XVI Ogólnopolski Zlot Mustangów. Pobity rekord.

W miniony weekend (15 kwietnia 2024 roku) odbył się w Polsce XVI Ogólnopolski Zlot Mustangów. Miłnicy tego modelu zrzeszeni w Mustang Klub Polska spotkali się wśród malowniczych mazowieckich pól w Łochowie świętując 60-te urodziny tego modelu. Tradycyjnie już Ford Polska przygotował dla uczestników i odwiedzających wyjątkową atrakcję – premierę najnowszego modelu Mustanga.

Mustang Klub Polska rozpoczął swoją działalność w 2008 roku. Pierwszy zlot został zorganizowany już w 2009 – wtedy pojawiły się 72 samochody. W 2023 roku liczba załóg przekroczyła magiczną barierę 400 Mustangów. Podczas tegorocznego spotkania na placu przed sceną znalazło się 515 Fordów Mustangów. W trakcie zlotu można było podziwiać zarówno nowsze modele oraz wiele zabytkowych i świetnie odnowionych egzemplarzy. Wiele z nich pochodziło z pierwszych lat produkcji. Na zlocie pojawiły się również Mustangi Mach-E napędzane energią elektryczną, a uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Mustangów mogli obejrzeć z bliska terenowego Forda Bronco oraz nową odsłonę modelu Puma.

Podczas Ogólnopolskiego Zlot Mustangów odbyła się oficjalna premiera siódmej generacji Forda Mustanga. Zgromadzeni na miejscu dziennikarze oraz uczestnicy zlotu mogli jako pierwsi w Polsce zobaczyć z bliska tę sportową amerykańską legendę.

W tym roku Ford Mustang świętuje swoje 60. urodziny. To wyjątkowy i jeden z najbardziej kultowych samochodów w historii motoryzacji. Jest produkowany nieprzerwanie od momentu swojego debiutu i jest najlepiej sprzedającym się samochodem sportowym w USA oraz najpopularniejszym na całym świecie od ponad 10 lat. Dla mnie, w historii tego modelu, najważniejszą datą jest rok 2015. Wtedy Ford Mustang oficjalnie trafił do polskich salonów i od tamtej pory jest bardzo ważną częścią naszej oferty. Ale Ford Mustang to nie tylko legendarny samochód, to również niesamowicie mocna, zorganizowana i oddana swojej pasji społeczność jego miłników i właścicieli. W miniony weekend mieliśmy okazję świętować razem z nimi 60. urodziny Mustanga – powiedział Mariusz Jasiński, Dyrektor Komunikacji i Public Relations Ford Polska.

Podczas zlotu przeprowadzono kilka tradycyjnych konkursów. Oceniający wsłuchiwali się w donośne brzmienie wydechów – zarówno tych nowych, jak i starszych modeli. Wybrano również Mustangi o najbardziej oszałamiającej urodzie – również w dwóch kategoriach wiekowych, a także sprawdzono zdolności manualne w pokazie rękodzieła i odnaleziono wszechwiedzącego znawcę historii Forda Mustanga. Mocnym zakończeniem oficjalnego dnia zlotu był koncert rockowego zespołu TSA.

Dla wielu z nas Mustang to nie tylko obiekt naszej pasji, ale również źródło emocji, nieomal członek rodziny. Tym razem postanowiliśmy świętować jego urodziny w bardziej kameralnym gronie, wśród mazowieckich łąk, jezior i rzek. Bez napięcia, w rodzinnej i przyjacielskiej atmosferze. Na tegoroczny Ogólnopolski Zlot Mustangów przyjechała rekordowa liczba samochodów. Na placu było w sumie 515 maszyn. Cieszy nas bardzo, że Ford Polska i w tym roku był partnerem naszego zlotu i przygotował dla nas niesamowitą niespodziankę jaką była premiera najnowszego wcielenia Forda Mustanga – powiedział Paweł Zambrzycki, Prezes Mustang Klub Polska.

Ford Mustang – najlepiej sprzedający się samochód sportowy na świecie

W tym roku Ford Mustang rozpoczął swoją siódmą dekadę na pole position najlepiej sprzedającego się samochodu sportowego w Ameryce (na podstawie rejestracji w USA w 2023 r.)1 – i jako najlepiej sprzedającego się samochodu sportowego na świecie od ponad 10 lat2. W 2023 r. Mustanga odebrało ponad 59 000 klientów, w ciągu ostatniej dekady niemal milion.

W całej historii Mustanga sprzedano więcej jego egzemplarzy niż liczy populacja największych miast, takich jak Chicago, Londyn czy Seul. Obecnie samochód jest sprzedawany na 85 rynkach.

# # #

1) Na podstawie łącznej liczby rejestracji nowych pojazdów w USA we wszystkich segmentach samochodów sportowych S&P Global Mobility w roku 2023.
2) Globalne rejestracje pojazdów S&P Global Mobility są zbierane na podstawie źródeł rządowych i innych i obejmują 95% globalnego wolumenu nowych pojazdów w ponad 80 krajach. Samochód sportowy zgodnie z definicją S&P Global Mobility obejmuje modele dwudrzwiowe coupe i kabriolet rocznika 2004–2023.

Pozdrawiam KlassikAuto.pl
Mariusz Jasiński
[email protected]
Ford Polska Sp. z o.o.