Na wystawie „Jazda! Motoryzacja w międzywojennej Gdyni” pojawiła się nie lada gratka dla miłników motoryzacji. W specjalnie przygotowanej gablocie można podziwiać kilka niezwykłych pamiątek po jednej z pierwszych w Gdyni szkół nauki jazdy. Wystawa potrwa do końca maja i została przygotowana we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni.


Stary szyld
Najstarszym prezentowanym eksponatem jest oryginalna metalowa tablica reklamowa z napisem: „W. Mielnik, Konc. Kursy Samochodowe i Motocyklowe”, z lat 1936-1939. Jest to jeden z zaledwie kilku gdyńskich szyldów z tamtego okresu, jaki zachował się do naszych czasów. Odnaleziony w kamienicy przy ulicy Zygmunta Augusta 9, prezentowany był dotąd tylko na dwóch ekspozycjach Muzeum Miasta Gdyni. Mini kolekcję uzupełniają książki z pierwszych lat powojennych, dotyczące mechaniki samochodowej i ówczesnego prawa. Pozycje te były na wyposażeniu Szkoły Kierowców Samochodowych i pełniły rolę podręczników, stanowiły też pomoc w pracy biegłego, czym zajmował się po wojnie założyciel szkoły.

Jest mi niezmiernie miło, że możemy pokazać te unikatowe przedmioty na naszej wystawie. Powstała dzięki współpracy z Muzeum Miasta Gdyni, a pokazane przedmioty są zbiorami prywatnymi pracownika Muzeum. Zainteresowanie historią Gdyni jest bardzo żywe, tym bardziej jesteśmy dumni, że nasi klienci mają niepowtarzalną okazję obejrzenia oprócz zdjęć także eksponatów, związanych z dziejami gdyńskiej motoryzacji – mówi Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif.

Książki do pracy
Szkoła została założona w 1936 roku przez Władysława Mielnika. Kursy odbywały się w mieszkaniu pod adresem ul. Zygmunta Augusta 9/6, a po wojnie firma przeniosła się do sąsiedniego mieszkania nr 8. Co ciekawe, właściciel kamienicy Julian Maciejewski, był znanym przed wojna miłnikiem motoryzacji. W budynku znalazła również miejsce firma Akcesoria i skład części samochodowych, należąca do A. Spechta i J. Talaśki. Sam Julian Maciejewski był pasjonatem motoryzacji, posiadającym własny samochód.

Pamięć i nostalgia
Z pewnością są wśród gdynian osoby, które pamiętają te książki i z nostalgią przypomną sobie młode lata. Dla wszystkich zaś są to okruchy minionego świata, którego już nie ma, ale wystawa zdjęć ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, którą uzupełnia zbiór ciekawych pamiątek, na chwilę ten świat przywraca do życia.
Atrakcją jest też historyczny mercedes, eksponowany na parterze, przy wejściu do sklepu Piotr i Paweł, za kierownicą którego można zrobić sobie zdjęcie! Całość można oglądać w Klifie do końca maja.

Unikaty z prywatnej kolekcji na motoryzacyjnej wystawie w Galerii Klif. Zagoszczą tam tylko do końca maja

Kontakt
al. Zwycięstwa 256
81-525 Gdynia
tel.: +48 58 664 93 45

Serdecznie zapraszamy!
Alina Geniusz-Siuchnińska
PR Manager
[email protected]
mobile: 531 15 00 22
inn|tu

Strona główna