Nasz dzisiejszy bohater, Pan Damian, od dawna interesował się zabytkowymi samochodami. Poszukiwania swojego wymarzonego Mercedesa W110 zajęły mu półtora roku, ponieważ  szukał jak najlepszego egzemplarza. W końcu znalazł swój wymarzony model i sprowadził go aż z południa Francji. Samochód został zakupiony w dobrym stanie, lecz, jak to często bywa, wymagał bardzo dużo troski.


Mercedes Pana Damiana został wyprodukowany w 1963 roku. Jest on wyposażony w benzynowy silnik o pojemności 1884ccm. Auto było restaurowane przez ponad rok przez specjalistów z branży, natomiast właściciel w tym czasie zajmował się szukaniem i kupowaniem wszystkich brakujących i potrzebnych części. Wszystkie elementy, które były w samochodzie wymieniane, zostały  wymienione na oryginalne i były zamawiane zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

Przedstawiany „Skrzydlak” otrzymał cały nowy lakier, wszystkie elementy chromowane zostały odnowione, a tapicerka został uszyta z jak największym odwzorowaniem oryginału.  Właściciel szczególnych rozwiązań technicznych w tym modelu nie znajduje, choć, jak twierdzi, na pewno trzeba się przyzwyczaić do zmiany biegów przy kierownicy i do manewrów wielką, białą kierownicą. Ale to są właśnie uroki starych samochodów.

Na pewno ogromną zaletą tego samochodu jest piękny wygląd, przestronność wnętrza, zarówno przedziału pasażerskiego jaki i bagażnika, ale przede wszystkim bryła samochodu oraz jego elegancja. Pięknie prezentuje się również ogromna maska, na której na środku widnieje dumnie gwiazda Mercedesa. Pan Damian najbardziej lubi podróżować swoim samochodem po obrzeżach miasta, wybierając się regularnie kilka razy w miesiącu na spokojne, niczym niezakłócone przejażdżki. Niestety na zloty nie jeździ, ale regularnie śledzi fora tematyczne.

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, to jak twierdzi, dostęp do części jest dość ciężki, lecz korzysta z usług dwóch dostawców, z Polski i z Niemiec. Do tej pory z mniejszym lub z większym problemem udawało się dostać wszystkie potrzebne elementy. Spalanie tego modelu jest się w granicach 10-12 l/100km.

Właściciel, Pan Damian, może polecić Mercedesa w 110 przede wszystkim koneserom marki Mercedes, ludziom ceniącym elegancję oraz osobą, które chciałyby zarabiać pieniądze wykorzystując samochód do celów reklamowych itp.

Foto: Damian Kędzierski