50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych na 100-lecie Automobilklubu Wielkopolskiego i „#klasykiempomiescie, czyli spotkanie na 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych” oraz XIX Memoriał im. Henryka Rucińskiego na Torze Poznań.


W sobotę odbyły się w Poznaniu spektakularne imprezy na Torze Poznań. Okazją był 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych łączący się z obchodami 100-lecia Automobilklubu Wielkopolskiego. Wśród załóg pojawiło się parę zespołów z Niemiec – udało się zachować międzynarodowość imprezy, a na terenie Poznania pojawiło się najwięcej samochodów IFA F9 z lat 50-tych XX w. w historii!

Podczas tego Rajdu odbył się również XIX Memoriał im. Henryka Rucińskiego. W Rajdzie brało udział 70 załóg. Najstarszym pojazdem był Ford T z 1914 r. Rajdował też jedyny w Polsce Bugatti T40 z 1928 r. W Memoriale udział wzięło kilka Porsche (najmłodsze z 1989 r.), Mercedesów R107 560 oraz Jaguar ścigając się jak na prawdziwym rajdzie.

Ale największe wrażenie robiły wprost szaleńcze przejazdy Cadillaca z lat 50-tych i 60-tych XX w. Wg właściciela jednego z nich – spalanie w takich okolicznościach wynosi ok. 200 l benzyny/100 km, więc każde z kolejnych 4 okrążeń – jechały coraz szybciej, bo prędko stawały się lżejsze!

Taka kumulacja wydarzeń skłoniła organizatorów do zaproszenia „#klasykiempomiescie na 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych”. Dzięki temu posunięciu – na Tor Poznań w samo południe przyjechało kilkadziesiąt pojazdów mniej historycznych, bardziej youngtimerów, niż oldtimerów, którym w samo południe umożliwiono dwukrotny przejazd całej pętli najstarszego toru wyścigowego w Polsce.

To były jedyne w swoim rodzaju imprezy, które przyciągnęły również tłumy widzów, bo przecież już nigdy nie będzie 100- i 50-lecia organizacji automobilowej…!

Od Redakcji:
Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń wszelkich wydarzeń motoryzacyjnych. Wystarczy mail na adres: [email protected]

Kalendarz imprez

Zapraszamy do regularnego odwiedzenia największego w Polsce kalendarza imprez motoryzacyjnych. Wszystkie wydarzenia motoryzacyjne na cały rok są tutaj: https://klassikauto.pl/kalendarz/ Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany!

Patronat medialny

Warto skorzystać również z naszego patronatu medialnego. Tutaj są podstawowej informacje: https://klassikauto.pl/zasady-obejmowania-patronatow-przez-klassikauto-pl/