Pojazdy zabytkowe to takie, które funkcjonują przez ponad ćwierć wieku. Wyjątkami są młodsze samochody, które charakteryzują się wyjątkowo ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Zabytkiem może zostać także pojazd, który ma jakieś powiązanie z różnymi wydarzeniami historycznymi. Dodatkowe warunki mówią, że nie może on być produkowany od co najmniej 15 lat i musi posiadać 3/4 oryginalnych elementów i podzespołów.

Co rzeczoznawca bierze pod uwagę ustalają wartość samochodu zabytkowego?

Wiele osób posiadających samochody zabytkowe, zastanawia się co powinno się wziąć pod uwagę podczas ustalania ich wartości. W praktyce funkcjonują dwa systemu wyceny stosowane przez rzeczoznawców samochodowych. Pierwszy z nich polega na analizie wartości rynkowych danych samochodów. Są one zawarte w katalogu wydanym przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych Eksperyment, a także przez Spółki Akcyjne Ekspertów Techniczno-Motoryzacyjnych. Druga możliwość, to analiza katalogu informatora rynkowego, który dotyczy samochodów ciężarowych, motocykli i samochodów osobowych.

Problem pojawia się w momencie podjęcia próby wyceny pojazdów, które zostały wyprodukowane wiele lat temu. Często brakuje fachowej i profesjonalnej literatury, która określa ich wartość. Podczas wyceny pojazdów zabytkowych rzeczoznawca, bierze pod uwagę:

  • markę, a także model pojazdu,
  • historię tego modelu,
  • rocznik, w którym model został wyprodukowany oraz ilość egzemplarzy, które weszły na rynek,
  • stan i oryginalność pojazdów,
  • zastosowanie oryginalnych rozwiązań,
  • inne, dodatkowe wytyczne.

Rzeczoznawca wykona z pewnością fachową wycenę zabytkowego pojazdu, biorąc pod uwagę wszelkie dane i parametry techniczne. Ceny jego usługi są bardzo różne i w dużej mierze zależą od stopnia skomplikowania danej sprawy. Jest to sprawa dość indywidualna.

Dlaczego warto posiadać pojazd zabytkowy?

Posiadanie pojazdu zabytkowego wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim nie ma konieczności wykonywania regularnego przeglądu technicznego. Duże korzyści są także widoczne w kwestii ubezpieczenia i opłat. OC można bez żadnego problemu zawiesić na dany okres i wykupić tylko wtedy, kiedy auto będzie użytkowane. Ponadto ubezpieczyciele oferują właścicielom samochodów zabytkowych duże zniżki, na wszelkie usługi.

Wycena pojazdu zabytkowego przez rzeczoznawcę przykład

Aby rzeczoznawca dokonał wyceny pojazdu jako zabytkowego, trzeba w pierwszej kolejności spełnić wszystkie kryteria. Aby to stwierdzić samochód Mercedes – Benz W115 poddano fachowej analizie. Okazało się, że ma on 47 lat. Nie jest on produkowany od ponad 15 lat, czym spełnił kolejne kryterium. Po przeglądzie w specjalnym zakładzie okazało się również, że ponad 3/4 elementów jest oryginalnych. Dodatkowym atutem było zastosowanie bardzo zaawansowanego rozwiązania technologicznego, które wybijało się na tle innych modeli. Mercedes miał także mały przebieg, co sprawiało, że było to oszczędne auto, które wykorzystywano na większe okazje.

Dokładną wycenę zabytkowego samochodu może wykonać rzeczoznawca samochodowy z firmy TB Ekspert.