Rafał Szwajda z Trzebini: „Dziadek chciał kupić Poloneza, ale ceny galopowały. Co miesiąc brakowało mu tej samej kwoty do zakupu. Zapadła decyzja. Kupujemy Fiata. W 1991 roku do wyboru były 2 kolory: biały i czerwony.”


Auto: Fiat 125p., 1,5 me.
Rok produkcji: 1991.

1. Skąd zainteresowanie tym autem?
Samochód był mojego dziadka. Początkowo chciał mieć Poloneza, ale prowadząc zeszyt ze zmianami cen tego auta, zauważył, że cena cały czas idzie do góry a jemu w każdym miesiącu brakowało do zakupu 10 tyś zł.

Dziadek Fiata kupił w 1991 r. Był luty. Odebrał w Katowicach w Polmozbycie. Do wyboru były 2 kolory: biały i czerwony. Niestety dziadek zmarł w 1997r. i nie nacieszył się dużo samochodem zostawiając go z przebiegiem 15 tyś km.
FSO (1) FSO (3)
Wszystko zaczęło się od pasji do motocykli, którą zaszczepił mi tata w wieku 6 lat. Potem, wiadomo, motocykle się zmieniało. Zaczynałem jeździć na Jawie 350 de lux, potem przesiadałem się na inne maszyny aż pewnego dnia oczarował mnie rodzinny Fiat. Nie miał się nim kto zajmować, wiec ja podjąłem się tego zadania i tak zostało do dziś. To moje oczko w głowie.

2. Czy auto jest „fabryczne”, czy ma jakieś modyfikacje?
Samochód nie ma żadnych modyfikacji. Ostatni założyłem radio Safari. Poluję jeszcze na głniki kuleczki z tamtego okresu
FSO (8)
3. Jakie są jego wady i zalety?
Wady to na pewno spalanie: około 10 / 100 km (miasto) a na trasie to około 6 litrów / 100 km. Zalety to bezawaryjność. Nie zawiódł mnie jeszcze. Jeśli się dba o niego i kupuje się dobre części (nie zamienniki), to z Fiatem nie ma problemu. Szkoda tylko, że ceny niektórych części mają już kosmiczne ceny.

4. Czy konstrukcja pojazdu zawiera jakieś unikalne rozwiązanie techniczne?
Samochód jest bardzo prosty w obsłudze i dobrze, że nie ma innych wymyśleń. :)
FSO (2)
5. Często nim jeździsz? Jak go użytkujesz?
Poruszam się nim od początku sezonu, gdy już nie ma soli  na drodze i gdy tylko świeci słonce. Jeżdżę też na jakieś zloty zabytkowych samochodów oraz wożę młode pary do ślubu. Ale uwielbiam też zwykłą wycieczkę za miasto.

6. Ile kosztuje eksploatacja tego auta?
Koszty nie są duże. Nie ma się co bać, jak po niektórzy mówią, że Fiaty to duży wydatek.
FSO (4)
7. Jak jest dostępność części zamiennych? Gdzie je kupujesz i ile kosztują?
Części są jeszcze dostępne, wystarczy porozmawiać ze znajomymi i zawsze się coś znajdzie.

8. Gdzie i jak auto jest przechowywane?
Samochód od nowości jest trzymany w ogrzewanym garażu.
FSO (7)
9. Czy uczestniczysz w rajdach i zlotach?
Tak, owszem. Staram się pokazywać go ludziom na spotkaniach, jeśli tylko czas pozwoli. Najbardziej mnie cieszy to, jak ktoś go podziwia, odwraca się na ulicy jak jadę. Mimo, że to auto z lat 90. to ludzie kojarzą go z czasów PRLu.

10. Należysz do jakiego klubu lub stowarzyszenia?
Od niedawna należę do klubu Auto Division. Na spotkaniach jest bardzo miła atmosfera. Polecam ludziom, którzy nie mają klasyków, tylko zwykłe samochody.

Dziękujemy za rozmowę.
FSO (5)