W sobotę 21. września na Rynku w Bytomiu odbyła się X Parada Pojazdów Zabytkowych. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, mogliśmy podziwiać około sto pojazdów wśród których nie zabrakło także wielbicieli dwóch kółek.

Organizatorem wydarzenia było Miasto Bytom, które jak zawsze przybliżało uczestnikom walory turystyczne miasta i okolic. W ubiegłych latach uczestnicy Parady zwiedzali Elektrociepłownię Szombierki czy radzionkowskie Muzeum Chleba.

W tym roku czekała na nich atrakcja w postaci przejazdu kolejką wąskotorową na teren lokomotywowni oraz zwiedzanie obiektu.

Wszystko zaczęło się przed bytomskim magistratem, gdzie przebiegała rejestracja załóg. Wśród nich byli właściciele m.in. Repliki Alfy Romeo, prezentowanej przez Bytomski rodek Edukacji, kabriolet Jaguar E-type 4.2, Peugeot 201, Renault NN z 1925 roku, czy Czechosłowacki produkt firmy Janeček & Wanderer –  Jawa 700. Dodać należy, że organizator nie pobierał od uczestników wpisowego.

Następnie samochody przejechały w asyście Policji na bytomski Rynek, gdzie z niecierpliwością czekali na nich licznie przybyli mieszkańcy Bytomia oraz okolicznych miast.

Dla wszystkich przygotowano wiele atrakcji. Wśród nich były m.in. przejażdżka w alkohologoglach, symulator dachowania czy pokaz jazdy na jednym kole w wykonaniu członków Sekcji Monocyklistów z Chrzelic. Natomiast uczniowie Zespołu Szkół Usługowo-Rzemieślniczych prezentowali najciekawsze fryzury i stroje z lat 30.

Osobiście miałam okazję przetestować symulator dachowania. Samochód na specjalnej platformie kręcił się wokół własnej osi, jednak dużo wolniej niż podczas prawdziwego wypadku. Muszę przyznać, że  odczucie jest absolutnie wyjątkowe i uświadamia człowieka, jak istotne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz odpowiednie „zabezpieczenie” przedmiotów w aucie.

Podczas imprezy wybrano także najciekawszy pojazd, któremu wręczono nagrodę Prezydenta Bytomia. Misterem parady został Plymouth Sedan z 1939 roku, o którym pisaliśmy już na łamach naszego portalu (https://klassikauto.pl/retro-auto-plymouth-p8-deluxe-1939r/).

Paradę uświetnił pokaz mody dla zmotoryzowanych i występ zespołu TG BAND z Tarnowskich Gór.