Nie każdy miernik grubości lakieru ma identyczne funkcje, sondy pomiarowe oraz specyfikacje techniczne. Idealny wybór zależy również od potrzeb użytkownika. Czym się zatem kierować podczas wyboru odpowiedniego miernika lakieru w 2022 roku? Postaramy się pomóc dokonać właściwego wyboru!

Zakup miernika lakieru zwróci się bardzo szybko, biorąc pod uwagę warunki panujące na rynku samochodów używanych. W dobie nagminnych oszustw taki gadżet może uratować niejeden niewłaściwy zakup.

Chcąc kupić samochód z rynku wtórnego, możemy przypadkowo natknąć się na sprzedawcę, który chce ukryć prawdziwą historię pojazdu, nierzadko sprzedając go jako bezwypadkowy. Nie posiadając żadnego doświadczenia, możemy mieć trudności w kompetentnej ocenie stanu blacharskiego i technicznego samochodu. Miernik lakieru ma zadanie pomóc wykryć ewentualne grubsze warstwy lakieru, co w większości przypadków wskazuje na kolejne malowanie danego elementu.

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w obsłudze mierników lakieru, to najprostsze urządzenia znajdziesz w serii Super Plus. Wbudowany asystent pomiaru pomaga interpretować zmierzone pomiary. Mierniki w tej serii mają również możliwość wykonania pomiarów na powierzchniach aluminiowych. Seria Premium to idealna seria dla osób, które sporadycznie kupują samochód na własny użytek. Jeśli jesteś fachowcem, polecamy przyjrzeć się serii Profesjonalnej, która oferuje bardzo wiele zaawansowanych funkcji. Na szczególną uwagę zasługuje miernik GL-PRO-2 -FAZ.

W serii Standard znajdują się wyłącznie podstawowe funkcje, które są wymagane do wykonania prawidłowych pomiarów grubości lakieru.

Kup miernik lakieru na stronie: prodig-tech.pl

W jaki sposób działają mierniki lakieru?

Wiele mierników ma wbudowane różne funkcje, dlatego w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, na czym konkretnie użytkownikowi zależy. Warto wziąć pod uwagę fakt, że wiele nowych modeli samochodów posiada elementy wykonane z aluminium w celu redukcji wagi samochodu, więc warto zaopatrzyć się w miernik, która ma funkcję odczytu z warstw aluminiowych.

W jakim celu dokonywać pomiaru grubości lakieru na elementach aluminiowych?

Można uzyskać informację o ewentualnym ponownym malowaniu danego elementu. Jeśli dany element został wymieniony na stalowy, co oznacza, że z jakichś powodów element aluminiowy mógł ulec uszkodzeniu.

Ocynkowana blacha i tester grubości lakieru

Tester grubości lakieru, która ma opcję wykrywania ocynkowanej blachy jest przydatny w momencie, kiedy chcemy sprawdzić, czy jakiś element nie został wymieniony na tańszy odpowiednik nieocynkowany. Taka praktyka jest powszechna wśród nieuczciwych sprzedawców, którzy w ten sposób przygotowują samochód do sprzedaży, dlatego warto wykonywać pomiary w sposób skrupulatny.

Prodig Tech GL-PRO-6-FAZ oraz GL-PRO-2-FAZ mają wbudowaną funkcję wykrywania ocynku na blachach.

Sonda pomiarowa i grubość lakieru

Najpopularniejsze na rynku są trzy rodzaje sond – płaska, dociskowa i kulkowa.

W najtańszych i najbardziej podstawowych modelach znajdziemy sondę płaską. Korzystając z tego typu sondy, trzeba pamiętać o odpowiednim przyłożeniu jej do mierzonego elementu. Robiąc to w sposób niedokładny, można spodziewać się nie miarodajnego wyniku. Tego typu sondy posiadają mierniki w seriach Standard i Super Plus.

W sondzie dociskowej znajduje się czujnik, który podczas dociskania chowa się do środka korpusu miernika. Sonda dociskowa jest stosunkowo łatwa w obsłudze, a modele z tego typu sondą znajdują się w serii Premium.

W sondę kulkową wyposażone są mierniki w serii profesjonalnej. Ryzyko błędnych pomiarów jest bardzo niewielkie. Dzięki tej sondzie możliwe jest także mierzenie lakieru na krzywiznach.

Która sonda jest najlepsza?

Wybór sondy zależy od budżetu, potrzeb oraz oczekiwań, jakie mamy wobec miernika lakieru. W atrakcyjnej cenie znajdziemy większość mierników z sondą płaską. Sonda dociskowa jest lepszym (precyzyjniejszym) wyborem, lecz odrobinę droższym. Jeśli zależy nam na wyjątkowej precyzji pomiarów, warto zdecydować się na sondy kulkowe, które znajdują się w serii Profesjonalnej producenta Prodig-Tech.

Każdy przyszły użytkownik miernika lakieru ma inne potrzeby, oczekiwania i budżet. Z pewnością najatrakcyjniejszą cenę mają mierniki podstawowe z sondą płaską. Sonda dociskowa to wybór wypośrodkowany. Pomiary są dokładniejsze, a jakość jest dobra w stosunku do ceny. Seria profesjonalna marki Prodig -Tech dedykowana jest profesjonalistom, którym zależy na jak najprecyzyjniejszych pomiarach i wielu dodatkowych funkcjach.

Rozdzielczość pomiarowa jest ustawieniem różnicy mikronów, na jakie ma być czuły miernik. Wszystkie mierniki Prodig-Tech można ustawić na rozdzielczość od 10 do 1 µm. 

W zależności od ustawień miernik będzie sygnalizował dokładnie takie zmiany. Ustawiając miernik na 10 µm, będzie on notował zmianę np. z 100 µm na 110 itd. Z dokładności co do 1 µm korzystają głównie salony detailingowe. Nie ma się jednak, czym nie niepokoić, jeśli podczas wykonywania pomiarów różnica będzie wynosić kilka lub kilkanaście mikronów.

Najlepszy miernik lakieru dla Ciebie to…?

Wybór najlepszego miernika lakieru zależy od tego, czego szukasz. Czy jest to coś, czego można używać sporadycznie, czy potrzebujesz bardziej profesjonalnego?

Jeżeli nie używasz miernika często i możesz na niego przeznaczyć niewielką kwotę, to skup się na miernikach z sondą płaską i dociskową. Taka opcja będzie najlepsza, kiedy masz zamiar użyć miernik od czasu do czasu. Chcesz sprawdzać lakier w trudno dostępnych miejscach? Pomyśl o sondzie zamocowanej na przewodzie. Jesteś profesjonalistą? Sonda kulka będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Mierniki lakieru z sondą kulkową zadowolą swoimi funkcjami nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Miernik grubości farby nie jest wyborem na stałe – w każdej chwili możesz zmienić miernik. Z biegiem czasu potrzeby w branży mogą się zmienić i będziesz chciał wybrać inny. Prodig-Tech produkuje mierniki, które są trwałe! Jeśli nie wiesz, który miernik wybrać, zgłoś się do nas!