Zakup odpowiedniego fotelika samochodowego to najważniejszy krok na drodze do bezpiecznej podróży. Podstawową zasadą, którą należy kierować się podczas zakupów fotelika od 9kg jest dopasowanie modelu do budowy ciała dziecka. Podczas wyboru należy pamiętać, że wzrost i waga pasażera są ważniejsze niż jego wiek.

Istnieją dwa różne przepisy dotyczące kategoryzacji fotelików samochodowych: i-Size (UN R129) i ECE R44/04. Pierwszy z nich dzieli modele ze względu na wzrost pasażera, natomiast drugi dotyczy wagowej klasyfikacji urządzeń.

Oznaczenie ECE R44/04 informuje o tym czy fotelik spełnia europejskie normy bezpieczeństwa.

Według ECE R44/04 foteliki samochodowe dzieli się na:

  • Grupa 0+ – od urodzenia do 13 kg; od urodzenia dziecka do ukończenia ok. 12 miesięcy
  • Grupa 1 – od 9 do 18 kg; od ok. 9 miesięcy do ok. 4 lat
  • Grupa 2/3 – od 15 do 36 kg; od ok. 3 do 12 lat

Szczególnie ważną kategorią jest fotelik od 9 kg, nazywany często następcą nosidełka. Co ważne są to pierwsze modele, w których dziecko może samodzielnie siedzieć. Do kategorii fotelików od 9 kg zaliczają się również dwie grupy – 0-18 oraz 0-25.

Foteliki samochodowe 0-18 kg

Foteliki samochodowe z tej kategorii są odpowiednie dla dzieci od ich urodzenia do ukończenia ok. 4 lat. Jednak warto je wybrać jako drugi fotelik i korzystać z niego od 1. do 4. roku życia.

Urządzenia z tej grupy posiadają możliwość montażu przodem oraz tyłem do kierunku jazdy. Poleca się jednak, żeby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej. Zapewnia to lepszą ochronę w sytuacji wypadku samochodowego.

Fotelik 0-18 kg najczęściej posiada regulowany zagłówek oraz oparcie, które pozwala dostosować go do ciała dziecka. Dodatkowo w większości modeli dostępne są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz osłona tułowia, co znacznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa dziecka.

Foteliki samochodowe 0-25 kg

Modele 0-25 kg są zaprojektowane tak, aby dziecko mogło z nich korzystać niemal od urodzenia do ukończenia ok. 6. roku życia. Pierwszym modelem nadal powinien być fotelik dla noworodka – tzw. nosidełko. Foteliki 0-25kg posiadają regulowane elementy, dzięki czemu foteliki rosną razem z dziećmi.

Polecane są dla większych dzieci, a także rodzicom, którym zależy, by fotelik jak najdłużej był ustawiony tyłem do kierunku jazdy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru fotelika od 9 kg?

Decydując, który fotelik samochodowy jest odpowiedni dla dziecka, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Najważniejsze z nich to:

  • Atesty – bezpieczeństwo dziecka to priorytet każdego rodzica. Przed zakupem wybranego modelu warto zapoznać się z posiadanymi przez fotelik certyfikatami. Co więcej, należy zwrócić uwagę na wyniki, jakie urządzenie osiągnęło, w testach zderzeniowych. Najwyższą notą jest 5, a najniższą 1. Szczególną gwarancję bezpieczeństwa zapewniają testy przeprowadzone przez ADAC, AA, OEAMTC czy NHTSA.
  • Sposób montażu – kupując fotelik, warto pomyśleć o samochodzie, w którym będzie używany. Istnieją dwa sposoby montażu fotelika – z wykorzystaniem pasów bezpieczeństwa albo z użyciem specjalnej bazy ISOFIX.
  • Funkcja spania – małe dzieci potrzebują dużo czasu na odpoczynek. Dlatego warto rozważyć zakup fotelika, który umożliwia pasażerowi spanie podczas podróży. Funkcja spania pozwala na regulację oparcia, dzięki czemu można dostosować pozycję, zapewniającą dziecku komfort.
  • Sygnalizacja poprawności zapięcia pasów – elementami wartymi rozważenia są również wskaźniki, które sygnalizują, kiedy fotelik jest prawidłowo zamontowany. Dostępne są dwa rodzaje sygnałów – dźwiękowe oraz świetlne.
  • Materiały, z których został wykonany fotelik – wszystkie elementy fotelika powinny być wysokiej jakości, co zagwarantuje, że urządzenie posłuży przez długi okres. Warto wybrać obicie fotelika, które jest łatwe do sprzątania, a przy okazji odporne na działania warunków atmosferycznych np. promieni słonecznych.