Ford Mustang to wszystkim dobrze znany samochód osobowy typu pony car (amerykańskie samochody sportowe – kompaktowe, stylistyka nadwozia podkreślająca sportowe zacięcie i stosunkowo mocny silnik). Produkowany jest od 1964 roku, a od 2014 roku z taśmy wyjeżdża już szósta generacja modelu.


Jaka jest historia nazwy modelu i symbolu?
Twórcy szukali charakterystycznej nazwy oraz symbolu. Wśród pomysłów znalazły się takie nazwy jak: Cougar, Allegro czy Torino. Nowy samochód Forda miał być kierowany głównie do ludzi młodych, więc szukano czegoś, co symbolizuje wolność, nieskrępowanie, a także siłę. Wybór padł na mustanga, dzikiego konia z prerii Ameryki Północnej, chociaż pośrednim powodem nadania takiej nazwy było również zamiłowanie czołowego projektanta auta do myśliwca P-51 Mustang. Powstało charakterystyczne logo znane dziś na całym świecie – galopujący koń na tle czerwonych, białych oraz niebieskich pasków symbolizujących Stany Zjednoczone i amerykańskie korzenie.

Natychmiastowy sukces Mustanga
Przed pierwszą prezentacją, Ford wyprodukował 8160 egzemplarzy modelu, tak, aby każdy dealer marki w USA miał przynajmniej jednego Mustanga w swoim salonie samochodowym. Dodatkowo zaplanowano szeroką kampanię reklamową, obejmującą również spot w amerykańskiej telewizji, który przed premierą auta obejrzało ponad 29 milionów osób. To wszystko złożyło się na natychmiastowy sukces modelu. W ciągu pierwszego dnia sprzedaży zostało złożonych 22 tysiące zamówień. W ciągu pierwszego weekendu salony samochodowe odwiedziło 4 miliony Amerykanów. W cztery miesiące sprzedano 100 tysięcy samochodów, a w rok po premierze, w Kalifornii sprzedano Mustanga numer 418 812. W marcu 1966 roku wyprodukowano milionowego Mustanga.

Ford Mustang Fastback – pierwsza generacja modelu
Prezentowany na zdjęciach Ford Mustang to 2-drzwiowy fastback pochodzący z 1965 roku. 2-drzwiowe fastbacki produkowano w latach 1965–1673. Pojemność silnika to 4,7 l, a moc wynosi 200 KM. Samochód został sprowadzony z Florydy do Polski w 2015 roku.

Źródło:
Motoclassic Wrocław 2019
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ford_Mustang
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fastback
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pony_car