Czy pamiętacie przedstawianą na łamach naszego portalu historię wyjątkowego Fiata 127p, który otrzymał od losu drugą szansę i obecnie jest jednym z najciekawszych, klasycznych modeli tej marki w Polsce? Zapraszamy Was na czwartą odsłonę przygód wyjątkowego Fiata 127p, który swoją „samochodową emeryturę” zamiast w muzeum – spędza aktywnie na torach wyścigowych!

Od ostatniego czasu zmieniło się wiele. Na nadwoziu Fiata pojawiły się nowe kalkomanie Abartha nawiązujące do jego włoskich korzeni. Właściciel samochodu, Pan Łukasz Wojtal, zainwestował też w zestaw dwóch halogenów marki Hella. Uwagę zwracają też felgi koloru złotego, które podkreślają sportowy charakter auta. Zmiany zaszły także pod jego maską, która zamontowana jest na specjalnych zapinkach. Silnik zamiast gaźnika otrzymał wtrysk paliwa, który znacząco wpłynął na końcowe osiągi auta.

„Auto ma obecnie 90 KM, więc dwa razy więcej niż miało oryginalnie. Z rzeczy bieżących zostało mi jeszcze zawieszenie z tyłu do poprawy. Samochód otrzymał też nowe lusterko i chromowany korek wlewu paliwa, który udało mi się znaleźć we Włoszech” – wspomina Łukasz Wojtal, właściciel auta.

Ostatnie wyczyny Fiata mogliśmy śledzić 22 lipca podczas ostatniego Classicauto Cup odbywającego się na Torze Poznań. Mający niespełna 50 lat wóz dziarsko stawał w szranki ze sporo młodszymi konstrukcjami w klasie G1 1600.

Obecnie, samochód Pana Łukasza jest jedynym w kraju modelem 127p, który cechuje się aż tak zaawansowanymi modyfikacjami sportowymi. Właściciel auta podkreśla, że obecnie poczynione zmiany są już raczej ostatnimi działaniami wykonywanymi przy jego konstrukcji, ponieważ uzyskano „stan perfekcji”. W jego głowie zrodził się już pomysł na kolejny śmiały projekt. Ale o tym dopiero za jakiś czas :)

Niecodzienna historia szczęśliwie uratowanego egzemplarza „stodwadzieściasiódemki” została też przedstawiona na kanale YouTube, który prowadzi Damian Kurcz. Gorąco zachęcamy do obejrzenia tego materiału! Panu Łukaszowi życzymy kolejnych sukcesów – zarówno na polskich jak i zagranicznych torach!


Zdjęcia: Classicauto Cup, Łukasz Wojtal, fanpage Polski FIAT 127p Sport, furmanrallyteam.pl