Dlaczego, gdzie i jak, kupiłeś ten samochód?
Jestem uczniem III kl. technikum samochodowego i od lat marzyłem o wyremontowaniu Fiata 126p. Długo szukałem z tatą odpowiedniej bazy i wreszcie znaleźliśmy taki samochód, który odpowiadał naszym oczekiwaniom. Zawsze chcieliśmy mieć malucha na cytrynkach i chromowanych zderzakach z kapliczką w środku. Zakupiliśmy go jeszcze przed wakacjami 2020 roku od Pana, który był drugim właścicielem Fiata. Miał go wyremontować dla syna na 18-stkę, ale wyszło jak wyszło… Zaraz po zakupie my się wzięliśmy za remont.

W jakim stanie był samochód? Czy był kompletny i oryginalny?
Przed tym Maluszkiem widzieliśmy jeszcze dwa inne egzemplarze, które były wyprodukowane w podobnym czasie, ale były one w duuużo gorszym stanie. Nasz Maluch był przede wszystkim blacharsko oryginalny i dlatego wzbudził nasze zainteresowanie. Wnętrze było w 100% oryginalne. Pod tylną kanapą znaleźliśmy nawet metkę. Zachowane były stare pasy bezpieczeństwa, cienka kierownica i kapliczka. Najważniejszą rzeczą jest podsufitka, gdyż nie była ona taka, jak w każdym Maluchu tylko raczej taka jak w Dużym Fiacie, czyli na całci kremowy perforowany winyl, a na słupkach czarny skaj – z tego co się orientujemy był to oryginał. Silnik przy kupnie nie odpalał, po kilku minutach kręcenia zepsuł się bendiks w rozruszniku. Po wprowadzeniu go do garażu i naprawie rozrusznika silnik odpalił i pracował idealnie, jedyną rzeczą, która odbiegała od oryginału był alternator zamiast prądnicy. Jak się okazało po rozbiórce silnika musiał on przejść gruntowny remont i nie zrobić zbyt dużego przebiegu. Skrzynia biegów była zmieniona. W samochodzie na liczniku jest 19 tys. Km, ale prawdopodobnie już się raz przekręcił.

Czy sam odnawiałeś samochód? Czy kłopotem było znalezienie odpowiedniego specjalisty?
Jesteśmy w trakcie remontu. Prawie wszystkie naprawy wykonujemy samodzielnie – razem z moim tatą. Od początku planowaliśmy tak robić i na razie wychodzi nam to bardzo dobrze. Jedyne o czym myślimy jest to, aby oddać specjaliście piaskowanie karoserii i zawieszenia. Zawieszenie będziemy chcieli oddać do malowania proszkowego.

Jaka była/jest dostępność części zamiennych? Czy można kupić części oryginalne? Gdzie je kupowałeś i ile kosztowały?
Dostępność części zamiennych jest dobra. Praktycznie każdą część udaje się kupić, ale w dużej mierze są to zamienniki, które pozostawiają wiele do życzenia pod kątem jakości. Nam udało się kupić większość elementów oryginalnych.

Kilka danych:
Marka: Fiat,
Model: 126p,
Rok produkcji: 1978,
Silnik: FSM 126 A1 076 7719284,
Pojemność: 652 cm3,
Moc: 23 KM

Czy podczas remontu były potrzebne specjalistyczne narzędzia / umiejętności? Jakie?
Podczas remontu używamy wielu narzędzi, od najprostszego młotka, po urządzenia takie jak myjka ultradźwiękowa. To drugie myślę, że należy do narzędzi specjalistycznych, dzięki niej bardzo dokładnie i nieinwazyjnie możemy oczyścić wiele części mechanicznych, zaczynając od wału korbowego, którego to wyczyściła dokładnie z zabrudzeń zalegających w kanale olejowym. Myjka ta bardzo dobrze sprawdza się przy regeneracji gaźników lub pompy paliwa i wielu innych części. Części wyczyszczone w myjce wyglądają jak fabrycznie nowe.

Udało się nam zakupić zestaw potrzebny do rozwiercania tulejek zwrotnic do Fiata 126p. We wrześniu nabyliśmy diagnoskop do silników z lat PRL-u wraz z analizatorem spalin, idealny do ustawiania gaźników i kąta wyprzedzenia zapłonu. Do demontażu sprężyn wykonaliśmy przyrząd według własnego projektu i wykonania od A do Z. Przetestowaliśmy go i działa znakomicie.

Czy podczas renowacji wprowadzono jakieś modyfikacje i dlaczego?
Podczas renowacji nie wprowadziliśmy ani nie zamierzamy wprowadzać żadnych modyfikacji, ponieważ chcemy, aby ten samochód był w jak największym procencie zbliżony do oryginału. Raczej nie uznajemy to za modyfikacje, ale zależy od podejścia danej osoby, na pewno będziemy robić pełną i bardzo dokładną konserwację antykorozyjną.

Co w całym remoncie było najtrudniejsze?
Do tego etapu remontu jeszcze nie doświadczyliśmy wielkich trudności, dobrze radzimy sobie zarówno z naprawami mechanicznymi, elektrycznymi i pracami blacharskimi. Najbardziej pracochłonna jest blacharka, ale nie jest ona dla nas ciężka do zrobienia. Tata ma dość duże doświadczenie w klepaniu, docinaniu i spawaniu. Bardzo ważne jest dla nas porządne zabezpieczenie antykorozyjne, dlatego na nie też zamierzamy poświęcić wiele godzin.

Ile kosztowała renowacja/naprawa? Jak długo trwała?
Szacunkową kwotę jaką planujemy wydać na całkowitą renowację naszego Fiacika to 11 000 zł wraz z zakupem samochodu. Prace remontowe cały czas trwają i idą do przodu. Jest to nasz pierwszy remont razem z tatą, a i tak wychodzą nam na wysokim poziomie. Dodam tylko, że wkładamy w remont dużo serca i wolnego czasu.

My nie planowaliśmy przeprowadzić remontu całkowitego w miesiąc czy też dwa, lecz jest to długoterminowy projekt ze względu na nasze podejście – wszystko to co jest zardzewiałe wymieniamy bądź czyścimy w zależności od stopnia zaawansowania korozji. Planujemy się wyrobić do wakacji 2023 roku.

Co byś doradził tym, którzy by chcieli kupić taki samochód? Czy warto go remontować, czy lepiej kupić już samochód po renowacji?
Jeżeli miałbym doradzić komuś kto chce kupić kaszlaka albo innego klasyka, to przy większym budżecie warto kupić samochód w oryginalnym i bardzo dobrym stanie. Nieznacznie mniej wydając, możemy kupić samochód do remontu i oddać go do firmy przeprowadzającej takie renowacje. Jeżeli mamy trochę pojęcia na temat restaurowania klasyków, możemy próbować robić go sami, lecz musimy się liczyć ze znacznym przedłużeniem czasu trwania remontu.

Przy tej ostatniej możliwości mamy za to pojęcie o tym, co zostało w aucie zrobione, na jakich materiałach i jaka była jakość przeprowadzonych prac. Zdecydowanie odradzałbym kupowania malucha po przeprowadzonym remoncie, gdyż w tym przypadku musimy się liczyć z tym, że jakość prac nie zawsze musi być przeprowadzona na wysokim poziomie i jeżeli nie został dostatecznie zakonserwowany antykorozyjnie to możliwe, że za kilka lat będzie potrzebny ponowny remont.

Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy wziąć udział w konkursie organizowanym przez Państwa !

Pozdrowienia
Zespół RSP-Kowalczyk
Bartek i Piotrek

sdr