Małe auta miejskie czy kompaktowe hatchbacki są znakomite do codziennej jazdy w mieście, jednak jeśli chcesz zabrać rodzinę na weekendowy wyjazd, mogą pojawić się problemy z miejscem na bagaż. A jeśli planujesz aktywny wypoczynek, np. na rowerach, niezbędny będzie dodatkowy bagażnik. Sprawdź, jakie masz możliwości, żeby w komfortowy sposób spakować się nawet na długi wyjazd.

Bagażnik dachowy to rozwiązanie znane od lat. Na dachu samochodu można przewieźć zarówno dodatkowe bagaże, jak i np. rowery. Dziś jest to niezwykle wygodne i praktyczne, dzięki czemu bez względu na typ nadwozia, możesz zapewnić sobie niezbędną ilość przestrzeni bagażowej.

Bagażniki samochodowe – dostępne rodzaje

W zależności od tego, co chcesz zabrać w podróż, warto dopasować do własnych potrzeb bagażnik dachowy. Możliwości jest kilka, dlatego podpowiadamy, jaki wybrać bagażnik na wycieczkę rowerową czy wyjazd na majówkę. Zacznijmy jednak od tego, że niezwykle pomocne w montażu bagażnika do samochodu będą relingi. Te belki zamontowane na dachu świetnie łączą się z wieloma modelami bagażników. Ułatwiają profesjonalny montaż, a także zapewniają stabilność. Warto jednak zaznaczyć, że relingi nie są obowiązkowe i można znaleźć bagażniki dachowe, które nie wymagają podstawy, jaką zapewnia reling.

Prosty, praktyczny i stosunkowo lekki bagażnik dachowy, który jest niezwykle popularny to tzw. box dachowy. Kolokwialnie nazywane trumnami pojemniki zapewniają zarówno stabilność, jak i bezpieczeństwo bagażu. Przechowywane na dachu samochodu rzeczy nie zmokną ani nie zabrudzą się. Dlatego jeśli w aucie brakuje Ci miejsca na podstawowe bagaże, box dachowy będzie znakomitym rozwiązaniem.

Inny popularny bagażnik dachowy to tzw. kosz, czyli stalowa konstrukcja, do której można włożyć np. waliki, które nie zmieściły się w bagażniku. Belki stalowe dbają o stabilizację, natomiast elastyczna siatka umożliwia dokładne zabezpieczenie bagażu.

Auto i rower – jak przewozić jednoślad?

Bagażniki na dachu często służą także do przewożenia rowerów. Belki stanowią podstawę dla kół, ale niezbędne są oczywiście specjalistyczne zaczepy. Bagażnik na dachu to często wybierane rozwiązanie, jednak warto zwrócić uwagę na dodatkowe opory powietrza wynikające z obecności rowerów na dachu. Z tego względu część kierowców stawia na bagażnik rowerowy na hak, czyli montaż jednośladów z tyłu auta. Tego typu rozwiązanie jest wygodniejsze podczas jazdy, jednak trzeba pamiętać o tym, że pojazd jest dłuższy. Wówczas zwłaszcza parkowanie tyłem może być wyzwaniem.