Jeżeli nie wiesz, co zrobić ze starym samochodem, nie chcesz tracić czasu na szukanie kupca na własną rękę to masz dwa, szybkie wyjścia: złomowanie pojazdu lub telefon do firmy, zajmującej się skupem pojazdów. Na czym polegają te te rozwiązania i czym się od siebie różnią? Czy opłaca się korzystać z usług skupów aut?

Złomowanie aut – co warto wiedzieć?

Oddanie samochodu do stacji demontażu jest najprostszą i najbezpieczniejszą metodą na pozbycie się wraku, pojazdu mocno wyeksploatowanego czy uszkodzonego, np. w wypadku. Kiedy jeździmy starym autem, którego czeka szereg skomplikowanych napraw, a jego sprzedaż jest raczej nikła, wówczas warto zgłosić się do firmy autokasacyjnej. To gwarancja szybkiej gotówki. Dlaczego i kiedy warto zezłomować auto?

  • Kasacja pojazdów to jedyna, legalna droga do pozbycia się starego, uszkodzonego auta, które stanowi niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Porzucanie samochodów np. na skraju lasu jest niezgodne z polskim prawem i grozi za to grzywna od 10 tysięcy złotych!
  • Złomowanie starego samochodu w stacji demontażu jest bezpieczne dla środowiska, ponieważ tylko wie, jak odpowiednio zutylizować maszynę, co zrobić z płynami, starymi oponami, zużytym akumulatorem.
  • Jeśli korzystasz z legalnej stacji demontażu pojazdu to otrzymasz zaświadczenie o zezłomowaniu auta oraz podziurawione tablice rejestracyjne, co upoważnia nas do oficjalnego wyrejestrowania auta z Wydziału Komunikacji. Tym samym pozbywamy się kosztów utrzymania nieużywanego samochodu.
  • Pozbywasz się problemu i możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy od ubezpieczyciela w przypadku niewykorzystania pełnego czasu ochrony.

Złomowanie samochodu – ile możemy otrzymać?

Każde województwo dysponuje innymi stawkami za złomowanie auta. Niemniej jednak, wiele skupów aut, jak np. Auto Forum, dysponuje swoim własnym cennikiem, który może okazać się znacznie atrakcyjniejszy. Jak obliczana jest cena samochodu oddawanego na szrot? Stawka zależy od wagi samochodu, która jest wpisana w dowód rejestracyjny. Zgodnie z przepisami jego masa nie może być mniejsza niż 90%. Za każdy brakujący kilogram wagi samochodu możesz dopłacić do 1 zł.

Jak wygląda standardowy cennik złomowania starego samochodu?

  • samochód osobowy – cena za 1 kg wynosi od 0,40-0,50 gr.
  • samochód dostawczy – możesz liczyć nawet na ok. 70 groszy za kilogram kompletnego pojazdu
  • ciężarówka – stawka wynosi od 0,65 groszy za kilo
  • autobusy i autokary sprzedasz za 0,60 groszy za kg.

Aby zezłomować legalnie samochód niezbędny jest numer VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. Zgłaszając się do stacji zajmującej się kasacją pojazdów wystarczy posiadać dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający jednego właściciela samochodu i dowód osobisty. W przypadku wydania karty pojazdu należy zabrać ją ze sobą.

Skup aut – na czym polega?

W skupie sprzedasz samochód używany, osobowy, powypadkowy, czy dostawczy za gotówkę. Ogromną zaletą skupów jest szybkość transakcji. W skupie aut Auto Forum, działającym na terenie woj. zachodniopomorskiego taka transakcja trwa do pół godziny. Rzeczoznawca przyjedzie do Ciebie, bezpłatnie wyceni Twój samochód i zaproponuje od 60 do 80% wartości pojazdu. Wszystko zależy od stanu technicznego, modelu, stanu wizualnego i rocznika. Auto Forum dodatkowo zajmie się przygotowaniem zgodnej z prawem umowy kupna-sprzedaży i odprowadzeniem podatku. Skup aut to gwarancja szybkiej gotówki, ponieważ płacimy na miejscu. Zadzwoń i umów się na bezpłatną wycenę!