° V12 z 4 gaźnikami Weber 40 IDL 3L, który generował maksymalną moc 350 KM w modelu P400, 370 KM w P400S i 385 KM w wersji P400SV. Był to najszybszy seryjny samochodów na świecie. Innowacyjna wizja designu stworzona przez Carrozzerii Bertone dopełniła cały projekt supersamochodu. Miura cieszyła się przekraczającą oczekiwania producentów popularnością. Pierwotnie prognoza przewidywała sprzedaż 50 pojazdów w ciągu trzech lat. Ostatecznie między 1966 a 1973 rokiem, liczba zakupionych modeli wyniosła 763 egzemplarzy.

Paolo Stanzani – inżynier, który przyczynił się do legendy Miury
Włoski inżynier Paolo Stanzani był jednym z pierwszych pracowników zatrudnionych przez Ferruccio Lamborghini i stał się legendarną postacią w historii tworzenia silnika V12 oraz modelu Miura. Stanzani przystosował zaprojektowany przez Giotto Bizzarriniego wysokossący silnik do produkcji seryjnej. Włoski inżynier wniósł istotny wkład w tworzenie innych luksusowych klasyków marki takich jak Countach, Espada oraz Urraco.

Miura – gwiazda wśród samochodów
Miura od momentu opuszczenia zakładu w Sant’Agata Bolognese skradła serca artystów i była jednym z najbardziej poszukiwanych przez reżyserów filmowych pojazdów. Pojazd wystąpił aż w 43 produkcjach kinematografii m.in. we ,,Włoskiej robocie” z 1969 roku, w reżyserii Petera Collinsona. Bohater filmu prowadzi P400 Miurę, a w tle słychać utwór „On Days Like These” i odgłosy przyspieszającego silnika V12. Luksusowy samochód zagościł również na okładkach kilkudziesięciu magazynów motoryzacyjnych Najbardziej znanym artykułem na temat włoskiego klasyka, był ten napisany przez Leonarda „LJK” Setrighta dla brytyjskiego miesięcznika CAR. Dziennikarz opisywał w nim uroki podróży z Sant’Agata Bolognese do Londynu w P400 Miura.

Obiekt pożądania w świecie artystów
Popularność w świecie sztuki i mediów przyczyniła się do tego, że Miura stała się obiektem pożądania wśród ikon popkultury. Do właścicieli tego luksusowego klasyka należą Rod Stewart, Little Tony, którzy w swojej kolekcji posiadali więcej niż jeden z tych pojazdów. Elton John, Miles Davis byli również miłnikami legendarnego samochodu włoskiej marki. Muzyk Jay Kay z zespołu Jamiroguai, podróżuje tym Lamborghini Miurą do dziś. Dodatkowo do grona posiadaczy auta należy także kierowca wyścigowy Jean-Pierre Beltoise i szach Iranu, który posiadał wiele Miur, w tym jednego z zaledwie czterech wyprodukowanych modeli SVJ.

Pozdrawiamy KlassikAuto.pl 
Biuro prasowe | Walk PR
[email protected]