Dowód rejestracyjny pojazdu oraz potwierdzenie polisy OC jeszcze do niedawna były jednymi z najważniejszych dokumentów, jakie kierowca musiał mieć przy sobie. Uległo to zmianie, co przez wiele osób zostało przyjęte z nieskrywanym zadowoleniem. Nieustannie jednak pojawia się pytanie, co zrobić w przypadku kolizji, kiedy kierowca nie posiada przy sobie potwierdzenia ubezpieczenia. Jak się okazuję, polisę OC poznać możemy po numerze rejestracji.

  1. Polisa OC a numer rejestracji.
  2. Jak sprawdzić OC samochodu po numerze VIN?
  3. Pewne i sprawdzone działanie.
  4. Jakościowe ubezpieczenie OC.

Wydawać by się mogło, iż ubezpieczenie OC jest nie do poznania, jeśli kierowca nie posiada przy sobie jego potwierdzenia lub samych numerów. Nic bardziej mylnego! Jak pokazuje praktyka, możemy poznać polisę OC niemal w każdych warunkach, bez najmniejszych problemów. Jest to szczególnie ważne, gdyż wszelkiego rodzaju kolizje drogowe same w sobie należą do sytuacji niezwykle stresujących.

Polisa OC a numer rejestracji

Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż dane o wszystkich samochodowych ubezpieczeniach obowiązkowych zbiera państwowa organizacja UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Jej celem jest dopilnowanie, żeby każdy pojazd miały wykupione ubezpieczenie OC – w innym przypadku to właśnie ona pokrywa koszty naprawy oraz leczenia osób poszkodowanych. Żeby poznać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wystarczy wejść na stronę organizacji i w odpowiedniej rubryce wpisać numer rejestracji danego pojazdu. Po podaniu daty, w której chcemy sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu, otrzymamy cały szereg interesujących nas informacji. Jednakże to nie jedyny sposób na poznanie OC AC auta.

Jak sprawdzić OC samochodu po numerze VIN?

Ubezpieczenie samochodu możemy sprawdzić także po numerze VIN. Czynność ta jest nie bardziej skomplikowana jak za pomocą numeru rejestracyjnego. Podczas kolizji tablice mogą zostać uszkodzone lub zagubione (zwłaszcza w przypadku motocykli, które posiadają tylko jedną), co dalece utrudniłoby nam działanie. Natomiast numer VIN znajdziemy pod maską samochodu lub na ramie pojazdu (w motocyklach). Poszukiwania ubezpieczenia OC za pomocą numeru VIN odbywają się praktycznie identycznie: również wpisujemy go na stronie internetowej UFG.

Pewne i sprawdzone działanie

Odpowiednie przygotowanie do tego typu sytuacji jest niejako obowiązkiem posiadaczy pojazdów mechanicznych. Mimo iż kolizje nie należą do przyjemnych zdarzeń, warto wiedzieć, jak wtedy postępować. Co więcej, dane zawarte w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym zawsze są aktualne i pewne – możemy im zaufać. Wielu kierowców poprzez tę stronę dodatkowo weryfikuje zakres ubezpieczenia OC, nawet jeśli sprawca okazał odpowiedni dokument. Trudno się temu dziwić, gdyż wszystkim nam zależy na szybkim rozwiązaniu problematycznej sytuacji. Więcej o odczytaniu polisy OC dowiemy się ze strony: https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/jak-sprawdzic-oc-auta-po-numerze-rejestracyjnym-lub-vin-pojazdu/.

Jakościowe ubezpieczenie OC

Mając to wszystko na uwadze, warto pomyśleć również o własnym ubezpieczeniu OC i AC. Kierując się w stronę renomowanego ubezpieczyciela, zagwarantujemy sobie nie tylko najkorzystniejsze stawki na rynku, ale też pewne i bezproblemowe działanie w przypadku wystąpienia różnego rodzaju szkód. Coraz częściej wybieramy dodatkowe rozwiązania jak np. ubezpieczenie assistance, które także nie muszą się wiązać z wygórowanymi kosztami. Kluczowy w znalezieniu idealnej dla nas polisy OC i innych jest profesjonalny kalkulator ubezpieczeń jak kalkulatorubezpieczen.net.pl.