Ceniona wśród entuzjastów motoryzacji jak i kolekcjonerów zegarków firma Chopard już od wielu lat jest partnerem legendarnego wyścigu Mille Miglia, który co roku rozgrywa się na niezwykle urokliwych trasach, ciągnących się dookoła północnej części Włoch. Tradycją stało się również to, że firma co roku oferuje nowe modele zegarków, dedykowane temu rajdowi. W 2018 roku Chopard hucznie świętował 30-lecie limitowanej serii swoich luksusowych produktów.


Jeden z najciekawszych wyścigów samochodowych w Europie swoje początki datował już na rok 1927. To właśnie w tamtym okresie pierwsze, zaprojektowane ze sporą dozą fantazji automobile zagościły na krętych trasach wiodących dookoła urokliwych wzniesień, malowniczo położonych wiosek oraz najbardziej znanych miast Półwyspu Apenińskiego. Motoryzacyjne zmagania, przez które przewijały się coraz to piękniejsze karoserie, trwały do roku 1957. Był to bardzo pechowy czas dla prężnie rozwijającego się po II wojnie światowej motorsportu, bowiem w tym roku na trasie wyścigu, śmierć poniosło 12 osób. Byli to kierowcy: Joseph Göttgens, Alfonso de Portago, Edmund Nelson oraz 9 osób przyglądających się zmaganiom na trasie.

 

Na swoje odrodzenie wyścig Mille Miglia czekał 20 lat. W 1977 roku zorganizowano kolejną edycję pod nazwą „Mille Miglia Storica”. Głównym jego celem było zaprezentowanie legendarnych, wyprodukowanych przed 1957 rokiem maszyn, które ponownie wzbudzały szybsze bicie serca, mknąc słonecznymi szosami z terenów Lombardii w kierunku „miasta, do którego prowadzi każda droga” -Rzymu. Wskrzeszona z popiołów impreza jest organizowana do dzisiaj i uwielbiana przez każdego miłnika leciwych czterech kółek z klasą.

Kreatorem i pomysłodawcą linii charakterystycznych chronografów był współprzewodniczący marki Chopard – Karl-Friedrich Scheufele. Połączył on swój wysublimowany styl projektowania „szwajcarskich dzieł sztuki” z miłcią do wyścigów oraz klasycznych samochodów. Przy produkcji Chopardów stosuje się najszlachetniejsze materiały. Cechą, która znacząco wyróżnia linię czasomierzy Choparda są ich tarcze. Inspiracją do ich powstania były oryginalne prędkościomierze legendarnych maszyn, odgrywających przed laty ważną rolę w samym wyścigu Mille Miglia jak i na salonach światowej motoryzacji.

Niektóre edycje zostały wyposażone w pasek, który swoim kolorem jak i fakturą, przypominać miał bieżnik prawdziwej opony samochodowej. Inne modele swoje kształty czerpały z wielu oryginalnych części samochodowych, którymi okazały się być drewniane koła kierownic czy korki wlewu paliwa. Bardzo dobrze prezentującym się elementem w modelach takich jak „GT XL Power Control” jest przeszklony dekiel, dzięki któremu możemy podziwiać pracujące mechanizmy. Każdy zegarek z limitowanej kolekcji posiada czerwone logo Mille Miglia, znajdujące się w centralnej części tarczy chronografu. Ponadto, czasomierze Choparda charakteryzują także pokryte substancją luminescencyjną (Super-LumiNova) indeksy oraz wskazówki.

Transparenty jak i wysublimowane produkty Choparda towarzyszą startującym w wyścigu kierowcom od lat. Nie ma znaczenia, czy w konkurencji udział bierze się zza kierownicy zjawiskowego Jaguara E-type, czy startuje się oklejonym w numery startowe Peugeotem z lat 50-tych. Liczy się jedyna w swoim rodzaju, niepodrabialna atmosfera tej imprezy, która już na zawsze będzie związana z klasyczną motoryzacją i produktami Choparda.

Autorzy zdjęć: THE GOOD EYE