Światła mijania to podstawowy element wyposażenia każdego samochodu. Kiedy ich używanie jest konieczne i czy są jakieś odstępstwa od tej reguły? Sprawdźmy.

Czym są światła mijania?

Światła mijania są bardzo powszechnie nazywane światłami krótkimi i w ten prostszy sposób można je rozpoznać. Używane są nie tylko w samochodach, ale także w motocyklach oraz innych pojazdach, które są w stanie rozwinąć swoją prędkość powyżej 40 km/h. To główne i najbardziej uniwersalne wietlenie, które jako jedyne może być używane stale, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Szeroki wybór wietlenia oferuje m.in. sklep internetowy Ucando.pl.

Kiedy korzystać ze świateł mijania?

Światła mijania należą do tych, które niezależnie od warunków pogodowych mogą być używane na co dzień. Jednak od tej reguły istnieje jeden wyjątek. W czasie normalnej przejrzystości powietrza od świtu do zmierzchu kierujący (na podstawie Art. 51 o Ruchu Drogowym) może używać świateł do jazdy dziennej.

Kierujący pojazdem jest zobowiązany do używania świateł mijania:

  • od świtu do zmierzchu (jeśli pojazd nie jest wyposażony w światła do jazdy dziennej);
  • w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, śnieżyca, itp.);
  • w tunelu;
  • podczas holowania.

Co ciekawe, obowiązek używania świateł mijania od świtu do zmierzchu wprowadzono w naszym kraju najpierw w 1991 roku. Wtedy światła mijania należało włączać w okresie od 1 listopada do 1 marca. Od 1997 roku zmieniono okres stosowania takich świateł od 1 października do końca lutego. W roku 2007 światła mijania (lub dzienne) trzeba stosować przez cały rok. Polska, poza krajami skandynawskimi, była pod tym względem pierwszym krajem, który wprowadził taki obowiązek. Dziś obok naszego kraju podobne przepisy stosowane są w Czechach, Estonii, Łotwie, Islandii, Danii, Szwecji, Finlandii, Macedonii, Węgrzech, Słowenii i Słowacji. W pozostałych krajach nie ma obowiązku jazdy dziennej na światłach mijania w normalnych warunkach. We Szwajcarii i we Francji ich używanie jest co prawda nieobowiązkowe, ale zalecane w ruchu pozamiejskim.

Nieprawidłowości podczas używania świateł mijania

Niezwykle istotnym czynnikiem z zakresu bezpieczeństwa jest poprawne ich ustawienie, gdyż w przeciwnym wypadku mogą lepiać innych kierowców lub źle doświetlać drogę. Niektórzy kierowcy świadomie nie stosują się do przepisów używania wietlenia samochodu. Za takie naruszenia kierowca może zostać ukarany mandatem karnym. Taryfikator przewiduje:

  • 100 zł i 2 punkty karne za jazdę bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu;
  • 200 zł i 4 punkty karne za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu;
  • 200 zł i 4 punkty karne za jazda bez wymaganych świateł w tunelu;

Warto pamiętać o tym, że jest jazda z uszkodzoną lampą jest niedopuszczalna. Szeroką ofertę części samochodowych znajdziemy na: https://www.ucando.pl/k/swiatla-mijania-i-swiatla-drogowe/U170101. Po każdej wymianie żarówki, czy wymianie całego reflektora należy sprawdzić ustawienie świateł. Koszt wykonania takiej usługi w stacji kontroli jest niski, a może zapewnić nam bezpieczeństwo na drodze.