„LUC&ANDRE” to polska firma designerska. Choć elementy kolekcji wiernie odwzorowują amerykański samochód sportowy z lat sześćdziesiątych, to gliwickie studio, do ich produkcji, wcale go nie używa. Fragmenty nadwozia zostały w całci wykonane z aluminiowych blach. Tworzone są ręcznie w specjalistycznej manufakturze firmy, według procesu produkcyjnego pozostającego tajemnicą firmy.

Spirit of 427”, bo tak brzmi nazwa kolekcji, zaskakuje koneserów motoryzacji i sztuki użytkowej bezkompromisowością wykonania. W kolekcji wykorzystano wyłącznie skóry z fabrycznych wzorników Bentleya i Ferrari, a także oryginalne, kolekcjonerskie części samochodowe, takie jak zderzaki, wlewy paliwa czy światła, które w dodatku… świecą. Biurko i stolik kawowy to masywne okazy, wykonane z litych, aluminiowych blach, o grubości 2cm. Zostały one ręcznie wypolerowane. Każdy zamówiony mebel tworzony jest na zamówienie – klient może wybrać swoje kolory lub zamówić wersję dla miłników minimalizmu, w której aluminium nie jest pokryte lakierem, a jedynie surowo wypiłowane – oczywiście ręcznie.

Kolekcja cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce i zagranicą, głównie wśród ludzi show-biznesu, miłników motoryzacji oraz koneserów wyjątkowych przedmiotów, obecnych na scenie politycznej i biznesowej. Cena całej kolekcji to ok. 150 000 PLN, ale każdy z elementów kolekcji można nabyć niezależnie. Twórcy aktualnie pracują nad dwoma kolejnymi elementami kolekcji – monumentalnym barkiem, w którym zobaczymy połowę samochodu oraz szerokim fotelem gabinetowym.

Geneza kolekcji znajduje się na styku dwóch twórców studia i ich wielkich pasji. Zamiłowanie do motoryzacji i sztuki użytkowej, doprowadziło do powstania designerskich mebli. Stanowią pokaz technicznych możliwości, bezkompromisowego podejścia do procesu produkcji, ale przede wszystkim zachwycają kunsztem designu, który wchodzi na stylistyczne wyżyny tej sztuki użytkowej.

Pomimo, że wszystkie użyte części samochodowe to oryginały, a wygląd tych mebli uderza swoim motoryzacyjnym duchem, to zamysłem studia, było przede wszystkim stworzenie designerskich mebli. W tym celu, w sofie i fotelu, twórcy wyeksponowali piękne szczegóły samochodu, takie jak światła, klasyczne zderzaki, czy ręcznie polerowane pasy aluminiowe. Wykluczone zostały natomiast, burzące linię stylowego mebla, takie elementy jak koła. Nietuzinkowe podejście do siedziska sofy, któremu nadano niesymetryczną formę, dodało szczyptę nowoczesności, tak klasycznej kolekcji. Symetryczny efekt tapicerki uzyskamy, po dostawieniu do niej fotela.

Ciekawym designem odznaczają się także biurko oraz stolik. Ich blaty mają kształt obrysu maski, legendarnego amerykańskiego samochodu sportowego, a nogi dyskretnie nawiązują do cylindra silnika. Wszystkie aluminiowe powierzchnie, które nie są pokryte lakierem, zostały ręcznie wypolerowane.

Doskonałym dodatkiem kompletu jest nastrojowa lampa, stylizowana na sportowy tłumik samochodowy. Światło wydobywa się delikatnie z centralnie umieszczonej, szklanej, matowej rury, poprzez spiralnie umiejscowione otwory, a także z końcówki wydechu. Warto zwrócić uwagę na – wyglądające jak flansze układu wydechowego – nogi lampy, które są zakończone dokładnie tak samo, jak te w sofie i fotelu. Twórcy zadbali także o to, żeby każdy element kolekcji, pomimo swojego unikalnego wyglądu, spełniał funkcję użytkową – był wygodny i praktyczny.

Kolekcja „Spirit of 427” to obecnie 5 elementów. Wszystkie wzorowane na legendzie amerykańskiej motoryzacji sportowej lat sześćdziesiątych:

  • Sofa427 Sofa inspirowana przodem samochodu, jednak poszerzona o 50 cm, tak aby miejsce na niej znalazły swobodnie dwie osoby. Dwa pasy biegnące przez środek sofy to nie lakier czy chrom, ale prawdziwy metal – wypolerowane aluminium.
  • Armchair427 Wiernie odwzorowany tył samochodu w postaci fotela. Jednak, tak jak w sofie, otwory na nadkola i same koła zostały zastąpione opływowymi kształtami z ręcznie kształtowanej blachy aluminiowej. Wieczorem zachwyca żarem czerwonych świateł stopu.
  • CoffeTable427 Stolik kawowy, inspirowany maską samochodu. Jego blat ma dokładny kształt maski, a na jego górze znajduje się idealnie odwzorowany wlot powietrza. Ten cieszący oko element nie wpływa na użyteczność stolika, który wciąż w 100% pełni powierzoną mu funkcję.
  • OfficeTable427 Biurko gabinetowe, także w kształcie maski. Powiększone tak, aby sprostać wymaganiom miejsca do pracy. Podobnie jak w stoliku, w przedniej części maski, w aluminium wprawiono miedziane logo „LA design studio”.
  •  StandingLamp427 Lampa wykonana ze stali nierdzewnej, w swoim kształcie i technologii wykonania, inspirowana tłumikiem samochodowym. Wydobywające się z niej światło, i sama forma lampy, budują fantastyczną atmosferę. Poza spiralnie umiejscowionymi otworami, światło emanuje także, z obrotowego wylotu tłumika, wietlając ścianę, na którą jest skierowany.

Pojawią się także:

  • Cabinet427 Monumentalny barek, który wykorzysta w swoim kształcie całą przednią połowę samochodu, postawioną pionowo, światłami do góry. Po swoje ulubione trunki, odbiorcy tego mebla, sięgną otwierając maskę samochodu.
  • OfficeChair427 Szerokie i wygodne krzesło gabinetowe powstanie na bazie smukłej klapy bagażnika. To jej linia określi profil siedziska oraz nada mu odpowiednią formę. Podłokietniki okraszone zostaną dynamicznymi, skrzelowymi wlotami powietrza samochodu.

Wszystkie meble wykonywane są na indywidualne zamówienie. Czas realizacji zamówienia, w zależności od ilości zamówionych elementów kolekcji oraz zamówień realizowanych w danej chwili przez studio, waha się od 8 do 24 tygodni. Realizacja każdego zlecenia rozpoczyna się od wyboru kolorystyki nadwozia (lub wersji z wypiłowanego aluminium) oraz wyboru koloru skóry (wg upodobań klienta), z gamy oferowanej we fabrycznym wzorniku Bentleya lub Ferrari. Realizacja zamówienia rozpoczyna się w momencie wpłaty zaliczki, w wysokości 50% kwoty zamówienia. Pozostała część płatna jest przy odbiorze. Każdy element kolekcji, poza lampą, sygnowany jest unikalną tabliczką znamionową z numerem seryjnym oraz nazwiskiem pierwszego właściciela mebla. Zakłada się, że meble z racji swojej unikalności, szybko staną się cennym dobrem kolekcjonerskim.

Sofa i fotel to złożone konstrukcje. Na straży wytrzymałci stoi przestrzenna rama stalowa, na której osadzona jest aluminiowa skorupa, w kształcie fragmentu nadwozia samochodu (przodu lub tyłu). Ten najważniejszy element mebla wykonywany jest z płaskich blach aluminiowych o grubości 1,5mm. Przechodząc proces ręcznego kształtowania, spawania, piłowania, a wreszcie polerowania i lakierowania, producent uzyskuje ostateczny efekt nadwozia samochodu. Cały czas tworzenia jednej sofy pochłania ok. 400-500 godzin ręcznej pracy.

W sofie i fotelu wykorzystano wyłącznie oryginalne części używane w kultowym samochodzie, który stał się inspiracją kolekcji. Lakier samochodowy, używany do malowania sofy i fotela, stosowany jest przez niemieckich producentów w najdroższych limuzynach, takich jak Audi A8. Siedziska wykonywane są, wyłącznie, z najlepszych skór, dokładnie tych samych, których używa Bentley i Ferrari.

Stolik i biurko wykonane są z litego aluminiowej o grubości 2 centymetrów. Każde z żeber tworzących nogi tych mebli zostało ręcznie wyszlifowane i wypolerowane, podobnie jak pasy przebiegające wzdłuż blatów. Dodatkowo na stoliku kawowym, zamocowano wlot powietrza wytworzony dokładnie w tej samej technologii, co sofa i fotel.

Lampa wykonana jest wg metod wykonywania prawdziwych tłumików. Jej elementy dostarcza firma zajmująca się produkcją układów wydechowych m.in. dla BMW. Całość lampy to ręcznie polerowana stal nierdzewna. W środku znajdują się trzy żarówki wykonane w technologii LED.

www.luc-andre.com