Polskie drogi są coraz bardziej zatłoczone. Nawet jeśli jeździsz wzorowo, ktoś inny może nie zachować ostrożności, a wtedy o wypadek nietrudno. Już niewielka stłuczka może być stresująca, a pod wpływem silnych emocji łatwo stracić głowę. Sprawdź, co robić, gdy Twoje auto zostanie uszkodzone w wyniku kolizji.
Kolizja może przydarzyć się każdemu. Odstawione na pobocze samochody, mniej lub bardziej uszkodzone, zgromadzeni wokół nich ludzie – to dość częsty widok na polskich drogach. Ponadto nierzadko można zauważyć samochody „ozdobione” rysami na karoserii czy wgnieceniami. Może zastanawiasz się wówczas, dlaczego ktoś od razu nie zabrał się za usuwanie wgniotek?
Powodem stłuczki jest zazwyczaj chwila nieuwagi. Ta chwila kosztuje jednak sporo czasu związanego z załatwianiem formalności z ubezpieczycielem czy naprawą samochodu. Jeśli chcesz, by ktoś zajął się tym za Ciebie, skontaktuj się z firmą Compet. Fachowcy zrobią wszystko za Ciebie – zorganizują pomoc assistance, zgłoszą szkodę do ubezpieczyciela, naprawią auto, a nawet zorganizują Ci zastępcze. Po więcej szczegółów zajrzyj na: https://www.compet.pl/.
Kolizja a wypadek drogowy
Na początku warto przypomnieć, czym różni się kolizja od wypadku drogowego. O wypadku drogowym mówimy wówczas, gdy są ranni lub zabici. Trzeba zadzwonić po pogotowie oraz policję. Pod żadnym pozorem nie wolno przestawiać samochodów, utrudniłoby to bowiem ustalenie, jak doszło do wypadku.
Gdy doszło do stłuczki, nie ma zabitych ani rannych. Zniszczeniu uległy tylko pojazdy biorące udział w zdarzeniu. Należy bezzwłocznie usunąć samochody z drogi, by nie utrudniały ruchu. Nie trzeba wzywać policji, wystarczy dogadać się z właścicielem drugiego pojazdu, spisać stosowne oświadczenia.
Co musi zawierać oświadczenie o kolizji?
Wzór oświadczenia warto wozić ze sobą w schowku w aucie. Nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć na drodze, a w silnych emocjach trudno zebrać myśli i pamiętać o wszystkich ważnych aspektach, które należy zawrzeć w oświadczeniu. Jeśli jednak żaden z uczestników kolizji nie ma przy sobie takiego wzoru, oświadczenie można spisać ręcznie.
Informacje, jakie należy zawrzeć w oświadczeniu o kolizji:
-
dane kierowców: imiona i nazwiska, numery PESEL oraz miejsca zamieszkania; jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, należy ponadto spisać dane właściciela pojazdu;
-
dane pojazdów: numery rejestracyjne, numery VIN, marka oraz model samochodów, które brały udział w zdarzeniu;
-
datę, godzinę i miejsce zdarzenia;
-
kto był sprawcą, a kto poszkodowanym;
-
numer polisy ubezpieczeniowej OC sprawcy oraz nazwę ubezpieczyciela;
-
opis okoliczności kolizji: warunki pogodowe, prędkość, z jaką poruszali się uczestnicy zdarzenia, znaki drogowe poziome i pionowe etc.;
-
opis uszkodzeń samochodu i ewentualnych zniszczeń przedmiotów, które znajdowały się w samochodach;
-
podpisy uczestników zdarzenia.
Oświadczenie należy złożyć u ubezpieczyciela sprawcy kolizji. Można dołączyć również szkic sytuacyjny oraz zdjęcia.
Jeśli uszkodzenie samochodu nie jest na tyle duże, by stanowiło zagrożenie w ruchu, możesz kontynuować podróż. W przypadku gdy auto nie nadaje się do jazdy, należy je odholować.