Jeśli planujesz zakup nowego dywanika samochodowego to prawdopodobnie nie możesz uniknąć zastanowienia się nad tym jaki typ dywanika wybrać – gumowy czy welurowy. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie charakteryzuje się pewnymi zaletami. Poniżej przedstawiamy krótkie, lecz treściwe porównanie gumowych oraz welurowych dywaników.

Dywaniki gumowe

Jak wiadomo dywaniki samochodowe gumowe są nieco bardziej praktycznym rozwiązaniem niż dywaniki welurowe. Guma jest materiałem, który znakomicie chroni wnętrze samochodu przed zabrudzeniami nanoszonymi na podeszwach butów. W szczególności się sprawdza podczas mało sprzyjającej pogody o jaką nietrudno w naszych warunkach klimatycznych. Wnoszone do wnętrza samochodu błoto lub śnieg powoduje, że w welurowych dywanikach może zagnieździć się wilgoć co z kolei może przyczyniać się do zaparowanych szyb w samochodzie. Z dywanikami gumowymi tego typu problem raczej nie istnieje, gdyż wystarczy wylać zalegającą na gumowej powierzchni wodę oraz spłukać dywanik pod bieżącą wodą, aby wyglądał jak nowy.

Zatem bez wątpienia gumowe dywaniki są lepszym rozwiązaniem ze względów praktycznych. Warto podkreślić, że również w kwestiach estetycznych współczesne dywaniki gumowe (np. gumowe dywaniki Audi) wiele nie ustępują konkurencyjnym welurowym dywanikom.

Dywaniki welurowe

W kwestiach związanych z praktycznością lub dokładniej mówiąc z utrzymaniem dywanika w czystości dywaniki welurowe muszą pogodzić się z porażką w starciu z konkurencyjnym gumowym rozwiązaniem. To jednak nie oznacza, że welurowych dywaników nie da się utrzymać w czystości. Trzeba je po prostu wytrzepać lub wyprać i wysuszyć.

Istotną przewagą dywaników welurowych jest za to ich prezencja. Starannie ułożone dywaniki welurowe wyglądają bardzo estetycznie.

Podsumowując, naszym zdaniem idealnie mieć dwa komplety dywaników. W razie niesprzyjającej pogody można korzystać z gumowych, natomiast gdy szansa na zabrudzenie wnętrza samochodu jest mniejsza można korzystać z dywaników welurowych.

Źródło zdjęcia:

Sveten / Shutterstock.com