Coraz większa ilość kupujących samochody używane jest świadoma tego, jak wiele informacji może dostarczyć im właśnie numer VIN. To po nim możemy dowiedzieć się więcej o historii danego pojazdu, co jest tak kluczowe zwłaszcza w przypadku, gdy samochód do Polski został sprowadzony.

Popularność sprawdzania numeru VIN jest tak duża, że wielu sprzedających samochody używane samodzielnie umieszcza numer ten w swoich ogłoszeniach – nie chcą oni cały czas odpowiadać na te same pytania, a liczne osoby zainteresowane same pobiorą go oraz sprawdzą w odpowiednim, wybranym przez siebie miejscu.

Czym jest numer VIN?

VIN, czyli Vehicle Identification Number, to po prostu numer identyfikacyjny danego pojazdu. Konkretny numer zostaje przepisany tylko do jednego pojazdu, dlatego sprawdzając informacje na temat danego numeru, jesteśmy pewni, że dostajemy informację na temat danego samochodu. Jeżeli numer VIN nie został przez nas odczytany samodzielnie, a podany przez sprzedającego, warto upewnić się, że ten, który do nas trafił, jest zgodny z tym, który widnieje na danym samochodzie.

Historia pojazdu po VIN.

Historia pojazdu po VIN.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Najłatwiej sprawdzić go w dowodzie rejestracyjnym, znajduje się on w kolumnie oznaczonej literą E. Jednocześnie, jest on również dostępny na tabliczce, która na stałe została przytwierdzona do nadwozia danego samochodu. Tutaj jednak problemem jest fakt, że różni producenci umieszczają numer VIN w różnych miejsca w swoich pojazdach, jeżeli jednak tam go poszukujemy, powinniśmy sprawdzić przede wszystkim okolice prawego przedniego fotela, lewą stronę przyszybia, komorę silnika, prawe nadkole. Sam numer w danym modelu prawdopodobnie będzie nabity przynajmniej w kilku miejscach.

Gdzie sprawdzić numer VIN za darmo?

Przede wszystkim, czy możliwe jest, aby sprawdzić informacje na temat danego samochodu po numerze VIN zupełnie za darmo? Tak, i opcję taką oferuje nam portal Historiaszkod.pl. Jeżeli tylko posiadamy numer VIN, możemy go wpisać i zupełnie za darmo dostaniemy podstawowe informacje na temat pojazdu, który nas interesuje. Co ważne, portal ten korzysta z najnowszych baz szkód samochodów, które działają w Polsce, Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Z tego powodu, jeżeli sprowadzamy samochód z zagranicy lub chcemy kupić samochód już sprowadzony, bez problemu dowiemy się o nim więcej, niż może chcieć powiedzieć nam o nim sprzedający.

Gdy sprawdzisz numer VIN, otrzymasz informacje o tym, czy została odnotowana jakaś szkoda. I to zupełnie za darmo! Płatność pojawi się dopiero w momencie, gdy informacja o szkodzie zostanie potwierdzona, a my będziemy chcieli uzyskać na jej temat więcej informacji.

Korzystanie z portalu Historiaszkod.pl jest decyzją o tyle dobrą, że mamy pewność, że uzyskane informacje będą aktualne oraz oparte na najbardziej rzetelnych i obszernych bazach, które nie ograniczają się tylko do rynku polskiego. To właśnie historia pojazdu sprowadzonego z zagranicy jest często problemem, o czym przekonali się ci, którzy kupili powypadkowe samochody, jednak oferowane jako bezwypadkowe i bezkolizyjne. Pamiętajmy, że niektórych zmian po wypadkach nie da się już odwrócić i naprawić. Znane są przypadki, gdzie nawet samochody po dachowaniu w Polsce były oferowane właśnie jako bezwypadkowe i bezkolizyjne – sprawdzenie numeru VIN takiego pojazdu sprawi, że nie damy się oszukać.

Co zawiera szczegółowy raport?

Jeżeli zdecydujemy się na szczegółowy raport, znajdziemy w nim takie informacje, jak:
wartość szkód,
dokładne miejsce uszkodzeń samochodu,
kraj, w którym wystąpiła szkoda,
informacje o szkodzie całkowitej,
daty, kiedy miała miejsca szkoda,
chronologiczny zapis historii pojazdu,
zapisane przebiegi danego samochodu.

Dodatkowo możemy liczyć również na porady – dotyczyć będą one pytań, które powinniśmy zadać sprzedającemu w związku z danymi szkodami. Dzięki temu dowiemy się o nich jeszcze więcej. To trudny temat, ale tylko to pozwoli nam dowiedzieć się tyle, ile powinniśmy, o danym samochodzie. Jeżeli ktoś będzie kręcił lub wymijał się od odpowiedzi, niech to będzie dla nas czerwony alarm. Wielu sprzedawców ukrywa przed kupującymi liczne wady i problemy samochodów używanych, a statystyki firm sprawdzających pojazdu donoszą, że tyczy się to nawet 80% sprzedających.

Sprawdzenie numeru VIN to idealny pomysł na to, jak nie dać się oszukać sprzedającemu. Więcej o usłudze dowiedz się na portalu Historiaszkod.pl.