Długoterminowy wynajem aut to coraz bardziej popularna opcja pozyskiwania samochodów dla firm oraz osób prywatnych. Jego wręcz rekordowa popularność w 2018 roku spowodowała, że wypożyczanie czterech kółek stało się jednym z głównych instrumentów finansowania dla przedsiębiorców. Zarówno niski koszt, jak i nowoczesne pojazdy, a także wygoda ma wpływ na to, że w części krajów zachodnich aż 80% aut służbowych to te w wynajmie długoterminowym. W Polsce ten trend rozwija się również dynamicznie, dlatego warto przyjrzeć się mu bliżej.

Dlaczego wynajmujemy, a nie kupujemy?

Nie da się ukryć, że zakup nowego samochodu to ogromny koszt zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. A finalizacja transakcji za gotówkę to znaczne jej zamrożenie, a także uszczuplenie zasobów finansowych. W przypadku firm posiadanie prywatnej floty wiąże się z dodatkowymi kosztami ubezpieczenia, amortyzowania oraz serwisowania. I co warto dodać – przy zakupie aut za gotówkę przepisy pozwalające na odliczenie podatku VAT nie są tak korzystne ja przy najmie czy leasingu. Dlatego aktualnie coraz mniej przedsiębiorstw decyduje się na zakup czterech kółek.

Na czym polega wynajem długoterminowy?

Nieustannie rosnąca popularność wynajmu samochodów sprawiła, że coraz większa liczba przedsiębiorców interesuje się tą formą finansowania pojazdów. Nie da się jednak ukryć, że z prawnego punktu widzenia wypożyczanie długoterminowe to po prostu leasing operacyjny, który nie kończy się wykupieniem auta wraz z końcem trwania umowy. Choć w wielu przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorca zdecydował się na późniejszy wykup pojazdu.

Podczas sporządzania warunków umowy wypożyczalnia aut Kraków pomaga swoim klientom w dopasowaniu do ich preferencji zakresu umowy, czasu finansowania, czy np. bonusowych pakietów (dodatkowe ubezpieczenie, Assistance). Poza oferowaniem profitów firma zajmująca się wynajmem aut w Krakowie DDPartner obliguje się także do kompleksowej koordynacji szkód, a także wykupienia polisy OC i AC. Najemca jest w zamian zobowiązany do regularnego uiszczania opłat lub ustalonych rat abonamentowych.

Za co tak właściwie płacimy?

W przypadku wynajmu długoterminowego klient płaci przede wszystkim za zużywanie auta. Inaczej nazywamy to utratą wartości. To przecież oczywiste, że eksploatowany przez kilka lat pojazd traci na wartości, co wpływa głównie na jego przebieg, a także zużywanie części. Dla wynajmujących oznacza to, że nie spłacamy rat na podstawie ogólnej wartości samochodu, spłacamy wyłącznie wartość utraty.

Warto jednak wspomnieć o tym, że zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby indywidualne rozliczają się w inny sposób. Ci pierwsi płacą bowiem raty netto, a klienci indywidualni są związani z dodatkowym podatkiem VAT w wysokości 23%. Co oznacza, że tego typu usługa jest najbardziej opłacalna dla klientów biznesowych. Czy to oznacza, że wynajem długoterminowy jest nieopłacalny dla osób prywatnych? Nie do końca, ponieważ w ogólnym rozrachunku może opłacać się bardziej niż zakup nowego samochodu.

Najem czy leasing – co wybrać?

Niestety jest to jedno z pytań, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że na rynku spotkamy wiele firm o złożonych potrzebach i możliwościach finansowych, a leasing jest umową długoterminową, którą najczęściej zawieramy na co najmniej kilka lat. Tymczasem wynajem aut Kraków umożliwia swoim klientom różnorodne opcje wypożyczenia samochodu na firmę. Dzięki temu z oferty mogą skorzystać także małe przedsiębiorstwa. Leasing w większości przypadków kończy się wykupieniem samochodu. To niewątpliwie niezwykle wygodne rozwiązanie, ale warto pamiętać o tym, że w tym przypadku jest to inwestycja w kilkuletnie auto. W przypadku wynajmu po zakończeniu umowy możemy po prostu wypożyczyć kolejny nowy pojazd.

Wynajem długoterminowy to nie tylko oszczędność pieniędzy. Warto dodać, że bezpieczeństwo i możliwość wykupienia dodatkowych usług to także oszczędność czasu. Przy takim rozwiązaniu wszystko staje się lepiej zorganizowane. Czy jednak wynajem długoterminowy ma sens? To przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą, co czeka ich w przyszłci.