Wysokość ubezpieczenia OC zależy od kilku czynników, w tym rodzaju ubezpieczanego auta oraz danych kierowcy. Oto lista kwestii, które mają wpływ na cenę płaconych składek.

  1. Ubezpieczenie OC a dane pojazdu: model, marka, przebieg i pojemność silnika 
  2. Ubezpieczenie OC a wiek właściciela pojazdu
  3. Inne kwestie

Ubezpieczenie OC a dane pojazdu: model, marka, przebieg i pojemność silnika 

Jednym z podstawowych czynników, który wpływa na cenę ubezpieczenia OC, jest rodzaj auta, jaki chcemy ubezpieczyć – jego model i marka, przebieg, a także rok produkcji. Ubezpieczyciel szacuje prawdopodobieństwo wykonania szkody na podstawie oficjalnych statystyk, które mówią o tym, jak często właściciele danego typu pojazdów powodują wypadki. Związane jest to też z pojemnością silnika, a więc mocą samochodu. Pojazdy mogące rozwijać szybko duże prędkości budzą większą pokusę kierowców, by łamać obowiązujące przepisy drogowe, co zwiększa ryzyko spowodowania wypadku.

Rocznik i przebieg auta również mają znaczenie, ponieważ im starszy lub mocniej eksploatowany samochód, tym większe jest ryzyko powstania usterki, która z kolei wywołać może wypadek na drodze. 3-letni samochód z przebiegiem 200 tysięcy kilometrów nie będzie w takim samym stanie technicznym, jak model 6-letni, a więc dwa razy starszy, ale po przejechaniu zaledwie 10 tys. km.

Ubezpieczenie OC a wiek właściciela pojazdu

Drugą ważną kwestią przy ustalaniu kwoty OC przez ubezpieczyciela są dane właściciela pojazdu. Tu ponownie ubezpieczyciel ocenia ryzyko na podstawie danych statystycznych. Z tego powodu młodzi kierowcy zapłacą większą składkę, ponieważ statystyki pokazują, że to oni najczęściej powodują wypadki. Najwięcej zapłacą 18-latkowie – mediana w 2020 roku dla osób w tym wieku wynosiła aż 2125 zł, o ponad 250% niż kierowcy w wieku 35 lat! Niewiele mniej niż nastolatki zapłacą osoby w wieku 20 i 22 lat. Od tego wieku składki sukcesywnie maleją i po 25 roku życia płaci się już podobne, niższe składki aż do późnej starości, czyli około 80 lat, kiedy składki znowu zaczną nieznacznie rosnąć.

Wysoka składka dla najmłodszych wynika też z tego, że ubezpieczyciel przyznaje premie za bezwypadkowe lata za kierownicą, a świeżego kierowcę traktuje jako jedną wielką niewiadomą. Z tego też powodu kierowcy starsi, ale późno zdobywający uprawnienia na prowadzenie pojazdu będą musieli płacić wyższe składki. Rozwiązaniem dla takich osób jest zarejestrowanie auta na dwie osoby, z których jedna jest bardzo doświadczona, a druga dopiero zaczyna karierę kierowcy. Składki będą wyraźnie wyższe, niż gdyby zarejestrowała się tylko ta pierwsza osoba, ale nowy kierowca buduje swoją historię zaufania wśród ubezpieczycieli.

Inne kwestie

Wśród innych kwestii, które mają wpływ na ubezpieczenie OC, znajduje się m.in. miejsce zamieszkania właściciela auta. Tutaj ponownie ubezpieczyciel zwraca uwagę na statystyki wypadków w danej okolicy – jeśli jest ich dużo, wówczas podwyższy składkę. Wiele osób zdziwi również, że ubezpieczyciele interesują się stanem cywilnym swojego klienta i tym, czy posiada on dzieci. Ponownie dość łatwo to wytłumaczyć: osoby posiadające dzieci prowadzą z reguły dużo bezpieczniej i nie rozwijają dużych prędkości na drodze, dlatego powodują mniej wypadków. Najważniejszą kwestią wpływającą na wysokość ubezpieczenia są też oczywiście posiadane zniżki, wypracowane przez lata współpracy między ubezpieczycielem i klientem.

Jak najlepiej zorientować się, gdzie zapłacimy najniższe OC? Najlepiej skorzystać z opcji, jaką jest ranking OC. Dzięki niemu zorientujemy się dokładnie, który ubezpieczyciel oferuje najlepsze warunki biorąc pod uwagę nasz samochód i dane. Blog OCetka.pl to doskonałe miejsce, by zacząć poszukiwania najlepszej oferty.