Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które obejmuje pokrycie kosztów szkód powstałych w wyniku wypadku spowodowanego przez kierowcę. Dzięki OC obowiązek wypłaty odszkodowania dla poszkodowanego spada na ubezpieczyciela. Czym dokładnie jest OC, co obejmuje i jaki jest koszt tej polisy? Dowiedz się, jak wybrać najlepszą ofertę.

Czym wyróżnia się ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC samochodu to rodzaj polisy majątkowej, która chroni posiadacza pojazdu mechanicznego od odpowiedzialności finansowej za szkody, których dokonał podczas jazdy lub postoju. Oznacza to, że kierowca, który spowoduje wypadek lub kolizję, nie będzie musiał z własnej kieszeni opłacać jej skutków.

Według ustawy obowiązującej w naszym kraju ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców posiadających zarejestrowany pojazd. Nie jest dozwolone poruszanie się samochodem lub innym środkiem transportu, który w danym momencie nie posiada aktualnej polisy. Podczas kontroli możemy spodziewać się niemałej kary, ale także holowania. Nawet jeżeli nasz samochód stoi aktualnie na podjeździe czy parkingu – także musimy zadbać o jego ubezpieczenie. Do zdarzenia może bowiem dojść nie tylko na drodze, ale również poza nią.

Pojazdy, które należy objąć ubezpieczeniem, to m.in.:

  • samochody,
  • motorowery,
  • przyczepy (zarówno transportowe, jak i kempingowe),
  • skutery,
  • motorowery.
  • pojazdy wolnobieżne,
  • ciągniki.

Ubezpieczenie OC samochodu – czas trwania

Standardowe ubezpieczenie OC, które obowiązuje każdego kierowcę, obejmuje aż 12 miesięcy. Po upływie roku jest automatycznie odnawiane, o ile tylko regularnie uiszczamy wskazaną przez ubezpieczyciela składkę. Dla niektórych pojazdów stworzono jednak pewien wyjątek i mogą być one objęte ubezpieczeniem krótkoterminowym. Czas jego trwania to zazwyczaj miesiąc, jednak aby skorzystać z takiego modelu polisy, musimy mieć:

  • komis samochodowy,
  • posiadać pojazd zarejestrowany tymczasowo bądź za granicą,
  • być właścicielem pojazdu historycznego,
  • mieć pojazd wolnobieżny (taki, który posiada własny silnik, ale maksymalna prędkość nie przekracza 25km/h).

Ubezpieczenie OC samochodu – cena

Niestety, ale wysokość składek OC może znacząco się różnić. O ile sam zakres ubezpieczenia jest dobrze znany i każdy ubezpieczyciel musi zaproponować te same warunki, tak jednak koszt polisy zależny jest od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Przede wszystkim warto wspomnieć, że niektóre marki samochodów nie są opłacalne i jeżeli zależy nam na oszczędzaniu pieniędzy – warto wybierać takie auta, których ubezpieczenie OC będzie przystępne.

Chociaż ubezpieczamy pojazd, to jednak nasze umiejętności związane z prowadzeniem pojazdów także mają niemałe znaczenie. Młodzi kierowcy płacą wyższe składki, ponieważ mają krótszy staż jazdy i istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą uczestnikami stłuczki bądź wypadku. Jeżeli zależy nam jednak na tańszym ubezpieczeniu, to możemy takowe otrzymać, jeżeli założyliśmy już rodzinę i posiadamy dzieci.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC samochodu?

Każdy, kto chciałby zweryfikować dostępne na rynku oferty polisy OC, powinien skorzystać z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych Ocenapolis.pl, która udostępnia darmowe narzędzia pomocne w znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia OC, ale także OC+AC oraz Assistance. To prosty sposób, który pozwala oszacować wysokość składki u danego ubezpieczyciela. Dzięki temu można ograniczyć liczbę spotkań z przedstawicielami do minimum i w krótkim czasie podpisać satysfakcjonującą nas umowę.

Aby móc poprawnie skorzystać z porównywarki, konieczne jest posiadanie wiedzy na temat podstawowych danych technicznych samochodu, który chcielibyśmy ubezpieczyć. Jest to niezbędne minimum, gdyż różnice w cenach zależne są przede wszystkim od tego, jaki model pojazdu kupujemy bądź kupiliśmy oraz jakimi jesteśmy kierowcami. Bezszkodowa jazda, wieloletni staż jako kierowca oraz posiadanie rodziny to trzy czynniki, które mogą dodatkowo obniżyć wysokość składki.