Katowicki, czerwcowy weekend wypełniony amerykańską motoryzacją wszedł do historii motoryzacji w wielkim stylu. Tegoroczna frekwencja American Cars Mania była rekordowa! Na lotnisku Muchowiec zagościło 1387  amerykańskich samochodów, a przez trzy dni zlot odwiedziło 30 000 osób. Wspaniały sukces w 11-letniej historii wydarzenia.

American Cars Mania

ACM to przede wszystkim impreza łącząca formę zlotu z targami branżowymi, pokazami, wyścigami na 1/4 mili, konkursami na najmocniejsze auto czy wyborami stylowej Pin-up Girl. A wszystko odbywa się w piknikowej atmosferze z plenerowymi koncertami i strefą gastronomiczną. Niezwykła atmosfera oraz idealna organizacja przyczyniły się do tego wyjątkowego sukcesu frekwencyjnego. Z pewnością przyzna to każdy, kto odwiedził American Cars Manię.

Dziękujemy uczestnikom zlotu i odwiedzającym za tak liczne przybycie i dobrą zabawę, bo tak naprawdę to oni tworzą fantastyczny klimat tego największego święta amerykańskiej motoryzacji i kultury w Polsce” – mówi Mariusz Wypychowski organizator zlotu.

W 2024 r. program wydarzenia był bardzo atrakcyjny i bogaty.

Na zlocie pojawił się  cały przegląd amerykańskiej motoryzacji począwszy od Forda T Delivery z 1915 r. po samochody elektryczne. Były wśród nich przeróżne wersje i modele, w rozmaitych typach nadwozi od limuzyn, przez SUV-y, terenówki, hot-rody, po ciężarówki, kampery i pick-upy, jak np.: AMC, Big Dog, Buick, Cadillac, Chevrolet, Chevy, Chrysler, Corvetta, Cobra, Dodge, Ford, Freightliner, GMC, Hammer, Harley Davidson, Holidey Rumbley, Honda, Humvee, Hush E-One Titan samochód specjalny pożarniczy Indian, Jeep, Kenworth, Lincoln, Mack, Mercury, Mustang, Nissan, Oldsmobile, Peterbilt, Polaris, Pontiac, Plymouth, Ram, Saturn, Silver Streak (przyczepa), Tanen, Tesla, Tiffany, Willys.

Policyjne samochody

Zlot zgromadził w tym roku największą koncentrację amerykańskich samochodów policyjnych w Polsce. Odwiedzający podziwiali świetnie zachowany egzemplarz Chevroleta Caprice z 1990 roku, w którym wprawne oko dostrzegło istotne podobieństwo z pojazdem, który pojawił się w filmie Terminator II. Ciekawostką był również używany współcześnie Ford Police Interceptor Utility K9  z silnikiem 3.5 l i dwóch turbinach, który rozpędza się 5,5 s do setki. Ten potężny SUV wyróżnia zabudowa do przewożenia psów policyjnych i działko do wyrzucania markerów GPS.

Sherman M4

Gwiazdą strefy militarnej był czołg Sherman M4 – bohater filmu „Czerwone maki” i najnowszej produkcji amerykańskiej „Norymberga”. Dzięki uprzejmości Muzeum Motoryzacji i Techniki Militarnej w Katowicach zaprezentowano ciężarówki z II wojny światowej np. GMC CCKW 355 i samochody terenowe wykorzystywane podczas wojny w Wietnamie. Nie zabrakło nowoczesnych amerykańskich pojazdów wojskowych typu Humvee, którymi przyjechało na zaproszenie American Cars Mania Wojsko Polskie, mające swój punkt informacyjno-rekrutacyjny na terenie zlotu.

Peterbilt, Kenworth i Mack

Strefa aut ciężarowych także budziła zainteresowanie. Tu gwiazdami były ciężarówki: Peterbilt, pojazd marki Kenworth z 1957 r. oraz Mack Superliner z 1979 r. W ich świetle doskonale prezentował się również polski Star.

W Strefie Zdrowia przygotowano darmowe badania pod okiem lekarzy onkologów, konsultacje psychologiem w ambulansie medycznym Fundacji American Cars Mania. W krwiobusie Legionu Honorowych dawców krwi oddawano krew dla potrzebujących. Ratowniczy Hufiec ZHP Ziemi Tarnogórskiej prowadził warsztaty z pierwszej pomocy.

Jump

Pod hasłem Jump! Jump! Low Rider Show na uczestników zlotu i publiczność czekała elektryzująca atrakcja, a w zasadzie „skaczące” show. Wzięły w nim udział Low Ridery, które przyjechały specjalnie z Niemiec. Były to amerykańskie auta: Oldsmobile z 1979 roku  oraz Chevy Impala z 1964 roku z  zainstalowanym specjalnym systemem siłowników pozwalającym na sterowanie zawieszeniem i dynamiczne skoki.

Specjalnie stoisko przygotował Ford Polska – partner techniczny zlotu. Na imprezę zawitał nowy Mustang Dark Horse oraz wersja GT, a polską premierę miał Ford F-150 – lider sprzedaży w USA. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się jazdy testowe najnowszym terenowym Fordem Bronco. Była też okazja do świętowania urodzin Forda Mustanga. Właściciele i fani tej kultowej zaprezentowali zabytkowe auta  z 1964 roku, jak i najmłodsze modele. Dla nich zorganizowano konkurs z okazji 60. rocznicy powstania modelu.

Atrakcją dla odwiedzających były także: wyścigi na ¼ mili, demo car marki  Milwaukee z pokazami sprzętu, stoisko marki 3M z foliami do samochodów – bardzo chętnie stosowane jako zabezpieczenie lakieru. John Deere zaprezentował najnowsze traktorki-kosiarki. Oprócz nich obecni byli importerzy aut z USA – firma Ameryka Cars, fundator nagrody głównej. Publiczność chętnie odwiedzała także stanowisko przygotowane przez Muzeum Ford Mobile. Nie brakowało szeregu stoisk z gadżetami, pamiątkami, upominkami, środkami do konserwacji samochodów itp.

Viking Strongman Eurpean

W niedzielę Muchowiec odwiedzili strongmani i rozegrali Viking Strongman Eurpean Cup. Ósemka siłaczy podnosiła m.in. auta i bloki silnika.  Finałowy koncert w sobotę wieczorem uświetnił  zespół Hollywood Rose – najlepszy w Europie zespół grający covery Guns n’ Roses. Pod czujnym okiem specjalnej komisji wylosowano także nagrodę główną Dodg’a Challengera R/T, ufundowanego przez sponsora Ameryka Cars. Dochód ze sprzedaży e-booków uprawniających do wzięcia udziału w losowaniu zasilił Fundację American Cars Mania i działanie ambulansu medycznego przeprowadzającego badania medyczne na jego pokładzie.

11. edycja American Cars Mania pozostanie w pamięci na długo. To zasługa Organizatorów, Partnerów i licznie zgromadzonej publiczności. Gratulujemy raz jeszcze!

Największy kalendarz imprez motoryzacyjnych w Polsce

Szczegóły na cały rok: https://klassikauto.pl/kalendarz/ Jest on na bieżąco uzupełniany!

Patronat medialny KlassikAuto.pl