Narzędzia pneumatyczne odgrywają kluczową rolę w wielu branżach, umożliwiając skuteczną i efektywną pracę przy różnych zadaniach. Jednak aby spełniały one oczekiwania użytkowników i sprostały wymaganiom różnorodnych zastosowań, konieczne jest stawianie na najwyższą jakość. W tym artykule przyjrzymy się cechom, które powinny charakteryzować profesjonalne narzędzia pneumatyczne.

Solidna konstrukcja dla długotrwałego użytkowania

Narzędzia pneumatyczne działają dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza do generowania energii mechanicznej. Są powszechnie stosowane w wielu gałęziach gospodarki, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie czy produkcji.

Na zestaw instalacji i urządzenia pneumatycznego składają się takie elementy jak::

  • sprężarka,

  • filtr,

  • reduktor ciśnienia,

  • regulator ciśnienia,

  • węże,

  • narzędzie właściwe.

Trwałość całego sprzętu zależy w tym wypadku od solidności wszystkich podzespołów. Tanie narzędzia pneumatyczne wielokrotnie składane są niedbale, z podzespołów wykonanych z niskiej jakości tworzyw sztucznych lub innych materiałów.

To wpływa na dalszą ich żywotność, a także na koszty utrzymania i napraw. Zakup markowego produktu przeznaczonego dla profesjonalistów to gwarancja odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz pewność działania nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Klucz pneumatyczny udarowy 1/2″ krótki 620Nm

Komfort to klucz do długiej i efektywnej pracy

Począwszy od wygodnych uchwytów, przez antypoślizgową obudowę, aż po odpowiednie wyważenie – ergonomiczny design narzędzi pneumatycznych jest niezbędny dla zapewnienia komfortu podczas pracy.

Spędzanie długich godzin na naprawach i budowie, podczas których konieczne jest używanie narzędzi niedostosowanych do naszych potrzeb, może zakończyć się bólem, a nawet kontuzją. Trudno także działać szybko, gdy urządzenie wyślizguje się z ręki lub przesuwa samoistnie po wózku. Ergonomia to kluczowa cecha nowoczesnego wyposażenia.

Niski poziom hałasu i wibracji

Wiercenie, szlifowanie, wycinanie, mocowanie – do tych wszystkich czynności wykorzystuje się narzędzia pneumatyczne. Ich cechą charakterystyczną jest duża siła, szybkość, ale także stosunkowo wysoki poziom hałasu i wibracji. Z tego względu przy wyborze producenta należy dokładnie zweryfikować kartę techniczną urządzenia i zapisane tam parametry.

Narzędzia pneumatyczne powinny być projektowane z myślą o minimalizowaniu negatywnego wpływu na zdrowie użytkownika, zarówno pod względem jego słuchu, jak i wibracji przenoszących się na dłonie. Odpowiednio dobrane materiały, łączenia oraz właściwości techniczne pozwalają wykonywać dane czynności łatwiej i ciszej – Jonnesway oferuje narzędzia pneumatyczne zapewniające najwyższy komfort pracy.

Certyfikaty i normy, czyli gwarancja bezpieczeństwa i jakości

Narzędzia pneumatyczne powinny być dopuszczone do użytku i spełniać odpowiednie normy. Nie zawsze pamiętamy, aby tę kwestię zweryfikować przed zakupem. To błąd, który bardzo szybko może przerodzić się w konkretne straty finansowe, a nawet problemy ze zdrowiem.

Zawsze trzeba prosić o deklarację właściwości użytkowych, która potwierdza zgodność z wytycznymi branżowymi. W ten sposób uzyskujemy pewność, że nasze wyposażenie jest bezpieczne w użytkowaniu i reprezentuje odpowiednią jakość. Analizując zestaw narzędzi pneumatycznych do nabycia (klucze, wkrętarki czy szlifierki), warto poszukiwać adnotacji odnośnie takich norm jak: PN-EN ISO 12100:2012, PN-EN ISO 11148-6:2013-06 czy PN-EN ISO 15744:2008.

Wkrętarka pneumatyczna 1/4″ 800 obrotów/z lewo-prawo z zewnętrzną regulacją

Grafika: freepik.com – zdjęcie główne, materiał partnera – zdjęcia zawarte w treści