Zachęcamy do sięgnięcia po niemiecką książkę poświęconą historii samochodów produkowanych w Eisenach.


To niewielkie miasto u podnóża zamku Wartburg od ponad 120 lat jest miastem samochodów. Tamtejsza fabryka samochodów Eisenach była trzecim producentem samochodów w Niemczech po firmach Daimler i Benz. Miasto rozsławiły takie marki, jak: DIXI, BMW, EMW, AWE i wreszcie Opel. Pierwszy model, noszący nazwę zamku, tj. Wartburg-Motorwagen wyprodukowano tutaj już w 1898 roku.

Prezentowana publikacja stanowi  przegląd rozwoju techniki motoryzacyjnej w Eisenach. W kilku częściach przedstawiono dzieje fabryki:

  • Fabryka samochodów  i samochody silnikowe 1896-1903
  • Pierwsza era DIXI od 1904 do I wojny światowej
  • Druga era DIXI od końca I wojny światowej do 1928
  • BMW i EMW od 1929 do 1955
  • Od dwusuwowej IFY F9 do Wartburga 353 (1953-1998) następcy Wartburga 1.3 z czterosuwowym silnikiem

W ostatnich dwóch zaprezentowano sylwetkę inż. Gustava Ehrhardta oraz historię wyjątkowego testu paliwa z 29 lipca 1951 r.

Publikacja jest pięknie i bogato ilustrowana.

Autorem książki jest Horst Ihling. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych koneserów historii motoryzacyjnej miasta Wartburg. Większość swojego życia zawodowego spędził w fabryce samochodów „Eisenach”. Był szefem działu sportów rajdowych, współzałożycielem Muzeum Samochodowego, a do 1991 roku szefem public relations w Opel Eisenach. W ciągu ostatnich dziesięcioleci wyrobił sobie markę jako autor licznych publikacji związanych z motoryzacją.

Książka dostępna w księgarniach internetowych.