Przemierzaniu kolejnych tras na motocyklu towarzyszy niepowtarzalne uczucie wolności – nie można się dziwić, że coraz więcej osób decyduje się rozpocząć swą przygodę z jednośladami. Niezbędne jest jednak odpowiednie przygotowanie nie tylko pod względem nauki jazdy, ale i wyboru odpowiedniego pojazdu. Specjalnie dla początkujących motocyklistów przygotowaliśmy kilka wskazówek, czym się kierować wybierając pierwszy motocykl!

Pierwszy motocykl – czym się kierować przy jego wyborze?

Decyzję o zakupie motocykla należy poprzedzić analizą kilku aspektów. Dzięki temu możliwy będzie wybór maszyny dopasowanej do naszych możliwości oraz oczekiwań, przez co pokonywanie kolejnych kilometrów na jednośladzie będzie czystą przyjemnością.

Możliwości finansowe

Jedną z podstawowych kwestii są możliwości finansowe. Analizując ten czynnik, należy pamiętać, że zakup pojazdu nie jest jedynym wydatkiem. Przed rozpoczęciem jazdy konieczne jest zaopatrzenie się w elementy ubioru, takie jak kask czy odpowiednie buty. Co więcej, kiedy już wejdziemy w posiadanie maszyny, będziemy musieli dbać o jej stan i poddawać ją regularnemu serwisowaniu. Usterki w pojeździe muszą być niezwłocznie naprawione, gdyż mogą one prowadzić do uszkodzeń kolejnych podsystemów – doprowadzi to do konieczności poniesienia kolejnych wydatków.

Przeznaczenie motocykla

Motocykle dzielą się na różne typy – każdy z nich charakteryzuje się inną budową oraz parametrami, jak i zapewnia kierowcy odmienne doświadczenia z jazdy. Jednoślady różnicowane są przy tym na podstawie ich przeznaczenia. Jeśli naszym celem są turystyczne przejażdżki, najlepsze będą turystyczne maszyny stworzone dla długich tras. Z kolei osoby chcące pokonywać nowe i wymagające trasy, a jednocześnie móc uczestniczyć w ruchu drogowym, mogą wybrać motocykle enduro. Dla początkujących osób najlepsze będą jednakże m.in. nakedy doskonale sprawdzające się podczas jazdy w mieście.

Masa i parametry pojazdu

Warto pamiętać, że maszyny duże oraz ciężkie mogą być dość onieśmielające dla początkujących motocyklistów. Duża masa pojazdu zdecydowanie nie sprzyja prowadzeniu, przede wszystkim na zakrętach… opanowanie tych jednośladów wymaga sporej wprawy oraz wyczucia.

Pierwszy motocykl powinien być lżejszy oraz uniwersalny, a przy tym być maszyną o odpowiednich parametrach silnika, aby jej okiełznanie było dość łatwe – dzięki temu młody kierowca skupi się na dopracowywaniu techniki jazdy, budując przy tym swoją pewność siebie podczas poruszania się pojazdem. Co więcej, niezbędne jest zwrócenie uwagi na parametry silnika. Nasz pierwszy jednoślad powinien przygotować nas do wyboru kolejnej, tej właściwej maszyny w przyszłci.

Design pojazdu

Odpowiedni design wpływa na przyjemność z jazdy. Kiedy już wybierzemy pierwszą maszynę, warto zaopatrzyć w elementy pozytywnie wpływające na estetykę maszyny, które jednocześnie poprawiają żywotność jednośladu i zapewniają bezpieczeństwo kierowcy. Warto wyposażyć pojazd w przydatne elementy, takie jak crash pady – skutecznie chronią one jednoślad podczas wywrotki. Oprócz tego, niezastąpione mogą okazać się owiewki motocyklowe, które m.in. poprawiają aerodynamikę pojazdu oraz zapewniają dłuższą żywotność silnika.

Aby wydobyć z motocykla jego pełny potencjał oraz zapewnić kierowcy bezpieczeństwo podczas jazdy, niezbędne jest wyposażenie pojazdu w wysokojakościowe komponenty. Sklep z częściami ABC Motoru prezentuje niezawodne produkty pochodzące od cenionych na międzynarodowym rynku producentów!

Czym powinien się charakteryzować pierwszy motocykl?

Modele jednośladów różnią się pod względem estetycznym – wybrany przez nas pojazd musi nam się podobać. Warto jednak przyjrzeć się, czym jeszcze powinien charakteryzować się pierwszy motocykl. Maszyny te są niezwykle zróżnicowane zarówno pod względem gabarytów, jak i osiągów – jakie będą najlepsze dla początkujących?

Zdecydowanie warto wybierać motocykle lekkie, gdyż pozwala to na znacznie łatwiejsze wykonywanie manewrów. Pierwsze kilometry pokonywane na jednośladzie wiążą się z powolną nauką techniki oraz próbami odpowiedniego wyczucia maszyny. Co więcej, istotny jest wybór pojazdu pod względem optymalnej mocy silnika – pierwszy jednoślad powinien mieć 125, 250, 400 bądź maksymalnie 500 ccm. Jego parametry zdecydowanie nie powinny przekraczać tych wartości. Nie bez znaczenia pozostaje również komfort jazdy. Odpowiednio dobrany pojazd pozwoli kierowcy na zajęcie wygodnej pozycji za kierownicą oraz swobodne dotykanie stopami podłoża. Ponadto, pierwszy motocykl nie powinien być bardzo drogi.

Rozpoczęcie swej przygody z motocyklami to niezwykle ekscytujący moment! Wybierając pierwszy jednoślad, warto kierować się naszymi możliwościami finansowymi, parametrami pojazdu oraz jego przeznaczeniem, a także designem.