Rynek samochód elektrycznych jest niezwykle szeroki i zróżnicowany. Producenci e-pojazdów oferują nam samochody BEV, HEV i PHEV. Czym różnią się od siebie te auta elektryczne? Które najlepiej odpowie na nasze potrzeby i oczekiwania?

Czytając o elektromobilności często spotykamy się z obcobrzmiącymi skrótami, którymi producenci i branżowi eksperci określają samochody elektryczne. W poniższym artykule rozwijamy te skróty i tłumaczymy, jakim rodzajom napędów odpowiadają.

Samochody elektryczne BEV

Samochody BEV (Battery Electric Vehicles) to auta elektryczne napędzane energią zgromadzoną w ogniwach baterii. Pojazdy wyposażone w ten rodzaj napędu wymagają dostarczana energii z zewnątrz. Mogą być ładowane:

  • w domu z tradycyjnego gniazdka elektrycznego (najmniej wydajny sposób ładowania samochodów elektrycznych BEV),
  • w warunkach domowych przy pomocy ładowarki wallbox,
  • na publicznych stacjach ładowania pojazdów, których w naszym kraju z miesiąca na miesiąc powstaje coraz więcej.

dodatkowo są doładowywane dzięki rekuperacji, podczas każdego hamowania.

Wybór nowoczesnego samochodu elektrycznego z napędem BEV to świetna inwestycja dla osób poruszających się po mieście. Poza wysokim komfortem jazdy, kierowcy elektryków mogą się cieszyć szeregiem dodatkowych udogodnień ustawowych, takich jak:

  • darmowe parkingi,
  • możliwość korzystania z buspasów,
  • możliwość nieodpłatnego wjazdu do stref czystego transportu.

Samochody hybrydowe HEV

HEV (z ang. Hybrid Electric Vehicle) to popularny i praktyczny rodzaj napędu, który łączy w sobie dwa źródła energii, dzięki czemu można je dopasować do aktualnych potrzeb. W zależności od sytuacji, hybrydy mogą wykorzystywać silnik spalinowy lub energię zgromadzoną w akumulatorze. Jednocześnie akumulator samochodu jest ładowany energią odzyskiwaną m.in. podczas hamowania. Pojazdy hybrydowe poruszają się za sprawą spalanego paliwa.

Samochody hybrydowe plug-in PHEV

Hybrydy wyposażone w system plug-in (z ang. Plug-In Hybrid Electric Vehicles)  w wielu aspektach przypominają klasyczny napęd hybrydowy, z tą różnicą, że są przystosowane do korzystania ze stacji ładowania pojazdów w dokładnie taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku samochodów elektrycznych BEV. W praktyce wielu kierowców jest w stanie poruszać się po mieście korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego i stacji ładowania pojazdów lub domowych ładowarek. Napęd spalinowy jest w tym przypadku wykorzystywany przede wszystkim podczas pokonywania dłuższych tras i jazdy poza terenem zabudowanym. Bezemisyjny zasięg samochodów PHEV sięga nawet 100 km.

Wiedząc już do czego odnoszą się tajemnicze oznaczenia samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz czym charakteryzują się poszczególne napędy, możesz z łatwością wybrać pojazd, który będzie odpowiadał potrzebom Twoim i Twojej rodziny lub firmy.