Żarówki ksenonowe są używane w wielu miejscach, zwłaszcza w samochodach. Ich właściwości pozwalają na odpowiednie wietlanie drogi, co wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo podczas jazdy. Czym cechują się żarówki ksenonowe D1S?

Znaczenie symbolu D1S

D1S nie jest przypadkowym oznaczeniem żarówek ksenonowych. Litera D informuje o właśnie takim typie wietlenia. Cyfra wskazuje natomiast na żarnik zintegrowany z zapłonnikiem. Ostatnia litera, czyli „S”, oznacza typ reflektora. W przypadku żarówek D1S chodzi o model soczewkowy.

Symbol D1S oznacza więc żarówkę ksenonową z zapłonnikiem, stworzoną z myślą o reflektorach soczewkowych. To produkty montowane przede wszystkim w głównych lampach w samochodzie, czyli w światłach mijania oraz drogowych. Cieszą się one ogromną popularnością, co ma związek z licznymi zaletami takich żarówek.

Jak działają żarówki D1S?

Żarówki D1S emitują światło poprzez łuk elektryczny zamknięty w komorze z gazem szlachetnym. Domieszkę stanowią metaliczne sole z grupy halogenów. Aby uzyskać odpowiednią barwę światła, musi upłynąć co najmniej kilka sekund. To właśnie tym żarówki ksenonowe różnią się od modeli ledowych. Takie produkty cechują się znacznie większą żywotnością niż np. warianty działające w technologii halogenowej.

Żarówki D1S ksenonowe nie są nowymi wynalazkami na rynku. We współczesnych pojazdach często wykorzystuje się także modele ledowe. Ksenony wciąż są jednak udoskonalane, dlatego pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości świecenia i doskonałej żywotności. Jest to jeden z powodów, dla których żarówki ksenonowe wciąż pojawiają się w wielu pojazdach. W Polsce ich stosowanie jest zgodne z prawem, bez względu na model samochodu. Obecnie produkty tego typu różnią się od tych dostępnych jeszcze kilka lat temu. Producenci regularnie wypuszczają na rynek zupełnie nowe modele, udoskonalone za pomocą technologii, które zapewniają jeszcze większą wytrzymałość czy żywotność.

Zalety żarówek D1S

Żarówki ksenonowe D1S mają mnóstwo zalet. To właśnie dlatego są one powszechnie stosowane w wielu modelach samochodów, zwłaszcza tych starszych. Do najważniejszych korzyści wynikających z używania żarówek D1S można zaliczyć:

  • światło zbliżone barwą do naturalnego,

  • brak lepiania innych kierowców poruszających się w przeciwnym kierunku,

  • zastosowanie szkła kwarcowego odpornego na promieniowanie UV, wilgoć oraz zmiany temperatury,

  • żarniki z wolframu, które pozwalają na niwelowanie skutków wstrząsów podczas jazdy,

  • niewielki pobór prądu,

  • długą żywotność, wynoszącą od kilku do nawet kilkunastu lat,

  • niebieską poświatę, wpływającą na wygląd pojazdu.

Moc żarników D1S to 35 W, a napięcie – 85 V. Zazwyczaj z jednego egzemplarza można korzystać przez około 2000 godzin ciągłej pracy. Dokładne parametry żarówek zależą od wybranego modelu. Z tego powodu warto stawiać na produkty wysokiej jakości, zapewniające długą żywotność. Dokładne parametry żarówek wpływają również na bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Jakie żarówki D1S warto wybrać?

Ksenony D1S są dostępne w różnych wariantach. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się produkty marki Osram czy Philips. To producenci znani na rynku już od wielu lat, którzy stawiają na stałe udoskonalanie swoich wyrobów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszej jakości świecenia, a także żywotności, która w wielu przypadkach pozwala na osiągnięcie nawet 2500 godzin ciągłej pracy.

Wybierając odpowiednie żarówki ksenonowe D1S, warto skupić się na produktach od znanych producentów. Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z opiniami innych użytkowników czy mechaników samochodowych, którzy regularnie przeprowadzają wymiany żarówek. Warto także dokładnie sprawdzić wszystkie parametry konkretnych modeli. Produkty znanych marek, takich jak Osram i Philips, znajdziesz m.in. w sklepie internetowym Metler. Występują one w kilku wariantach – pozwalających na dopasowanie do oczekiwań i budżetu danego klienta.

Żarówki ksenonowe D1S, czyli bezpieczeństwo

Stosowanie żarówek wysokiej jakości pozwala na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Mowa tu o odpowiednim wietlaniu zarówno drogi, jak i pobocza. Żarówki ksenonowe są bardzo uniwersalne, a ich skuteczne działanie zapewnia właściwą widoczność, także nocą i w trakcie dużych ulew. Produkty tego typu pozwalają szybciej dostrzec niebezpieczeństwo, co wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze. Z tego powodu nie warto oszczędzać na takich produktach. Zdarzają się przypadki, w których żarówki ksenonowe D1S cechują się znacznie dłuższą żywotnością niż sam samochód. Oznacza to, że czasem wystarczy zakupić tylko jedną parę takich produktów, by cieszyć się nimi przez kolejne kilkanaście lat.

Trzeba pamiętać, że aby zachować odpowiednie bezpieczeństwo na drodze, warto wymieniać żarówki parami. Dzięki temu żarówki będą świecić jednakowo jasno z obu stron. Sposób montażu zależy od wybranego wariantu oraz modelu samochodu. W niektórych pojazdach może okazać się potrzebna pomoc profesjonalnego mechanika. W większości aut osobowych żarówki ksenonowe da się jednak wymienić samodzielnie.