Na liście krajów, z których sprowadza się do Polski najwięcej pojazdów, Holandia od dawna okupuje 4. pozycję, ustępując Niemcom, Francji i sąsiedniej Belgii. Warto jednak zainteresować się tym nieco mniej popularnym kierunkiem samochodowego importu, tym bardziej, że wybór jest tam ogromny, tamtejsze auta znajdują się w dobrym stanie, a procedury nie należą do najbardziej skomplikowanych.

Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2020 roku do Polski sprowadzono z zagranicy niemal 850 tys. samochodów osobowych i dostawczych, z czego ponad 35 tys. pojazdów pochodziło z Holandii. Czy warto wybrać ten kierunek? Jakie są formalności za granicą i w Polsce? Czy sprowadzony stamtąd samochód ma szansę na tanie OC (https://mubi.pl/najtansze-oc/)? Sprawdźmy!

Gdzie szukać używanego auta z Holandii?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem samochodu za granicą, pierwszym krokiem w Twoich poszukiwaniach musi być bezwzględnie internet. W sieci roi się od zagranicznych stron z ofertami poświęconymi sprzedaży pojazdów z drugiej ręki, także tych holenderskich. Oczywiście nie musisz się przy tym przejmować nieznajomością języka, bo wszystkie tego typu portale są dostępne po angielsku, a niektóre posiadają nawet polskie wersje językowe.

Gdzie zatem szukać samochodu z Holandii? Na pewno warto zacząć od strony Holenderskiej Giełdy Samochodowej (https://pl.automarkt.nl/), gdzie można najpierw obejrzeć oferowane tam auta, żeby potem samemu wybrać się do położonej niedaleko Amsterdamu miejscowości Beverwijk, gdzie w każdy wtorek odbywa się targ i na własne oczy zobaczyć wybrany samochód.

To o tyle wygodne rozwiązanie, że jedna z największych tego typu giełd w Europie umożliwia nie tylko zakup auta, ale też od razu załatwienie na miejscu formalności dotyczących eksportu. W gruncie rzeczy możesz więc np. zaplanować podróż do Holandii, a stamtąd bez problemu wrócić już swoim nowym samochodem.

Samochód z Holandii – czy warto go kupić i na co uważać?

A dlaczego w ogóle polscy kierowcy interesują się używanymi autami z Niderlandów? W artykule “Samochód z Holandii – jak go sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?” można przeczytać, że choć pochodzące stamtąd samochody niekoniecznie należą do najtańszych (jak na jeden z najbogatszych krajów na świecie przystało), lecz kuszą nabywców innymi zaletami. Są to m.in.:

  • dobry stan techniczny,
  • łatwość sprawdzenia samochodu,
  • przejrzyste procedury,
  • proste sprowadzenie auta do Polski.

Choć standardem jest, że holenderskie auta, nawet powypadkowe, znajdują się zwykle w dobrym stanie technicznym, nie zmienia to oczywiście tego, że przed zakupem trzeba je sprawdzić. Jak to zrobić? Masz do wyboru kilka opcji.

  1. Najłatwiej będzie skorzystać z darmowego polskiego serwisu historiapojazdu.gov.pl, w którego bazie znajdują się też auta z Holandii – będziesz do tego potrzebował profilu zaufanego. Serwis umożliwia wyszukanie danych 20 pojazdów w ciągu godziny.
  2. Dokładniejsze informacje na temat samochodu uzyskasz, korzystając z płatnych raportów oferowanych m.in. przez AutoDNA lub CARFAX.
  3. Wreszcie możesz też skorzystać ze źródeł holenderskich – tamtejsza Państwowa Służba Ruchu Drogowego prowadzi własny rejestr zwany Nationale Auto Pass.

Nadal nieprzekonany? W takim razie zawsze możesz zlecić przeprowadzenie przeglądu technicznego pojazdu w Holandii, o ile zgodzi się na niego właściciel auta. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset euro.

Auto z Holandii – formalności w Polsce i za granicą

Powiedzmy, że wybrałeś już swoje wymarzone holenderskie auto i dokładnie je sprawdziłeś. Co dalej? Jak możesz się domyślać, przed Tobą załatwianie formalności – zarówno po holenderskiej, jak i polskiej stronie.

Zacznijmy od tych pierwszych. Jak wszędzie, nabycie samochodu trzeba potwierdzić fakturą lub umową kupna-sprzedaży. Warto od razu sporządzić je w dwóch wersjach językowych, co ułatwi sprawy w polskim urzędzie. Następnie sprawdź dokładnie, czy sprzedawca oprócz kluczyków przekazał Ci wszystkie niezbędne dokumenty, czyli:

  • dowód rejestracyjny (w formie karty, a nie książeczki);
  • kartę pojazdu (o ile była wydana);
  • dokument NAP o przebiegu pojazdu.

Masz wszystko i chcesz wrócić swoim nowym samochodem do Polski? W takim razie będziesz go musiał wyrejestrować w Holandii, nabywając przy tym ubezpieczenie krótkoterminowe i białe tablice rejestracyjne, na których można jeździć do 14 dni. Nie zajmie to długo, a w razie kłopotów pomoże Ci sprzedawca.

Dalsze kroki czekają Cię już po sprowadzeniu auta do Polski. Co będziesz musiał zrobić?

  1. Opłacić akcyzę – masz na to 30 dni, a stawki podatku wynoszą 3,1% dla samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm3 i 18,6% dla pozostałych (mniejsze dotyczą pojazdów hybrydowych).
  2. Przetłumaczyć dokumenty – na język polski muszą być przełożone dowód rejestracyjny, umowa kupna-sprzedaży lub faktura (o ile nie sporządzono ich wcześniej w dwóch językach) oraz karta pojazdu.
  3. Wykonać przegląd – koszt jest standardowy i wynosi 99 zł.
  4. Ubezpieczyć auto – dla samego załatwienia formalności możesz wybrać OC krótkoterminowe, potem niezbędna będzie już polisa całoroczna.
  5. Zarejestrować samochód – posiadając wszystkie niezbędne dokumenty możesz zgłosić się w tym celu do właściwego wydziału komunikacji.

Jak widać, formalności i dodatkowych wydatków przy sprowadzaniu auta z Holandii jest sporo, ale ich załatwianie można sobie na różne sposoby uprościć. Choćby w kwestii ubezpieczenia, które w Polsce łatwo nabędziesz za pomocą porównywarki OC AC Mubi. Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora na mubi.pl i znajdź najlepszą polisę dla siebie – pamiętaj, że oprócz obowiązkowego OC, możesz nabyć też dodatkowe i bardzo przydatne autocasco, NNW czy assistance.