Zima nie jest zwykle najbardziej ulubioną porą roku przesadnie wielu kierowców. Tłumaczymy, jak dbać o pojazd w tym trudnym okresie.

Nie można bagatelizować zimy!

Istnieje pewne powszechne, utarte już w naszej kulturze powiedzonko o tym, że zima zaskoczyła kierowców. Pomimo wielu lat na karku jest ono nadal aktualne, ponieważ wielu użytkowników samochodów decyduje o jakichkolwiek czynnościach eksploatacyjnych dopiero wtedy, kiedy na zewnątrz jest ujemna temperatura i wszyscy mamy śniegu zarówno po kolana, jak i po uszy. Niestety, nie jest to najlepsza taktyka – o auto powinno się dbać jeszcze zanim zaczną się pierwsze mrozy.

Jest kilka podstawowych kroków, które niezwłocznie powinniśmy podjąć, jeśli chcemy cieszyć się doskonałą kondycją samochodu podczas zimy. Przede wszystkim będzie to gruntowny przegląd techniczny – najlepiej robić to właśnie tuż przed zimą, ponieważ podczas niej wszelkie usterki będą nam dokuczać ze zdwojoną siłą. Lepiej temu zapobiec, niż potem się martwić. Należy także, rzecz jasna, zmienić opony na zimowe – zapewniają one znacznie lepszą przyczepność, a co za tym idzie, wzrasta nasze ogólne bezpieczeństwo, a także komfort jazdy na śliskiej nawierzchni.

O co jeszcze zadbać?

Niezbędna będzie chemia samochodowa – moje-auto.pl jest stroną, gdzie można kupić ją w atrakcyjnej cenie. Niezwykle istotna będzie także wymiana wszelkich możliwych płynów. Część z nich podczas długiego sezonu jesiennego z pewnością się wyczerpała, inne warto wymienić ze względu na czystość, a co za tym idzie, także wydajność. Mowa tutaj przede wszystkim o płynie do spryskiwaczy, które koniecznie trzeba zastąpić zimowym. Mało kto jednak pamięta także o płynie hamulcowym i chłodniczym, które są równie istotne, a może nawet i bardziej, zapewniają bowiem nie tylko widoczność, ale odpowiadają również za poprawne działanie ważnych układów. Jeśli one zawiodą, możemy spodziewać się znaczących niedogodności w trakcie podróży. Przydadzą się także różnorakie kosmetyki. Jakie kosmetyki samochodowe warto posiadać w garażu? Warto kupić wszelkiego rodzaju pianki do czyszczenia poszczególnych elementów wnętrza pojazdu i inne akcesoria wedle naszych potrzeb – chociażby wosk do lakieru.

Jakie akcesoria warto mieć pod ręką?

Zimowe warunki są specyficzne i stosunkowo ciężkie, ale nie będą problemem, kiedy zaopatrzymy się w kilka niezbędnych narzędzi. Przede wszystkim warto pamiętać, że niskie temperatury wiążą się z koniecznością regularnego odśnieżania i odmrażania samochodu – będzie tutaj przydatna szczotko-skrobaczka, która jest bardzo uniwersalnym, a przy tym niezajmującym wiele miejsca akcesorium. Powinniśmy wozić ją w samochodzie. Przyda się również odmrażacz – mało kto jednak pamięta, by trzymać go w domu, ponieważ jest niezbędny, gdy chcemy dostać się do wnętrza pojazdu. Jeśli znajdowałby się on w takiej sytuacji w środku – cóż, na niewiele by się wtedy przydał. Kiedy zaś mowa o dalekich zimowych podróżach, na przykład tygodniowym wyjeździe na narty, należy nie tylko uzupełnić płyn do spryskiwaczy, ale także posiadać jego zapas, bowiem zimowe warunki zmuszają nas do jego regularnego użytkowania, a co za tym idzie, może skończyć się zaskakująco szybko. W celu zakupu wspomnianych akcesoriów warto udać się chociażby do sklepu moje-auto.pl, gdzie można je znaleźć w przyzwoitych cenach i dobrej jakości.