Każdego roku w branży motoryzacyjnej obserwuje się pewne trendy dotyczące najchętniej nabywanych aut. Obecnie ze względu na trudną sytuację gospodarczo-ekonomiczną i wysoką inflację, dużą popularnością cieszą się używane modele. Nie oznacza to jednak, że salony oferujące nowe samochody, nie mają klientów. Jakie auta najlepiej sprzedają się w Polsce? Podpowiadamy.

Jakiej klasy samochody najlepiej sprzedają się w Polsce?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę klasę najchętniej nabywanych w Polsce aut, na prowadzenie wysuwają się trzy grupy. Mowa tutaj o kompaktowych SUV-ach, samochodach miejskich, a także tradycyjnych autach kompaktowych. Tego typu modele są chętnie użytkowane przez Polaków ze względu na to, że doskonale sprawdzają się na co dzień. Świetnie spisują się one zazwyczaj zarówno w miejskich warunkach, jak i w sytuacji, kiedy planujemy na przykład rodzinny wyjazd za miasto. Co więcej, ubezpieczenie samochodu powyższych klas zazwyczaj jest dość atrakcyjne cenowo w stosunku do możliwości takich pojazdów.

Jakie używane samochody najchętniej kupują Polacy?

Wśród najpopularniejszych modeli samochodów na rynku pojazdów używanych, bez wątpienia królują niemieckie marki. Wśród często nabywanych egzemplarzy z drugiej ręki można wymienić przede wszystkim Audi A4. Na drugim miejscu z kolei znajduje się Volkswagen Golf, a na trzecim Opel Astra. Na kolejnych pozycjach uplasowało się BMW serii 3, Audi A3, Volkswagen Passat czy Ford Focus. Polscy kierowcy poszukują również modelu takiego jak Daewoo Matiz. Właściciele takich pojazdów, którzy chcieli je sprzedać na rynku wtórnym, czekali na kupca średnio dwa tygodnie. Wśród szybko sprzedających się modeli można wymienić również Fiata Punto, Citroen C4 Picasso czy Nissan Qashqai.

Jakie nowe auta są najchętniej kupowane w Polsce?

Mimo trudnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej i rosnącej inflacji, wiele osób nadal nie może pozwolić sobie na kupno nowego samochodu. Po okresie pandemii, kiedy na swój egzemplarz trzeba było czekać co najmniej kilka miesięcy, obecnie pojazdy dostępne są niemal od ręki. Wśród najchętniej kupowanych nowych samochodów można wymienić trzy marki. Pierwsze miejsce wśród najczęściej nabywanych nowych egzemplarzy zajmuje Toyota. Drugie miejsce z kolei Skoda, a trzecie Kia. Najpopularniejszym i najchętniej nabywanym modelem była Toyota Corolla, a drugie miejsce zajmowała Toyota Yaris Cross. W pierwszej dziesiątce najczęściej kupowanych nowych aut znalazły się również modele takie jak Dacia Duster czy Hyundai i30.