Gdzie znaleźć e-deklaracje 2023? W niniejszym artykule podpowiadamy, gdzie można znaleźć różnego rodzaju druki PIT. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z artykułem.

  1. E-deklaracje 2023 – co to jest?
  2. Kto może złożyć e-deklaracje 2023?
  3. Gdzie znaleźć aktualne druki PIT?

Zależy Ci na tym, żeby szybko i łatwo rozliczyć się z Urzędem Skarbowym? Już teraz skorzystaj z e-Deklaracje! Czym są e-deklaracje i kto właściwie może wykorzystać to rozwiązanie do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym? Gdzie znaleźć aktualne druki PIT? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

E-deklaracje 2023 – co to jest?

Czym są e deklaracje 2023 i kto może z nich skorzystać? E-deklaracje to nic innego jak system, dzięki któremu możesz rozliczyć się z Urzędem Skarbowym bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać odpowiedni druk, wypełnić zeznanie podatkowe i wysłać. E-deklaracje umożliwiają nie tylko wysłanie wniosku do Urzędu Skarbowego, ale i na rozliczanie ulg oraz przekazanie 1% podatku na wybranych przez Ciebie cel.

Dlaczego warto skorzystać z e-deklaracji? Przede wszystkim ze względu na wygodę i łatwość obsługi systemu. Kolejną zaletą jest to, że taka forma rozliczenia gwarantuje również szybszy zwrot podatku w porównaniu do tradycyjnej formy.

Za pośrednictwem e-deklaracji możesz złożyć formularze PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38, PIT-39, a także PIT-16, 16A oraz PIT-19A. Ponadto system umożliwia bezproblemowe aktualizowanie danych osobowych czy przesyłanie innych, równie ważnych dokumentów – na przykład podań. W systemie sprawdzisz także informacje dotyczące Twoich rozliczeń.

Kto może złożyć e-deklaracje 2023?

Kto właściwie może złożyć edeklaracje i jakie informacje będę potrzebne? Z tego rozwiązania mogą skorzystać wszyscy podatnicy oraz płatnicy składek. Dotyczy to także przedsiębiorstw w spadku. Dokładniej e-deklaracje mogą złożyć podmioty, które odprowadzają podatek dochodowy od osób fizycznych lub osób prawnych, od spadków i darowizn, czynności cywilnoprawnych, towarów i usług, gier hazardowych czy wydobycia kopalin. Do tej listy podatników, którzy mogą skorzystać z e-deklaracji, zalicza się również podmioty odprowadzające tak zwany podatek tonażowy.

Jeśli chcesz złożyć e-deklarację, musisz spełnić kilka warunków. Po pierwsze należy mieć podpis elektroniczny razem z obowiązującym certyfikatem. Certyfikat powinien być potwierdzony przez biuro certyfikujące lub notarialnie. Jest również możliwość złożenia niektórych deklaracji podatkowych bez podpisu elektronicznego. Jeśli nie masz takiego podpisu, musisz wpisać kwotę przychodu, którą zadeklarowałeś na formularzu z ubiegłego roku. Kwotę tę należy umieścić w odpowiednim miejscu na wypełnianym aktualnie formularzu.

Do złożenia e-deklaracji będziesz potrzebować podstawowych danych, w tym PESEL, miejsce zamieszkania i kwotę przychodu za rok poprzedni. Kolejny warunek to posiadanie każdego rozliczenia PIT-11 i PIT-8C za ten rok, z którego chcesz się rozliczyć. Ważne, abyś miał również wszystkie dokumenty, faktury czy bilety, dzięki którym możesz uzyskać ulgi. Przygotuj także numer KRS tej organizacji pożytku publicznego, dla której chcesz przekazać 1% podatku.

Gdzie znaleźć aktualne druki PIT?

Gdzie znaleźć aktualne druki PIT? Polecamy sprawdzić stronę druki-pit.pl, na której dostępny jest między innymi do wypełnienia PIT-36 przeznaczony głównie dla tych osób, które mają dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dostępne są również załączniki, takie jak PIT-B, PIT-IP, PIT-2K, PIT-ZG, PIT-MIT czy PIT-NZ. Przez wskazaną wyżej stronę możesz nie tylko pobrać wniosek jako PDF i wydrukować, ale i rozliczyć swój PIT online.

Oprócz PIT-36 na portalu znajdziesz również druki do rozliczenia PIT-37, PIT-28, PIT-36L, PIT-OP, PIT-38 czy PIT-39. Jeśli jesteś pracownikiem etatowym czy zleceniobiorcą, którego zarobki i wynagrodzenia rozliczane są za pośrednictwem płatników, wybierz PIT-37. PIT-28 skierowany jest głównie do osób, które prowadzą działalność gospodarczą, sprzedają produkty zwierzęce i roślinne lub wynajmują czy dzierżawią nieruchomość. Na PIT-38 wskazuje się dochody pochodzące z kapitałów pieniężnych, giełdy czy z odpłatnych zbyć papierów wartościowych.

Jeśli nigdy nie rozliczałeś swojej deklaracji PIT lub w ciągu roku uzyskałeś nowe źródła dochodu i nie wiesz, który druk wybrać, dokładnie zapoznaj się z podstawowymi informacjami wszystkich dostępnych rozwiązań.