Jednym z największych hitów sprzedażowych Volvo był Amazon. Model ten przez wielu uważany jest za samochód idealny, w którym wyjątkowe rozwiązania techniczne „opakowano” w gustowne nadwozie. Prócz popularnej wersji sedan, na uwagę zasługuje także praktyczna odmiana kombi. Zastanawia Was, czy konstrukcja sprzed 60 lat może mieć wspólne cechy z najnowszym Volvo V60 Cross Country? Przekonajmy się o tym!

Strzał w dziesiątkę

Amazon kombi w ofercie Volvo pojawił się dopiero w roku 1962. Cechowało je pięciodrzwiowe nadwozie samonośne, w którym wygodnie mogła pomieścić się mała, jak i duża rodzina. Producent zapewniał, że blachy samochodu zostały odpowiednio zabezpieczone przed korozją, co wpłynęło na długowieczność tych pojazdów. Poza tylną częścią karoserii, kombi praktycznie w ogóle nie różniło się od równie udanego sedana.

Argumentem przekonywującym do zakupu tego samochody z pewnością była składana tylna kanapa. Po jej złożeniu, mierząca 1185 mm długości przestrzeń bagażowa zwiększała się do 1830 mm. Za pomocą kilku ruchów ręki mogliśmy zmieścić tam naprawdę wiele. Wysoki na 865 mm i szeroki na 1260 mm bagażnik mógł  posłużyć też za całkiem wygodne miejsce do spania. Takim sposobem szwedzki samochód mógł konkurować nawet z amerykańskimi konstrukcjami z tego segmentu.

Z polotem zaprojektowano też pokrywę bagażnika, która składała się z dwóch osobnych części. Taki układ pozwalał na szybkie wrzucenie mniejszych bagaży do auta, poprzez samo otwarcie górnej części pokrywy. Dolny element klapy sprawdzał się natomiast doskonale w roli biwakowego siedziska dla jednej lub dwóch osób. Po jej otwarciu tylna tablica rejestracyjna była wciąż widoczna. Działo się tak za sprawą specjalnego zawiasu, na którym została zamocowana.

Volvo Amazon kombi oferowano w wariantach mocy oscylujących między 75, a 95 KM. „Bazą” była czterocylindrowa, 1,8-litrowa jednostka benzynowa. Jak na swoje gabaryty Volvo prowadziło się pewnie, a dźwięk jego silnika przypominał bardziej samochód sportowy, niż rodzinne kombi. Na przestrzeni 7 lat produkcji samochód przechodził nieduże zmiany. Egzemplarze z końca produkcji dało się odróżnić po nowocześniejszym typie kierownicy (stosowanym także w Volvo 144) oraz uchwycie na desce po stronie pasażera. Łącznie w szwedzkiej fabryce zbudowano ponad 73 000 sztuk odmiany kombi.

Następca z XXI wieku?

Przyglądając się aktualnej linii modelowej Volvo w celu znalezienia następcy Volvo Amazon kombi, można przyjąć, że takim samochodem jest Volvo V60 Cross Country. Produkowana od 2018 roku generacja jest najmniejszym kombi w gamie szwedzkiego producenta, a jej wygląd inspirowany jest modelem V90, o którym możecie przeczytać TUTAJ.

V60 CC, jak już sama nazwa wskazuje, jest uterenowioną wersją V60 kombi. Za sprawą napędu na wszystkie koła i tylnego zawieszenie pneumatycznego, nawet wymagający teren nie jest dla niego przeszkodą.

Przestrzeń ładunkowa Volvo V60 Cross Country oferuje aż 519 litrów pojemności. Po złożeniu tylnych siedzeń możemy ją zwiększyć do 1431 l. Pokrywę bagażnika możemy otworzyć na wiele sposobów, w tym i bezdotykowo za pomocą czujnika znajdującego się pod zderzakiem. Samochód można nabyć w dwóch wariantach silnikowych:

  • benzynowym – B5 AWD mild hybrid (250 KM, skrzynia automatyczna, spalanie 7,4 l/100 km, v-max 180 km/h, przyśpieszenie do 100 km/h w 6,9 sek.)
  • diesla – B4 AWD mild hybrid (197 KM, skrzynia automatyczna, spalanie 5,9 l/100 km, v-max 180 km/h, przyśpieszenie do 100 km/h w 8,2 sek.)

Na pokładzie nowego Volvo znajdziemy system z wbudowanymi funkcjami Google, zaawansowany technologicznie wyświetlacz przezierny, a także układ ostrzegający o obiektach zbliżających się z boku. System audio Bowers & Wilkins o wysokiej jakości brzmienia będzie umilał nam każdy kilometr spędzony za kierownicą auta. Widok 360° wyświetlany na głównym ekranie zapewni nam pomoc w nawet najtrudniejszych manewrach związanych z parkowaniem, natomiast System wsparcia kierowcy przez całą podróż będzie czuwał nad ewentualnymi zagrożeniami na drodze, sprawując ciągłą ochronę naszego auta.

Pasażerowie podróżujący na pokrytych skórą nappa fotelach z funkcją dziesięciopunktowego masażu pleców mogą rozkoszować się promieniami słońca wpadającymi przez panoramiczny dach, który jest jedną z opcji dodatkowych wyposażenia. Osoby słynące z zamiłowania do najmniejszych detali z pewnością zwrócą uwagę na kryształową dźwignię zmiany biegów, której design opracowała firma Orrefors.

Podobnie jak kilka dekad temu Amazon, V60 CC uchodzi za dopracowany i przemyślany samochód. Paleta dostępnych odcieni nadwozia obejmuje 9 kolorów. Nam najbardziej przypadł do gustu wariant o nazwie „Fusion Red”, który kojarzy nam się z kolorem dostępnym w palecie Amazona. Samochód możemy nabyć w 3 wersjach wyposażenia:

  • Core (238 900 zł)
  • Plus (250 900 zł)
  • Ultimate (279 900 zł)

Spełnij marzenie o Volvo V60 Cross Country!

Chcesz poczuć się wyjątkowo i spełnić swoje marzenie o własnym Volvo V60 Cross Country? Cena specjalna tego modelu wynosi 206 100 zł, a samochody można zamawiać na przyszły rok. Szczegółowe informacje na temat modelu znajdziesz TUTAJ

Volvo Car Wrocław-Bielany – Autoryzowany Dealer Volvo:
Kontakt z doradcą handlowym: tel.: 785 650 600, Agnieszka Kisiel
Kontakt z salonem: tel. 71 722 10 00

www.volvocarwroclawbielany.pl

https://www.facebook.com/VolvoCarWroclawBielany

https://www.instagram.com/volvocarwroclawbielany/


Zdjęcia i informacje:
Volvo Car Wrocław-Bielany, volvocars.com, media.volvocars.com, Michał Wajcht