Sensacyjne przygody „Agenta jej królewskiej mości” goszczą na ekranach całego świata od prawie 60 lat. Jednymi z najważniejszych atrybutów Jamesa Bonda były markowy zegarek, dobrze skrojony garnitur oraz… rzucający się w oczy samochód. Kultową marką, która nieodłącznie związana będzie z Bondem jest oczywiście Aston Martin i przystosowany przez „Q” model DB5. Wykorzystywane na planie filmowym egzemplarze są aktualnie jednymi z najdroższych pojazdów tej marki na świecie. Ale czy „007” poruszał się tylko i wyłącznie nieskazitelnymi produktami brytyjskiej marki?


Zapraszamy na ranking niecodziennych samochodów, którymi poruszał się James Bond!

1. BMW Z3 z 1995 roku – ten montowany w USA dwuosobowy roadster pojawił się w części „GoldenEye”, której premiera odbyła się 25 lat temu. Samochód ten nie zaskakiwał jednak masą udogodnień i szpiegowskich gadżetów, tak dobrze znanych nam z innych części filmu. BMW posiadało wyrzutnie pocisków ukryte pod przednimi reflektorami, wspomagający hamowanie spadochron, jak i specjalny przycisk służący do autodestrukcji auta. We wnętrzu zagościł także niewielkich rozmiarów radar LCD. Samochód zasłynął z tego, że był najbardziej „cywilnym” spośród wielu pojazdów jakimi poruszał się James Bond. Zarówno niebieskie Z3 jak i sterowane przy pomocy małego pilota BMW 750iL z części „Tommorow Never Dies” były częścią kontraktu jaką wytwórnia filmowa podpisała z bawarskim koncernem. Nawiązaniem do subtelnego cabrio była rola srebrnego BMW Z8 w kolejnym ze zrealizowanych filmów.

2. Citroen 2CV 6 z 1980 roku – jeden z najpopularniejszych samochodów dawnej Francji pojawił się u boku granego przez Roogera Moore’a Agenta 007 w roku 1981 podczas kręcenia scen do części „For Your Eyes Only”. Sympatyczna „cytryna” w żółtym kolorze nie była jednak jedną ze zwyklejszych, nieco powolnych odmian. Pod jej maskę trafiła jednostka z o wiele żwawszego Citroena GS. Zapewniła ona filmowej „kaczce” doskonałą dynamikę, która była niezbędna podczas realizacji zdjęć ucieczki przed wrogimi Peugeotami 504. Popisową jazdę na ekranie wykonał znany francuski kaskader samochodowy – Rémy Julienne. Sukces tej części Bonda zapewniła również świetna kampania reklamowa, która opierała się również na wypuszczonej przez Citroena limitowanej edycji modelu 2CV „007”. Wozy te posiadały już standardowy silnik, ale nietuzinkowego uroku dodawały mu rozmieszczone na karoserii naklejki imitujące ślady po kulach.

3. Alfa Romeo GTV6 z 1981 roku – włoskie coupe pojawiło się w trzynastym filmie z serii o Agencie 007 pt. „Octopussy”. Aktualnie, jeden z coraz bardziej docenianych samochodów w świecie youngtimerów. Posłużył Bondowi jako szybki środek transportu, którym miał się dostać do cyrku Octopussy’ego. Pojazd nie posiadał żadnych szpiegowskich udogodnień, bowiem został on „pożyczony” od jednej z kobiet, która zaparkowała go tuż przy budce telefonicznej. Włoska technologia musiała stawić czoła dynamicznym BMW 518, należącym do bawarskiej policji radiowozom biorącym udział w pościgu za samochodem. Rola srebrnej Alfy Romeo była na tyle epizodyczna, że do dzisiaj wielu fanatyków tej marki może nie kojarzyć występu tego auta z Agentem jej królewskiej mości.

4. AMC Hornet X z 1974 roku – czerwony hatchback zasłynął z udziału w filmie „The Man With The Golden Gun” jako samochód prezentowany w jednym z salonów AMC w Bangkoku. Grany przez Rooger’a Moora James Bond kradnie samochód z wystawy, aby dogonić złoczyńcę – Scaramanga. Nie zwraca on jednak uwagi, że w wozie znajduje się szeryf JW Pepper, który był w tracie oglądania Horneta. Wóz zasłynął w scenie kaskaderskiego skoku przez zawalony most na rzece. Wykonana w powietrzu spirala była jednym z największych wyczynów w historii filmów o Jamesie Bondzie, gdyż do jej realizacji nie używano wówczas żadnej techniki komputerowej. AMC Hornet był odpowiednio zmodyfikowany – posiadał dodatkową kierownicę i system sterowania. Rola wozu była dobrą reklamą dla nieistniejącej już dzisiaj, legendarnej marki American Motor Company.

5. Toyota 2000GT z 1967 roku – biały kabriolet Toyoty był jednym z najbardziej wyjątkowych pojazdów pojawiających się w części „You Only Live Twice”. Na potrzeby filmu zakupiono aż dwa egzemplarze tego modelu. Wóz użytkowany był przez filmową dziewczynę Agenta 007 – Aki. Jedną z najbardziej rozpoznawanych scen jest pościg przed czarą limuzyną – Koroną Toyopet z 1966 roku. Sportowa Toyota prowadzona przez zawodowych kaskaderów, idealnie wręcz nadawała się do wąskich, japońskich uliczek starego miasta. Kabriolet wyposażony był w specjalną wieżę kontrolną i mały telewizor. Dzięki tym gadżetom Aki wezwała posiłki, a ścigający ich samochód został „przejęty” przez helikopter z magnesem. Następnie Korona Toypet została zrzucona z dużej wysokości do wody. Ponadto, biała Toyota posiadała ukrytą pod tylną klapą wyrzutnię rakiet. Ciekawostką jest również to, że nawet przy scenach ostrzału ze strony wroga, auto miało rozłożony dach. Podobno aktor Sean Connery miał problem ze zmieszczeniem się pod dachem tego sportowego kabrioletu. Z kolei inny, równie znany odtwórca roli Jamesa Bona, którym jest Daniel Craig, stwierdził, że model 2000 GT jest jednym z jego ulubionych samochodów.

Źródła zdjęć: IMCDB.org, kadry z filmów