Opiszę swój pierwszy, niedawno zakupiony samochód. Moim zdaniem ze swoim charakterem klasykiem już jest. Ale będę musiał zainwestować dużo czasu by dobrze wyglądał. ;)

Samochód: Fiat 126p
Rok produkcji: 1988
Silnik: dwucylindrowy
Pojemność: 650 cm3
Moc: 24 potężnych koni mechanicznych

1. Dlaczego interesujesz się takim autem? Od małego fascynowałem się polską motoryzacją a Maluch jest jej kwintesencją więc pewnego dnia spełniłem swoje marzenie.

2. Czy auto jest „fabryczne”, czy ma jakieś modyfikacje? Jest fabryczne i w takim stanie pozostanie po remoncie.

3. Czy sam odnawiasz samochód? Będę go niedługo remontować. Ale myślę, że bez pomocy ojca oraz internetu się nie obejdzie.

4. Jakie ma zalety, wady? Zalety, hmm, małe, kompaktowe nadwozie, ale mieszczące nawet pralki. Mało pali. Każdy kto na nie spojrzy, uśmiecha się. Jest prosty w naprawach, łatwo można znaleźć części. Wady? Człowiek zakochany nie widzi wad.

5. Czy konstrukcja pojazdu zawiera jakieś unikalne rozwiązanie techniczne? Cały ten Maluszek jest jednym wielkim unikalnym rozwiązaniem technicznym. A na poważnie Maluch jak Maluch, każdy wie jak jest skonstruowany i wyposażony.

6. Często nim jeździsz? Jak go użytkujesz? Jeśli się uda go wyremontować, a jestem dobrej myśli, będę bardzo często go używać do poruszania się po mieście, a w weekendy na jakieś drobne wycieczki z ukochaną.

7. Ile kosztuje eksploatacja tego auta? Jeśli jeździ się po mieście, to spalanie jest w granicach 5-6 litrów na 100 km, a części zamienne jeszcze się utrzymują na bardzo niskim poziomie.

8. Jak jest dostępność części zamiennych? Gdzie je kupujesz i ile kosztują? Dostępność jest duża. Głównie rynki staroci, giełdy, strony internetowe, ale korzystam też z pomocy grup miłników marki i modelu.

9. Gdzie i jak auto jest przechowywane? Stoi w cieplutkim garażu pod kocykiem.

10. Czy uczestniczysz w rajdach i zlotach? Niestety jeszcze nie miałem okazji, ale gdy tylko będę mógł nim jeździć, to będę w nich uczestniczył jak najchętniej. Ale z tego co słyszałem to na takich eventach jak zloty panuje niesamowita atmosfera.

11. Należysz do jakiego klubu lub stowarzyszenia? Jeszcze nie, ale może w przyszłci się uda dołączyć.

12. Komu polecasz to auto? Dosłownie każdemu. Już miałem okazję kiedyś jeździć Maluchem i emocje z tym związane są niezapomniane. Zresztą jeśli się uczyło jeździć takim autkiem, to i każdy inny samochód się poprowadzi.

13. Co byś doradził tym, którzy by chcieli kupić taki samochód? Warto ratować każdy napotkany egzemplarz, bo w końcu to nasza historia, z której powinniśmy być dumni. A i satysfakcja z posiadania takiego auta jest nie do opisania.

Pozdrawiam serdecznie!
Piotr Traczuk z Legnicy