W słoneczną sobotę, 15 sierpnia 2020 roku, odbył się wyjątkowy Zlot Miłników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych. Na ziemi łowickiej, w urokliwej miejscowości Bąków Górny, już po raz drugi, spotkały się zabytkowe pojazdy. To wydarzenie było wyjątkowe, gdyż wzięły w nim udział nie tylko klasyczne samochody oraz motocykle, ale również zabytkowe traktory i stare maszyny rolnicze.


Podczas sobotniej prezentacji na placu przy pięknym Kościele Parafialnym w Bąkowie Górnym, zobaczyć można było klasyczne auta, takie jak: Żuki, Fiaty 125p, słynne Maluszki, tj. Fiaty 126p, Zaporożca, Mercedesy, Polonezy, Trabanta, czy legendarną Warszawę, a także pojazd militarny. Motocykle reprezentowały m.in. Junaki, WSK-i, Simsony. Jednak prawdziwe perełki zlotu to zabytkowe traktory, a wśród nich Lanz Bulldog, Zetory, Ursusy oraz inne modele zachodnie. Wystawę odwiedziły również stare maszyny rolnicze, takie jak: kombajn zbożowy Vistula, kombajn zbożowy Volvo, snopowiązałka. Pojawiły się również pojazdy specjalne, tj. wóz strażacki czy bryczka konna.

 

Wszystkie klasyczne pojazdy i maszyny rolnicze zobaczyć można było podczas parady ulicami Bąkowa Górnego, ale również podczas prezentacji na placu przy kościele parafialnym. A miejsce to jest szczególne, gdyż obok zabytkowego kościoła, znajduje się ekspozycja stała poświęcona dawnym maszynom rolniczym, pojazdom konnym, a także przedmiotom domowego użytku z ubiegłego stulecia. Jest to więc prawdziwe miejsce z duszą i z historią w tle. Spotkanie starej motoryzacji cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zwiedzający wystawę byli pod wrażeniem klasycznych aut i traktorów oraz dawnych maszyn rolniczych ubiegłego stulecia.

Zlot miał niepowtarzalny klimat, gdyż oprócz prezentacji klasyków w programie spotkania był fantastyczny pokaz młocki z użyciem starych maszyn rolniczych, takich jak młocarnia, wialnia, ale także były konkursy, m.in. tor przeszkód czy przeciąganie walca.

Zlot w Bąkowie Górnym to prawdziwa uczta dla miłników starej motoryzacji i maszyn rolniczych.

Pozdrawiam
Tadeusz Gruszczyński 
Uczestnik zlotu, pasjonat zabytkowej motoryzacji