Większość z nas wie, jak działa internetowa porównywarka OC. Aby dowiedzieć się, ile zapłacimy za ubezpieczenia i jaka oferta będzie dla nas najatrakcyjniejsza, musimy wypełnić formularz online podając szereg istotnych danych. Z tymi dotyczącymi samochodu nie mamy zazwyczaj problemu. Jednak w kwestii podania naszych danych osobowych oraz kontaktowych mamy już pewne wątpliwości. Czy słusznie?

Jakich danych będzie od nas wymagał kalkulator OC i AC?

Aby znaleźć dla siebie najlepsze ubezpieczenie OC i AC, musimy wpisać w kalkulator dane dotyczące pojazdu (m.in. markę, rocznik, dotychczasowy przebieg), i dotyczące nas, czyli właściciela samochodu. Czy to naprawdę niezbędne? Tak, jeżeli zależy nam na rzetelnej kalkulacji. Czasem się zdarza, że wypełniając formularz kalkulatora online, jak ten na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac, pomijamy wybrane rubryki lub wpisujemy w nie fałszywe dane. Czego możemy spodziewać się w takiej sytuacji? Przede wszystkim krótszej listy ofert. Dodatkowo, przedstawione oferty mogą nie być w pełni dopasowane do naszych oczekiwań, a wachlarz wyboru zostanie nam zdecydowanie ograniczony. Dlaczego tak się dzieje? Otóż część towarzystw ubezpieczeniowych, aby obliczyć składkę często sprawdzą historię ubezpieczeniową danego klienta. Brak danych w tym zakresie, nie uwzględni zatem zniżek, jakie „wypracowaliśmy” sobie bezkolizyjną jazdą i długoletnim doświadczeniem za kierownicą. Wpisane w kalkulator OC i AC dane są podstawą dla stworzenia kompleksowej i rzetelnej kalkulacji.

Dane osobowe – czy trzeba je wpisywać w kalkulator?

Wielu kierowców rezygnuje z uzupełnienia kalkulatora o dane osobowe uznając, że to zbyt osobista kwestia, a nawet ryzykowna. Okazuje się jednak, że takie obawy są zupełnie bezpodstawne. O co zapyta nas kalkulator? Będzie to przede wszystkim nasza data urodzenia lub numer PESEL, płeć, stan cywilny, liczba dzieci oraz ich wiek, zawód, zamieszkiwana miejscowość. Wszystkie te elementy mają wpływ na wysokość składki OC. Brak informacji w kalkulatorze lub podanie nieprawdziwych danych skutkować będzie kalkulacją, która nie odzwierciedli dokładnie ofert ubezpieczycieli, jakie faktycznie mogłyby zostać dla nas przygotowane.

Czy musimy podać wszystkie dane osobowe? Oczywiście nie. Kalkulator wskaże nam, które pola są obligatoryjne w wypełnieniu, a które możemy ewentualnie pominąć. Warto jednak pamiętać, że pominięte pola w formularzu oddalają nas od uzyskania rzetelnej informacji na temat faktycznej wysokości składki. Jaka informację w takim razie uzyskamy? Jedynie orientacyjną.

Darmowy kalkulator OC i dane kontaktowe

Czasem wpisując dane w kalkulator OC i AC robimy to bez podawania swojego numeru telefonu bądź też adresu e-mail. Postępujemy tak w obawie, że przekazane dane kontaktowe pozwolą firmom zasypywać nas ofertami lub tez po prostu dane zostaną wykorzystane w innych celach, niż kalkulacja składki i przedstawienie oferty ubezpieczenia OC. Co zatem? Dane bez podawania numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej, czy może jednak z informacjami dotyczącymi kontaktu?

Brak danych kontaktowych w formularzu kalkulatora nie wpłynie negatywnie na przebieg kalkulacji. Jednak podanie owych danych może dostarczyć dodatkowych korzyści. Link przesłany na adres e-mail pozwoli nam szybko i wygodnie dotrzeć do przeprowadzonej kalkulacji, także w sytuacji, gdy decyzje o wyborze ubezpieczenia odłożymy sobie na później. Rozmowa z doradcą pomoże z kolei w wyborze najtańszej, a przy tym najkorzystniejszej pod względem warunków oferty ubezpieczenia.