Concorso d’Eleganza Villa d’Este plasuje się wśród najbardziej ekskluzywnych i luksusowych światowych imprez dla zabytkowych samochodów i motocykli. Pierwszy konkurs odbył się we włoskim mieście Cernobbio, urokliwie położonym nad jeziorem Como w 1929 roku.


Pierwsze Coppa d’Oro Villa d’Este było okazją do zaprezentowania nowych produktów z sektora motoryzacyjnego. Konkurs miał burzliwą historię i dopiero od roku 1999 roku, gdy patronat i organizację imprezy przejęło BMW Group jego pozycja w świecie osiągnęła najwyższy prestiż.

W tym roku hasłem przewodnim Concorso d’Eleganza był powrót do lat 70-tych – Jet Set Back. Organizatorzy wyselekcjonowali do prezentacji klasyczne modele BMW, rarytasy europejskich szos lat siedemdziesiątych. Zaprezentowano też pięć unikalnych modeli z kolekcji BMW Art Cars. Na terenach zielonych willi można było oglądać modele BMW serii 5, która zadebiutowała w 1972 roku, serii 3, 6 i 7. W namiocie aukcyjnym wystawione były „gorące” aukcyjne cacka – Ferrai Enzo, Mangustę czy unikalne BMW – Glas z 1967 roku 3000 V8 Fastback by Frua.

Tradycyjny i najważniejszy jednak jest konkurs elegancji. Wyselekcjonowane samochody z całego świata, w tym roku były tez pojazdy naszych sąsiadów z Czech i Słowacji, podzielone na klasy walczą o prestiżowy tytuł.
Unikalne samochody przedwojenne, powojenne, ekstremalnie rzadkie zaprezentowane są z samochodami koncepcyjnymi i prototypami. W konkursie uczestniczą też zabytkowe motocykle. Ta niezwykła mieszanka sprawia, że Villa Erba w Cernobbio zamienia się w majowy weekend centrum motoryzacyjnego świata.

W tym roku impreza odbywała się między 22 a 24 maja, bilety w cenach sobota – 9 euro, niedziela 15 euro ulgowe odpowiednio 7 i 10 euro. Parking dodatkowo płatny – 8 euro za cały dzień. Wejście w sobotę w godzinach od 10 do 16 w niedzielę od 9.30 do 17.30.