Coraz więcej kierowców kupuje polisy OC po gruntownym przeanalizowaniu każdej oferty. By jednak podjąć dobrą decyzję, konieczny jest nie tylko dostęp do ofert poszczególnych ubezpieczycieli, ale też wiedza na temat sposobu obliczania składek i ogólnie ubezpieczeń komunikacyjnych. W nowym artykule podpowiadamy, jak wybrać najkorzystniejszą polisę oraz wyjaśniamy, kto może skorzystać z maksymalnych zniżek. 

Ubezpieczenie samochodu – dlaczego trzeba je mieć? Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Chociaż każdy kierowca wie, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, nie wszyscy wiedzą, z czym wiąże się brak ważnej polisy. Jeśli samochodem poruszamy się bez aktualnego ubezpieczenia i zostaniemy zatrzymani przez służby mundurowe, musimy liczyć się z dotkliwą karą. Jej wysokość uzależniona jest od rodzaju auta oraz długości okresu, podczas którego właściciel samochodu nie wykupił polisy. W przypadku samochodów osobowych kara wynosi dwukrotność płacy minimalnej. W obecnym półroczu z portfela zapominalskich kierowców ubędzie więc co najmniej 6980 zł.

O czym pamiętać przy ubezpieczeniu OC? Jak wybrać odpowiednią polisę OC?

Wybierając OC kierujemy się przede wszystkim ceną (poszczególne oferty można porównać za pomocą serwisu wowpolisa.pl). Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, bo pod względem zapewnianej ochrony polisy są co do zasady bardzo podobne. Właśnie pod tym względem konkurują ze sobą poszczególne towarzystwa. Warto jednak pamiętać, że sposobem na obniżenie opłat związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem może być nie tylko wybór najkorzystniejszej oferty, ale też maksymalne zniżki. Jak z skorzystać?

Zniżki na OC – sposób obniżenie kosztów ubezpieczenia. Od czego zależy sposób wyliczania składki OC?

Zniżki są obliczane na podstawie dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego. Przy ich przyznawaniu, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę różne czynniki – zarówno związane z samochodem, jak i kierowcą. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:
  • wiek i staż kierowcy – młodsi i mniej doświadczeni kierowcy będą musieli liczyć z się wyższymi składkami;
  • wielkość miasta – im twoje miasto jest większe, tym wyższe będzie ryzyko kolizji – a to wiąże się z podwyższeniem składki;
  • stan cywilny i sytuacja rodzinna – osoby w związkach małżeńskich i rodzice statystycznie popełniają mniej wykroczeń, w związku z czym ubezpieczyciel ponosi mniejsze ryzyko;
  • marka pojazdu – w najgorszej sytuacji są właściciele samochodów marek, które statystycznie najczęściej biorą udział w kolizjach;
  • wiek i przebieg samochodu – starsze i bardziej wyeksploatowane samochody trudniej się prowadzi, co zwiększa ryzyko wypadku;
  • pojemność silnika – duży silnik pozwala rozwinąć większą prędkość, a to z kolei wiąże się z wyższym ryzykiem kolizji. 

Zniżki OC za bezszkodową jazdę i nie tylko. Na jakich zasadach przyznaje je towarzystwo ubezpieczeniowe?

Oczywiście wyliczona wysoka składka nie musi oznaczać, że dany kierowca będzie płacił większe kwoty. Możliwe jest znaczne obniżenie wysokości składki dzięki zniżkom. Te przyznawane są przede wszystkim za:
 
  • bezszkodową jazdę;
  • wiek i staż za kierownicą;
  • wpisanie współwłaściciela;
  • przeprowadzkę do mniejszego miasta;
  • zmianę samochodu na nowszy lub statystycznie mniej wypadkowy.

Szukasz informacji na temat zniżki na OC – więcej na https://www.wowpolisa.pl/p/jak-uzyskac-znizki-przy-zakupie-ubezpieczenia-oc/27.html. Jak widać, możliwości obniżenia składki za OC jest naprawdę dużo. Najważniejszy jest na pewno czas spędzony za kierownicą. Co ważne, musi to być jazda bezszkodowa. Warto więc zadbać o ostrożność na drodze – w trosce o bezpieczeństwo swoje i pozostałych użytkowników drogi oraz stan portfela – a pozytywne skutki zauważymy już po kilku latach.