Planujesz zakup samochodu i zastanawiasz się, od kiedy będziesz musiał wykupić ubezpieczenie komunikacyjne? Wszystko zależy od tego, czy jest to nowe auto z salonu, samochód używany czy pojazdu sprawdzony z innego kraju.

Ubezpieczenie OC obowiązkowe dla wszystkich kierowców

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC jest obligatoryjne – a zatem każdy właściciel samochodu w Polsce jest zobowiązany do posiadania takiej polisy. Dodatkowo ważne jest to, że zakres OC jest regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych pochodzącą z 22 maja 2003 roku, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. OC zapewnia ochronę nie tylko właścicielowi auta, ale też innym użytkownikom drogi. Jeśli spowodujesz wypadek, nie będziesz musiał wypłacać osobom poszkodowanym odszkodowania z własnej kieszeni. Zostanie ono wypłacone z Twojego OC. Konieczność posiadania OC dla każdego kierowcy zapewnia więc poczucie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg.

Kiedy należy wykupić polisę OC?

Zakup ubezpieczenia OC uzależniony jest od tego, jaki rodzaj samochodu planujesz nabyć. Może to być bowiem zupełnie nowy samochód, który kupujesz w salonie, auto używane lub pojazd, który sprawdzasz z innego kraju.

Nowe auto z salonu

W przypadku samochodu zakupionego w salonie, ubezpieczenie OC musi obowiązywać najpóźniej od dnia rejestracji samochodu. Jeśli nie będziesz miał ważnego OC, rejestracja auta nie będzie możliwa – a zatem nie będziesz mógł wyjechać nim z salonu i wjechać na drogi. Możesz skorzystać z oferty ubezpieczenia OC od firmy, która współpracuje bezpośrednio z salonem, w którym kupujesz auto – nie jest to jednak obowiązkowe. Masz prawo do zakupu ubezpieczenia OC samodzielnie, w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Samochód używany

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku samochodów używanych. Ubezpieczenie OC nie jest bowiem przypisane do kierowcy, a do pojazdu. Może się zdarzyć, że osoba, która sprzedaje Ci auto, ubezpieczyła je pół roku temu – a zatem polisa będzie obowiązywała przez kolejne sześć miesięcy. Dzięki temu obniżysz koszty zakupu o polisę. Istotne jest jednak, aby pamiętać o poinformowaniu ubezpieczyciela o tym, że samochód zmienił właściciela. Może on zdecydować się na rekalkulację składki, choć w praktyce to zdarza się rzadko.

Pojazdy kupiona za granicą

Jeśli chcesz kupić auto, które jest zarejestrowane za granicą, musisz czym prędzej przerejestrować je po tym, gdy pojazd do Ciebie dotrze. Samochód musi posiadać całoroczne ubezpieczenie OC, które jest ważne na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli taki pojazd ma ważne OC, jest zarejestrowane i ma ważne tablice rejestracyjne, możesz jeździć nim przez 30 dni. Jeśli auto nie jest ubezpieczone, musisz kupić OC jeszcze zanim pojazd wjedzie na teren Polski.

Podsumowanie

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie OC. O polisie obowiązkowej należy pamiętać zawsze, choć w przypadku zakupu auta używanego może okazać się, że konieczne będzie jedynie poinformowania ubezpieczyciela o chęci dalszego korzystania z polisy sprzedawcy. Jedno jest pewne – każdy samochód, który porusza się po drogach, musi mieć ważne ubezpieczenie komunikacyjne. Jeśli nie wiesz, jak znaleźć tanie OC, koniecznie skorzystać z kalkulatora OC Porówneo – dzięki temu narzędziu tanio ubezpieczyć zarówno nowe, jak i używane auto, a także samochód z innego kraju.