Alkomat do określania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu jest urządzeniem stosowanym zarówno przez służby, jak i przez użytkowników prywatnych. Trafne określenie trzeźwości pozwala na zachowanie bezpieczeństwa, ale także na uniknięcie utraty uprawnień do kierowania pojazdami. Jazda pod wpływem alkoholu i w stanie nietrzeźwości jest surowo karana, nie warto więc ryzykować. Wzrastająca świadomość kierowców sprawia, że coraz większa ich liczba interesuje się zakupem własnego modelu. Na rynku dostępne są trzy rodzaje alkomatów- który z nich wybrać, by wybór okazał się trafny?

Alkomat- do czego służy?

Alkomat to urządzenie służące do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Celem takiego badania jest precyzyjne określenie zawartości alkoholu w organizmie człowieka. Najważniejszym elementem budowy każdego alkomatu jest sensor elektrochemiczny bądź półprzewodnikowy. Alkomaty są używane zarówno przez policję np. podczas kontroli trzeźwości kierowców, jak i przez osoby prywatne, np. po zakrapianej imprezie. Alkomat jest urządzeniem, które użytkowane we właściwy sposób, będzie służyło wielokrotnie i przez długi czas, jest to więc inwestycja jak najbardziej opłacalna.

Alkomaty półprzewodnikowe i alkomaty elektrochemiczne

Alkomaty występują w trzech głównych rodzajach. Najpopularniejsze są alkomaty półprzewodnikowe. Służą one przede wszystkim do kontroli wstępnej, są stosowane zwykle przez osoby prywatne z racji niskiego kosztu urządzenia. Niestety, niska cena idzie w parze z precyzją pomiaru, gdyż w przypadku tego rodzaju urządzenia dość często dochodzi do błędów pomiarowych. O wiele dokładniejsze są alkomaty elektrochemiczne, których cena jest również wyższa. To z tych urządzeń korzystają policjanci podczas kontroli trzeźwości kierowców. Alkomaty elektrochemiczne mogą być także stosowane przez osoby prywatne, a tym, co ich cechuje jest duża dokładność pomiarów i bardzo rzadkie błędy. Trzecim rodzajem alkomatów stosowanych właściwie tylko jako stacjonarne sprzęty dowodowe są alkomaty spektrofotometryczne. Ich dokładność jest najwyższa z możliwych, a błędy praktycznie nigdy się nie zdarzają.

Jaki wybrać alkomat?

Alkomat jest tym elementem wyposażenia, które powinien posiadać każdy kierowca. Każdemu z nas zdarza się przecież zakrapiana impreza, a niepewność co do zawartości alkoholu w organizmie jest ogromnie ryzykowna zarówno dla bezpieczeństwa na drodze, jak i dla uprawnień. Jaki wybrać alkomat, by sprawdził się na co dzień? Przede wszystkim, warto zastanowić się, czy ma to być tani alkomat półprzewodnikowy, czy może jednak bardziej precyzyjny alkomat elektrochemiczny. Bardzo przydatny w wyborze jest ranking alkomatów. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje odnośnie wielu modeli alkomatów, zebrane w jednym miejscu. Najlepsze alkomat to przede wszystkim te najdokładniejsze, jak alkomaty policyjne. Trzeba jednak liczyć się z dość wysoką ceną takiego urządzenia. Tanie alkomaty elektrochemiczne również sprawdzają się bardzo dobrze, zwłaszcza, gdy są używane sporadycznie. Nie trzeba wydawać fortuny, by nabyć urządzenie naprawdę dobrej jakości i dające precyzyjne pomiary.

Kalibracja alkomatu- dlaczego jest ważna?

Aby zachować dokładne pomiary zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, alkomat musi zostać odpowiednio skalibrowany. Co więcej, kalibracja nie jest procesem jednorazowym, a musi być przeprowadzana cyklicznie, w określonej częstotliwości. Tylko skalibrowany, dokładny alkomat jest urządzeniem, któremu rzeczywiście warto zaufać.