Długa maska, wąska talia i zjawiskowy wygląd. Mowa o samochodzie Corvette C3 Stingray – kolekcjonerskim rarytasie. Choć od jego stworzenia minęło ponad 40 lat nadal zadziwia nowoczesną stylistyką i świetnymi osiągami.


Pierwszy egzemplarz Corvette miał swoją premierę w 1953 roku. Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła w 1965 roku. Bob Mitchell, główny projektant General Motors stworzył prototyp nazwany na cześć najszybszego na świecie rekina – Mako Shark II. W 1968 roku zadebiutowała oficjalnie trzecia generacja tego auta, które z miejsca zyskało rzesze wielbicieli.

W latach 70 – tych było to auto szybsze i o lepszych właściwościach jezdnych, niż Porsche 924 czy Pontiac Firebird Trans Am.  Patrząc na auto ciężko uwierzyć, że zostało zaprojektowane ponad 40 lat temu. Nadwozie to agresywne biegnące linie doskonale oddające jego sportowy charakter. Wnętrze jest proste i ascetyczne do bólu.

Dwa miejsca kierowcy wyposażono w prosty i funkcjonalny panel sterowania. Jest ciasno, czyli tak jak powinno być w rasowym, sportowym aucie. Corvette zadziwia nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi – znajdziemy tu klimatyzacje, czy wspomaganie kierownicy.

Nowatorskim i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest ściągany twardy dach –targa. W mieście manewrowanie jest nieco utrudnione. Auto projektowane było w Ameryce gdzie dominują większe przestrzenie. Z kolei w długich trasach jest niesłychanie komfortowe, przy otwartym dachu jazdą nim to prawdziwa frajda. Jedno z pytań, których się nie zadaje a mimo to wiele osób pyta, brzmi „ile pali Corvette C3?”.

Umówmy się na początku, że nie istnieje coś takiego jak ekonomia spalania, jeśli chodzi o 5,7- litrowe V8. Corvette spali tyle ile się do niej wleje a w praktyce spalanie wychodzi podobnie jak w załadowanej do pełna, dwudziestotonowej ciężarówce. Pofilozofowaliśmy trochę, ale dla tych co koniecznie muszą znać odpowiedź trochę danych. Ile paliwa zużywa Corvette?

Zależnie od stylu jazdy zużycie paliwa wynosi między 25 a 30 litrów na 100km. Chociaż są tacy, którzy po nieznacznych modyfikacjach, typu gaźnik Holley, w silniku big block, uzyskują zużycie między 28 a 35 litrów na 100km. Tak więc jeśli ktoś chce mieć auto ekonomiczne, niech nie kupuje Vette trzeciej generacji. Jest to samochód, w którym ekonomię posiadania liczy się w uśmiechach zadowolenia na 100km, nie w litrach zużytego paliwa.

Corvette C3 Stingray rok prod:1974, pojemność silnika: 5,7, V8

Źródło: http://www.prestizszczecin.pl/magazyn/35/motoryzacja/czym-jezdze-amerykanska-legenda
http://corvettec3.blog.interia.pl

Materiał otrzymano od:
Olga Krzemińska
www.powersport.pl