Sukces firmy Marco sp. z. o. o. to nie tylko najnowsze rozwiązania techniczne oraz przemyślana strategia biznesowa. To także poszanowanie w stosunku do drugiego człowieka, które od lat jest jedną z główną maksym życiowych jej założyciela – Pana Marka Ślibody.
Pan Marek Śliboda, Prezes Zarządu firmy, urodził się w 1979 roku w Gliwicach. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach. Korzystając ze zdobytych tam umiejętności i własnych doświadczeń doprowadził do stworzenia przedsiębiorstwa, które na rynku funkcjonuje już z sukcesem od 2000 roku.


Wizjoner  i propagator społecznej odpowiedzialności biznesu do dziś kieruje się autorskim sposobem zarządzania. Cechuje się wyjątkowym szacunkiem dla innych, chęcią ciągłego doskonalenia otaczającego go świata oraz niesienia pomocy lokalnej społeczności, która zawsze była dla niego ważna.

Jedną z najważniejszych rzeczy dla Pana Marka Ślibody jest ciągłe dążenie do perfekcji w tym, co się robi. Często rzeczy te powiązane są z pasją, którą w tym przypadku jest szeroko pojęty sport. Pasji, bez której nie powstałby nowoczesny obiekt Marco Football Center. Profesjonalne podejście do prowadzonego przez siebie biznesu, a także zaufanie w stosunku do swoich pracowników można dziś uznać za pewnego rodzaju klucz do sukcesu. To również wielka wrażliwość i empatia w stosunku do drugiej osoby doprowadziła do powstania Fundacji MarcoPomaga, która od 2016 roku pomaga dzieciom, młodzieży, seniorom, młodym talentom, chorym i niepełnosprawnym, lokalnym instytucjom i wielu innym. Charytatywne działania są też wspomagane przez pracowników firmy, którzy w ramach zawartej wewnątrz firmy umowy społecznej – przeznaczają 1,5% na rzecz fundacji.


Przy tej okazji warto wspomnieć, że oddziały Marco sp. z. o. o. znajdują się nie tylko w Gliwicach, lecz również w innych częściach Europy. Na mapie lokacji firmy zaliczają się też miejsca takie jak Toruń (drugi zakład produkcyjny), magazyn w Czechach (Usti), a także Biuro sprzedaży, które mieści się w Sofii (Bułgaria). Powstałemu w Gliwicach, innowacyjnemu przedsiębiorstwu zaufało wiele znanych marek. W ich skład wchodzą także światowe firmy motoryzacyjne takie jak Audi, Mitsubishi, Skoda, Seat, Volkswagen, Porsche.

To właśnie dla ich zapotrzebowania, gliwickie przedsiębiorstwo odpowiada za produkcję elementów, bez których żaden samochód nie mógłby w pełni funkcjonować. Są to: folie ochronne, folie dekoracyjne, taśmy jednostronne do mocowania i ochrony powierzchni, podkładki filcowe, folie strukturalne, uszczelki, nadruki z oznaczeniami producentów, etykiety: tekstylne, żakardowe, informacyjne i ostrzegawcze, podkładki termiczne stosowane dla elektroniki, taśmy dwustronnie wykrawane, podkładki i przekładki, izolatory.

Aktualnie, ważną kwestią dla każdego przedsiębiorcy jest ekologia. Firma Marco od wielu lat postępuje zgodnie z działaniami prowadzonymi na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a także promuje tego typu działania w sposób organizacji akcji proekologicznych. Zakład produkcyjny wyposażony jest w specjalistyczne filtry, które minimalizują wszelkie zanieczyszczenia, zbiorniki bezodpływowe na zlewki produkcyjne pozwalające nie zanieczyszczać kanalizacji ściekowej. Na terenie całego obiektu rozpowszechniana jest też zaawansowana segregacja odpadów.

Charakterystyka i styl prowadzenia firmy Marco został doceniony na wielu poziomach – zarówno z obszaru lokalnej społeczności, jak i ogólnopolskich instytucji zajmujących się tematyką zarządzania. Doświadczenie twórcy firmy docenili też organizatorzy międzynarodowych konferencji i kongresów gospodarczych, w których Pan Marek Śliboda niejednokrotnie uczestniczył w roli prelegenta.
Dowodem wszystkich tych sukcesów są liczne nagrody i tytuły, które z dumą prezentowane są w głównej siedzibie firmy. W ostatnich latach Marco sp. z. o. o. otrzymało nagrody z kategorii „Marka Śląskie” w kategorii Sport (2022), Złota Honorowa Odznaka za zasługi dla Województwa Śląskiego (2021), Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w kategorii „Odpowiedzialny Biznes” (2019) oraz Nominacja Marka Ślibody do nagrody „Anoda” przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego (2019).

Inspirujące działania, konsekwentne dążenie do celu, szacunek dla drugiej osoby i środowiska oraz nieustający rozwój to tylko parę z morza cech, które opisują działania firmy Marco sp. z. o. o. – doskonałego partnera biznesowego na europejskim, jak i światowym rynku, któremu warto zaufać.

Zdjęcia i materiały: Marco sp. z. o. o.
Materiał partnera