To, że Fiat 130 uchodził przed laty za jeden z najbardziej luksusowych samochodów w ofercie Fiata chyba nie powinno nikogo zbytnio zdziwić. Godny następca modelu 2300 woził na swoich fotelach członków włoskiego rządu, jak i licznych ambasadorów, którzy zachwalali pod niebiosa jego komfort. Rekreacyjnym kombi na bazie Fiata 130 jeździł też sam Gianni Agnelli – niezapomniany akcjonariusz i prezes marki Fiat. Natomiast w Polsce modelem tym jeździł dyrektor FSO Jerzy Bielecki oraz… Papież Jan Paweł II!

Prestiżowy Fiat 130 Papamobile był dziełem turyńskiej firmy Carrozzeria Fissore, która na swoim koncie miała naprawdę wiele niesamowicie prezentujących się aut. Służący za bazę, standardowy model 130 z 1972 roku został przedłużony oraz podwyższony. Wóz posiadał rozsuwany dach, z którego Jan Paweł II mógł pozdrawiać witające go tłumy, natomiast w środku, zamiast tylnej kanapy zamontowano przepastny fotel z zestawem dwóch mniejszych siedzeń. Prócz bardziej widocznych modernizacji, Fiat posiadał naprawdę luksusowe wyposażenie oraz beżową tapicerkę wnętrza. Na jego przednich błotnikach umiejscowione zostały specjalne uchwyty, na których można było umieścić specjalne chorągiewki.

Papież podróżował  swoim Papamobile podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Wyposażoną w automatyczną skrzynię biegów limuzynę napędzał 3-litrowy silnik o mocy 140 KM. Choć motor ten najlepiej sprawdzał się podczas szybkiej, autostradowej jazdy – w tym przypadku musiał zdać się na wolniejszą jazdę w towarzystwie całego kordonu czarnych Czajek i rządowych Peugeotów.

Po zakończonej służbie w kościele katolickim, Fiat w mgnieniu oka zapadł się pod przysłowiową ziemię. Może nie było to tak do końca niespodziewane zniknięcie? Dobrze wiemy, jaki los spotkał papieskiego Stara 660, który po pielgrzymce został po prostu oddany na złom. Taki los na szczęście ominął włoską limuzynę, która po latach niespodziewanie odnalazła się w pewnej szopie. Niektórzy trzymają się teorii, iż samochód był skrzętnie ukrywany przez zaprzyjaźnionych z kościołem ludzi, by uniknąć jego zniszczenia lub zagarnięcia przez komunistyczną władzę.

Stan na dzień dzisiejszy.

Po wielu latach spędzonych w zapomnieniu – papieski Fiat przeszedł kompleksową renowację, która przywróciła go do stanu dawnej świetności. Aktualnie samochód znajduje się w Muzeum Papieskim Zakonu Franciszkanów w Niepokalanowie, gdzie jest też eksponowany wraz z innymi pojazdami, którymi niegdyś podróżował Jan Paweł II.

 

Zdjęcia: Krzysztof Woźnica, Elżbieta Okoń