Już 19 czerwca br. odbędzie się kolejna edycja Gratów Zjednoczonych – wyjątkowego spotkania pasjonatów zabytkowej, jak i tej młodszej motoryzacji, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. Tym razem odbędzie się ono na terenie mysłowickiej giełdy samochodowej!

Pomysłodawczynią zlotu jest Weronika Synowiec, która na co dzień porusza się specjalnie spersonalizowanym przez siebie Fiatem Cinquecento. W całym przedsięwzięciu pomaga jej też Przemysław Sipiński, dla którego „oczkiem w głowie” jest czerwony niczym włoskie Ferrari – Fiat Punto Cabrio, częsty bywalec „Klasycznej Niedzieli”.

„Jeśli chodzi o Graty Zjednoczone, to opis na naszej stronie już mówi sam za siebie „Graty zjednoczone – społeczność właścicieli każdego starego auta”. Nieważne czy masz wypucowanego „merola”, czy przyjedziesz podgnitym maluchem, który myjnię ostatni raz widział pod CPN-em w latach dziewięćdziesiątych – i Ty możesz spotkać się z nami! Nasz pierwszy spot można dziś uznać za udany. Gościliśmy wtedy blisko 60 samochodów. To wydarzenie uświadomiło nam, że warto było wpaść na pomysł takiego zgromadzenia. Podobnie było za drugim razem, kiedy na miejscu zameldowało się 50 pojazdów. Jak na dość marną wtedy pogodę był to dla nas świetny wynik!” – wspominają organizatorzy wydarzenia.

„Atmosferę tworzymy my wszyscy. Ma być to spotkanie z klasykami oraz youngtimerami w tle. Bez podziałów, każdy jest mile widziany – ekipy, teamy, a jeśli nie jesteś w żadnym lokalnym zgromadzeniu – również wpadaj. Ma być wesoło i towarzysko!” – dodają.

Na wszystkich uczestników wydarzenia czekać będzie wiele atrakcji, a w tym i kilka niespodzianek. Kluczowym elementem imprezy będzie oficjalne głosowanie na najładniejszy samochód zlotu (na pewno będzie w czym wybierać!). Nie zabraknie też pysznego jedzenia, na które będzie dostępny rabat w wysokości -10% po wypowiedzeniu hasła „GRATY”.

Start imprezy odbędzie się o godzinie 15:00 pod restauracją „Zakręcony Burger” w Mysłowicach znajdującej się przy ulicy Obrzeżny Północnej 24. Parking dla samochodów uczestniczących w imprezie będzie darmowy. Miłnicy oldtimerów i youngtimerów mile widziani! Nie może Ciebie zabraknąć!

Słowem zwieńczenia – kilka słów o samochodach organizatorów „Gratów Zjednoczonych”:

„Fiat Cinquecento, czyli należący do Weroniki „Cintek” był pierwotnie zwykłą 700-tką z 1995 roku. Jednak Weronika postanowiła go troszeczkę ulepszyć i wsadziła pod jego maskę 75-konną jednostkę 1.2! A najlepsze jest to, że wszystko zrobiła praktycznie sama i do tego w zimę! Czasami ktoś z jej znajomych wyciągnął do niej pomocną dłoń, aczkolwiek większość modyfikacji jest jej autorską robotą.” – wspomina Przemysław Sipiński.  

„Pod maską mojego Punto znajduje się natomiast silnik 1.2 16V o mocy 86 KM. Ten motor występował chyba tylko w wersjach, o ile się nie mylę, Cabrio i Sporting. Mój egzemplarz opuścił fabrykę w 1998 roku, czyli na dwa lata przed zakończeniem produkcji Cabrio. Bryłę Punto zaprojektował Giugiaro, później na bazie tego projektu Pininfarina stworzyła kabriolet, który trafił po drodze do Centro Stile Fiat i po kolejnych modyfikacjach rozpoczęto produkcję w zakładach Bertone. Tyle roboty, żeby obciąć w Punto dach i wstawić lampy z tyłu, jak z Civic’a piątej generacji ;) Kupiłem go z przebiegiem 121 tysięcy kilometrów, jakieś trzy lata temu. Teraz ma przejechanych niecałe 150 tysięcy kilometrów. Mechanicznie przeszedł remont większości podzespołów. Praktycznie cały dół był składany od podstaw na nowych częściach, więc jeździ jak nowy.” – nadmienia Przemysław Sipiński.

 

Zdjęcia: Cyk migawka