Grzegorz Mazur z Rybnika z powodzeniem startuje w Mistrzostwach Polski Pojazdów Zabytkowych. Po kilku sezonach startów motocyklami, przed dwoma laty przystąpił do rywalizacji za kierownicą Syreny 102, wyprodukowanej w 1963 roku.
W sezonie 2018, rodzinna załoga Grzegorza i Bożeny Mazurów wystartowała we wszystkich rundach MPPZ, które znalazły się w kalendarzu. Niejednokrotnie z przygodami – jak to bywa podczas jazdy Syreną. Udało się jednak osiągnąć metę każdego z rajdów. Przyniosło to na koniec sezonu upragnione miejsce na podium dla niezwykle sympatycznego małżeństwa Mazurów oraz tytuły II Vice Mistrzów Polski klasy Post 1960 w Mistrzostwach Polski Pojazdów Zabytkowych 2018.

Starty „102” to było preludium do kolejnego sezonu. Podczas wielu rozmów w trakcie poszczególnych rund, Grzegorz z zapałem opowiadał o postępach prac przy swoim kolejnym projekcie.

Na sezon 2019 przygotowywał, a raczej od podstaw odbudowywał kolejną Syrenę. Z „błyskiem w oku” potrafił z najdrobniejszymi szczegółami opisywać swoją benedyktyńską pracę, m.in. nad wieloma detalami blacharskimi, które własnoręcznie dorabiał. Ze stanu agonalnego – udało mu się podnieść, a następnie doprowadzić do lepszego, niż miało to miejsce przed 60 laty, tę Syrenę 100.

Jakich wymagało to wyrzeczeń oraz nakładów pracy, wie tylko Grzegorz – bo nawet najbarwniejsze opowieści przekazywane rywalom z MPPZ, nie są w stanie tego oddać. „Niekończący” się remont spowodował, że nie udało się wystartować w pierwszych dwóch rundach, a rajdowa premiera miała miejsce w czerwcu, podczas III rundy zorganizowanej przez Federację Zmotoryzowanych w Lublinie.

Jednak trud się opłacił, bo dziś pochodzący z 1960 roku samochód, budzi podziw wśród konkurentów. Pieczołowicie odrestaurowana Syrenka zachwyca również kibiców na trasie, a także publiczność oraz jury podczas „Konkursów Elegancji”, które są nieodłączną częścią wszystkich rund MPPZ. W sezonie 2019, samochód Grzegorza Mazura został dwukrotnie w nich wyróżniony. Tylko dwa starty nie dały możliwości powtórzenia wcześniejszego wyniku, ale już sam fakt ukończenia żmudnej renowacji oraz doprowadzenie auta do pełnej sprawności, to niewątpliwa satysfakcja i powód do dumy.

Gratulujemy i życzymy kolejnych udanych startów w Mistrzostwach Polski Pojazdów Zabytkowych.
Rafał Chronowski

Ciąg dalszy nastąpi :) Wkrótce kilka słów o Syrenie przekaże nam jej właściciel. :)

Od Redakcji: Zapraszamy Wszystkich do podzielenia się informacjami na temat swojego zabytkowego auta. Odpowiedzi na poniższe pytania prosimy przesłać e-mailem na adres Redakcji: [email protected] W załączeniu do wywiadu: kilka zdjęć – maksymalnie 12. Materiały, które będą przez nas opublikowane, będą nagrodzone upominkiem. ZAPRASZAMY.
Przykładowe pytania do wywiadu: https://klassikauto.pl/zapraszamy-do-udzielania-wywiadow/