Coraz bardziej popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu i urlopów jest camping oraz wyprawy offroadowe. Wiele osób decyduje się także na nocleg pod namiotem. Posiadając samochód z napędem 4×4, dużo łatwiej dotrzesz w miejsca ustronne i piękne, niedostępne dla zwykłego Kowalskiego.


Zobacz, jak jeździ się z namiotem dachowym: https://www.youtube.com/watch?v=HrZE3sN5CXI

Co byś powiedział, gdyby cel Twojej podróży w kilka sekund stał się Twoim miejscem noclegowym i obozowiskiem? Całkowitą wolność i niezależność możesz osiągnąć, montując na swoim samochodzie namiot dachowy. Pomyśl o oglądaniu pięknych krajobrazów z kubkiem kawy w ręku, gdy nikt dookoła Ci nie przeszkadza. Nie otaczają Cię inne namioty, balkony, czy biegające i krzyczące dzieci. Tylko Ty, wschód słońca, śpiew ptaków i pełna niezależność.

Zaletą namiotów dachowych jest przede wszystkim to, że są… na dachu samochodu. Może to brzmieć banalnie, jednak zobaczmy, co dokładnie oznacza to w praktyce. Dzięki temu, że namiot znajduje się ponad ziemią, nie musi interesować Cię rodzaj podłoża w miejscu, w którym decydujesz się zatrzymać.

Wyobraź sobie, że przyjeżdżasz na pole namiotowe po wielodniowej ulewie i wszędzie jest błoto. Na pewno rozkładanie tradycyjnego namiotu i nocleg w nim nie są przyjemne w takich warunkach. Nie pomoże tutaj nawet gruba karimata czy wodoodporny tropik. Śpiąc na dachu, masz gwarancję, że podłoże zawsze będzie równe i suche. Nie przydarzy Ci się też sytuacja, że rano obudzisz się w środku kałuży, przez nocną ulewę. Mając namiot dachowy, w takiej sytuacji najwyżej zabłocisz buty.

Zobacz, jak rozkłada się namiot dachowy: https://www.youtube.com/watch?v=gXCyTpAsOk4

Namiot dachowy rozkłada się w niecałą minutę. W środku od razu znajduje się gotowy materac, możesz też schować tam śpiwory i wszystko, czego potrzebujesz do spania. Dzięki temu nawet gdy dojedziesz na miejsce w trakcie deszczu, suche i wygodne miejsce do spania masz zawsze gotowe. Nie można niestety tego samego powiedzieć o tradycyjnych namiotach, które mają znacznie większe wymagania odnośnie doboru miejsca campingowego.

Kolejna zaleta może być szczególnie ważna podczas dłuższych wypraw. Namioty dachowe pozwalają na zwolnienie części miejsca w bagażniku oraz uporządkowanie bagażu. Nie musisz pakować i chować namiotu, materaca, śpiworów i poduszek. Wszystko ma swoje stałe miejsce na dachu, a Ty nie musisz przekopywać codziennie bagażu, aby je znaleźć.

Ostatnia zaleta, jaką chcemy tu wymienić, jest miejsce potrzebne do biwakowania i sposób, w jaki możemy je wykorzystać. Namiot dachowy na samochodzie zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny, czteroosobowy namiot z linkami i śledziami. Jeśli planujesz dłuższy postój w jednym miejscu, albo po prostu cenisz sobie prywatność, do namiotu możesz doczepić aneks, w którym spokojnie zrelaksujesz się wieczorem, a przed ugryzieniami owadów uchronią Cię moskitiery.

Niektóre modele namiotów mają także zamontowane na skorupie uchwyty lub szyny, do których przyczepić można dodatkowy bagaż w trakcie podróży.

Pozdrawiam sympatyków campingu!
Marta Fara

Dutch Mountains Polska
www.dmtents.eu